8 راهنمایی برای چند هفته نخست پس از تولد کودک

مراقبت مادر از خود پس از تولد نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

چند هفته نخست پس از تولد کودک بهترین تجربه ی زندگی شما خواهد بود، شاید هم بدترین کابوس زندگی‌تان!

چون هیچ‌کس به شما نگفته بود چقدر پس از زایمان احساس احساس خستگی می کنید. از آن گذشته ، هورمون‌هایتان دائماً در نوسان است و سینه هایتان درد می کنند ‌؛ خسته اید و وقتی هوا تاریک می‌شود، نوزادتان نمی فهمد که وقت خواب است.

بسیاری از زنان دوست ندارند این موضوع را بپذیرند که با به دنیا آمدن کودک، شرایط عوض می‌شود و گاهی اوقات تطبیق با اوضاع جدید، خیلی دشوار است. بهترین کاری که در این مواقع از دست‌تان بر می آید، این است که با خودتان مهربان باشید. در این مقاله به شما یاد می دهیم چگونه گذران هفته های اول را برای خود ( و بنابراین برای همسر و نوزادتان) راحت تر کنید.

در این مقاله به شما یاد نمی دهیم چگونه نوزادتان را دوست داشته باشید و ناز و نوازشش کنید، زیرا تمام این‌ها را خودتان به طور غریزی انجام خواهید داد. این مطلب فقط و فقط به مراقبت از خود شما اختصاص دارد.

 

1-به ندای بدنتان گوش کنید

بگذارید بشماریم تا حالا چه چیزهایی را از سر گذرانده اید؛ درد، زایمان، تولد نوزاد، نقاهت پس از زایمان ( اگر سزارین شدید یا اپی زیاتومی داشتید) ، و نه ماه حاملگی ( داشت یادمان میرفت!) بدن شما حالا دیگر عوض شده و کارهایی می کند که یک زمان فکرش را هم نمی کردید، مثل تولید شیر هنگام گریه ی نوزاد. بدن شما خسته است، واقعاً تلاش کنید در هر موقعیتی که امکانش هست، استراحت کنید. فکر نکنید اگر بخوابید یعنی تنبل هستید، خواب برای شما درست مثل خوراک، ضروری است. اگر نمی توانید بخوابید، حداقل وقتی نوزاد ساکت است او را زمین بگذارید تا دائماً وزنش روی بدن شما نباشد.

 

2-از هر فرصتی برای حمام رفتن استفاده کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که ببینید بوی شیر و استفراغ و پوشک می دهید و نتوانسته اید حمام بروید. می‌دانم، در این مواقع احساس می کنید اصلا انسان نیستید! وقتی همسرتان به خانه آمد یا مادرتان به شما سر زد، از فرصت استفاده کنید و یک حمام درست و حسابی بروید ( می بینید بعد از تولد کودک چطور یک کار پیش پا افتاده مثل حمام رفتن، تبدیل به یک رویا می‌شود؟) یک دوش آب گرم شما را زنده و شاداب می‌کند و باعث می‌شود احساس کنید کمابیش همانی هستید که قبل از تولد نوزاد بودید.

 

3-آشپزی نکنید

شاید از طرفداران پروپاقرص غذاهای خانگی هستید، شاید هم با پرداختن مبالغ بالا برای خوراک مخالفید. فعلاً باید بی‌خیال این حرف‌ها شوید و درک کنید که وقتی نوزاد را به خانه می آورید، تمام وقت تان صرف نگهداری از او خواهد شد و اوقاتی هم که تمام حواستان به او نیست، باید به فکر خودتان و همسرتان و خستگی تان و زندگی جدید تان باشید. با این اوصاف، دیگر وقتی برای پخت و پز نخواهید داشت ( حداقل تا وقتی که اوضاع آرام شود و همه چیز تا حدودی به حالت عادی برگردد).

از همسرتان خواهش کنید وقتی از محل کارش به خانه می آید، سر راه از رستوران یک چیزی بخرد.

 

4-با کثیفی خانه کنار بیایید

فعلاً کارهای مهم‌تری از پاک کردن قفسه کتاب‌ها دارید. بگذارید گرد و خاک همان جا باشد؛ کاری به کار هم نداشته باشید!

هنگامی هم که نوزاد در خانه جا افتاد و شما نیز حس کردید دیگر می توانید به کارهای خانه برسید، به خودتان قول دهید بیشتر از هفته ای یک بار( آن هم ترجیحاً روزهایی که همسرتان خانه است و می‌تواند کمکتان کند) خانه‌تکانی نکنید.

 

مراقبت از مادر و نوزاد پس از تولد کودک-مادرلند-motherlaand.com

5-پیشنهاد کمک را رد نكنيد

شاید در مواقع عادی هیچ وقت نگذارید مادرتان لباس زیر همسرتان را تا کند و در کشو بگذارد، یا پدر شوهرتان ظرف‌ها را برایتان بشوید. اما در هفته‌های پس از زایمان و هنگامی که نوزاد را به خانه می آورید، ممکن است افرادی که فکرش را هم نمی کردید، بخواهند به کمکتان بیایند. عیب ندارد، اجازه دهید این انسان‌های نیکوکار بیایند و به شما کمک کنند تا بتوانید راحت دراز بکشید و به فرزندتان بپردازید، فقط برایشان این قضیه را روشن کنید که در نگهداری نوزاد به کمک نیاز ندارید و باید در کارهای خانه به شما کمک شود. در غیر این صورت یک دفعه چشم باز می‌کنید و می‌بینید دارید کارهای خانه را انجام می‌دهید و می‌شویید و می سابید و قوم و خویش ها هم سرگرم نوزاد هستند!

 

6-محکم باشید

از سوی دیگر، از نه گفتن هم نترسید. هم شما و هم نوزاد به استراحت نیاز دارید. کسی که خودش هم به تازگی صاحب فرزند شده یا دوران بچه داری خودش هنوز یادش است. قطعاً درک می‌کند که گاهی اوقات بزرگترین کمک، تنها گذاشتن است. اما بعضی ها یا یادشان رفته بچه داری یعنی چه، یا هرگز چنین تجربه ای نداشته اند. از اینکه با آن‌ها روراست باشید نترسید، بهشان بگویید که خیلی از آمدن و بودنشان ممنونید، ولی در عین حال هم خود و هم نوزادتان به سکوت و آرامش نیاز دارید.

 

7-به خودتان ببالید

شاید با وجود این که از ماندن در خانه به همراه فرزندتان خوشحالید، باز احساس می کنید باید کارهای دیگری هم انجام دهید. این احساس اگر شاغل باشید بیشتر به سراغتان می‌آید؛ دوست دارید یک تلفنی به شرکت بزنید، یا ایمیل هایتان را چک کنید، یا بروید سر فلان پروژه ی در حال تعلیق و ببینید چی به چی است. صبر کنید! این کارها را بگذارید برای بعد. همین الانش هم خیلی کار بزرگی کرده‌اید و باید کلی به خودتان افتخار کنید. بچه داری سخت ترین کار دنیاست و در حال حاضر باید تمام توجهتان معطوف آن باشد.

اگر این قدر خوش شناسید که می‌توانید چند هفته ی آینده را در کنار نوزادتان در خانه بگذرانید، از هر لحظه ی آن بدون عذاب وجدان لذت ببرید و احساس بیهودگی و بی کاری نکنید.

 

8-کمال طلب نباشید

به مجله ها و برنامه‌های تلویزیونی درباره ی زندگی زنانی که به تازگی مادر شده اند، توجه نکنید. بله، در آن‌ها همیشه خانه و زندگی ها مرتب است، هیکل هیچ کدام از آن خانم‌ها از فرم خارج نشده، هیچ کس خسته و کوفته به نظر نمی‌رسد، بچه هایشان هم تمام روز در خواب خوش هستند؛ همه چیز عالی است! این‌ها باعث می‌شود احساس کنید فرایند زایمان شما آن‌طور که باید نبوده و هیچ چیزتان شبیه آن مادران خوشبخت که می‌بینید، نیست.

سعی کنید بفهمید که این برنامه ها بسیار از حقیقت دور هستند. با این قضیه کنار بیاید که جا افتادن نوزاد در یک برنامه ی مشخص زمان می‌خواهد، که بدنتان باید کم کم به شیر دادن عادت کند، که زمان می‌برد تا هیکلتان به حالت اول برگردد. این را هم بدانید که شاید دیگر هرگز نتوانید هیکل پیش از حاملگی خود را داشته باشید. همچنین اوقاتی خواهد بود که از شدت خستگی و همچنین نوسانات هورمونی، بی دلیل  زیر گریه خواهید زد. جلو خود و احساستان را نگیرید، همین.

 

در نهایت آوردن نوزاد به خانه اتفاقی است که زندگی شما را دگرگون می‌سازد. انتظار نداشته باشید همان لحظه‌ای که از در خانه وارد می‌شوید با این تغییر تطبیق پیدا کنید، زیرا ممکن است به روزها زمان نیاز داشته باشید تا با وضعیت جدید کنار بیایید.

یادتان باشد به خودتان سخت نگیرید و عقاید خود را درباره درست و غلط‌های ذهنتان رها کنید.

motherland
ارسال دیدگاه