استفاده از پستانک برای نوزاد و کودک – مزایا و معایب

استفاده از پستانک برای نوزاد و کودک-مادرلند

همانطور که میدانید حرف های ضد و نقیض زیادی در رابطه با استفاده از پستانک برای بچه ها وجود دارد!
ولی واقعا کدام حرف ، علمی و کدام حرف صرفا باورهای غلط عموم مردم است؟!
در این مقاله می‌خواهیم هر آنچه راجب پستانک در مقاله های علمی و معتبر بیان شده، را به شما بگوییم تا بتوانید با خیالی آسوده تر از پستانک استفاده کنید.
توصیه می کنیم مطلب را تا آخر مطالعه کنید و در پایان برای دلبندتان تصمیم گیری کنید.

مقاله های معتبر علمی استفاده از پستانک را تایید می‌کنند تا جایی که ثابت شده است که پستانک:

  • سندروم مرگ ناگهانی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
  • باعث تسکین درد نوزادان میشود‌.
  • به خواب راحت آنها کمک می کند.
  • به بهبود کولیک یا قلنج  کمک میکند.
  • باعث کاهش فشار هوا در گوش هنگام سفر هوایی می‌شود.
  • بهانه جویی نوزاد را کمتر و به آرام کردن او کمک میکند.

هنگام استفاده از پستانک حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:

پستانک آلوده قادر به انتقال باکتری از دهان به گوش میانی می باشد، پس حتما مکرر آن را با مایع استریل کودک یا آب جوش پاک کنید.
استفاده دراز مدت و تا بالای سه سالگی از پستانک بر سلامت دندان آنها تاثیر می‌گذارد.
به هیچ عنوان از پستانک شیرین و طعم دار استفاده نکنید، چون موجب پوسیدگی دندان و عفونت دندان می‌شود.

سوالی که پیش می آید این است که چه زمانی بهترین زمان برای معرفی پستانک به نوزادان است؟

زمان معرفی پستانک بسته به اینکه شما چگونه به دلبندتان شیر می‌دهید متفاوت خواهد بود.
اگر شیشه بهترین گزینه برای شماست، می‌توانید دراسرع وقت پستانک را به نوزاد معرفی کنید.
برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند قبل از معرفی پستانک، شرایط درد، گاز معده، گرسنگی و نیاز به خواب او را به دقت بررسی کنید و می‌توانید تا مشاهده افزایش وزن کودک صبر کنید که می‌تواند در ده روزگی یا کمتر اتفاق بیفتد.

اما در مواردی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند، استفاده از پستانک در نوزاد باعث سردرگمی می‌شود. اگر نوزاد تازه متولد شده به طور مداوم از پستانک استفاده کند، نوک پستان را درست نخواهد گرفت و کمتر از شیر مادر می خورد. پس بهتر است معرفی پستانک را در این نوزادان تا شش هفتگی به تاخیر بندازید.

چگونه نوزاد خود را به پستانک عادت بدهیم؟

فرآیند معرفی پستانک بسیار ساده است. کافی است سه نکته زیر را به یاد داشته باشید:

۱) زمان : زمان را برای معرفی پستانک به نوزاد تنظیم کنید. این کار باید پس از اینکه نوزاد شما تغذیه شده ولی هنوز به وعده بعدی خیلی نزدیک نیست، اتفاق بیافتد.
۲) خلق و خو: هنگامی که نوزاد احساس آرامش و محبت می کند پستانک را به او بدهید. زمانی که نوزاد شما ناراحت است و گریه میکند، تا زمانی که حالش بهبود یابد صبر کنید.
۳) از لمس پوستی استفاده کنید: پس از رعایت دو نکته فوق، پستانک را کمی آنسوتر از گوشه دهان، به گونه نوزادتان بچسبانید. نوزاد شما به طور غریزی به سمت پستانک متمایل می‌شود و شروع به مکیدن میکند.

 

نکات مهم در رابطه با پستانک:

حتما پستانکی انتخاب کنید که سایز آن مناسب باشد. همه پستانک ها دارای سایزبندی هستند. به طور مثال صفر تا شش ماه و موارد دیگر. اگر سایز پستانک مناسب نباشد، یا مرتب از دهان کودک می افتد و یا خیلی زود او را خسته می کند و از مکیدن امتناع می کند.

توصیه می شود هم زمان حداقل دو پستانک داشته باشید که در صورت کثیف شدن یا هرگونه مشکل دیگری، یک پستانک تمیز برای استفاده در دسترس داشته باشید. توجه داشته باشید پستانک آلوده به دلیل تماس مستقیم با دهان نوزاد می تواند عامل انتقال آلودگی ها و عفونت گوش باشد. برای تمیز کردن پستانک آن را ده دقیقه در آب در حال جوش بیاندازید و یا با مایع استریل کننده لوازم کودک، استریل کنید. دستگاههایی نیز برای استریل کردن پستانک و شیشه شیر نوزادان در بازار موجود است که می توانید از آنها استفاده کنید.

استفاده از بندهای متصل کننده پستانک اگرچه بسیار کمک کننده است ولی دقت کنید بند آن دارای قطعات و مهره های کوچک نباشد تا در صورت پاره شدن بند، وارد دهان کودک نشوند. بندهای پارچه ای می تواند بهترین انتخاب باشد در صورتی که مراقب باشید دور گردن کودک نپیچد و باعث خفگی او نشود.

اگر چه پستانک های ارتودنسی به علت عدم تغییر شکل فک و دهان کودک بیشتر توصیه می شوند ولی بعضی از نوزادان به دلیل مغایرت شکل سر آن با سینه مادرشان از مکیدن آن استقبال نمی کنند. برای این نوزادان از پستانک معمولی استفاده کنید ولی زمان استفاده از آن را کاهش دهید.

نکاتی درباره ترک پستانک:

اگر به دلایلی از جمله وابستگی بیش از حد نوزاد به پستانک یا بزرگ شدن نوزاد تصمیم به کنار گذاشتن پستانک دارید. در نظر گرفتن نکات زیر می تواند به شما کمک کند:

ترک پستانک مانند هر رویداد دیگری از جمله از شیرگرفتن باید تدریجی صورت بگیرد. ابتدا زمان های استفاده از آن را محدود کنید. اگرچه اگر از همان ابتدا زمان های خاصی برای پستانک در نظر بگیرید، هم برای شما هم برای کودکتان این فرآیند ساده تر صورت می گیرد.

پس از آن با قیچی یک شکاف کوچک در سر پستانک ایجاد کنید و رفته رفته این شکاف را بزرگ تر کنید. خواهید دید که به دلیل وارد شدن هوا به دهان کودک، ،رفته رفته میل او برای مکیدن کم می شود.

با آرزوی سلامتی برای تمامی دلبندان سرزمینمان !

motherland
ارسال دیدگاه