علائم یبوست در کودکان و راهکارهای درمان آن

علائم یبوست در کودکان و راهکارهای درمان آن-مادرلند-motherlaand.com

یبوست یکی از شایع ترین بیماری های کودکان محسوب می شود. یبوست می تواند بسیار خفیف و مقطعی باشد و یا در موارد شدید نیاز به بستری کوتاه مدت در بیمارستان داشته باشد.

لازم به ذکر است بر خلاف باور عموم یبوست نه به تعداد دفعات دفع بلکه به میزان سفتی مدفوع گفته می شود و هرگاه مدفوع کودک از حالت خمیری خارج شود و سفت شود، حتی اگر چندین مرتبه در روز مدفوع کند، در واقع دچار یبوست شده است.

از علل ایجاد یبوست می توان به کم تحرکی، مصرف نکردن مایعات به میزان لازم، مصرف نکردن سبزیجات و میوه های فیبردار، نگه داشتن مدفوع توسط کودک بخصوص در زمان آموزش توالت، ژنتیک، مشکلات مزمن گوارشی، آلرژی به پروتیین گاوی، استرس و مصرف برخی داروها اشاره کرد.

شناخت علایم احتمالی یبوست می تواند به شما در تشخیص آن قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ کمک کند.

 

به طور کلی علائم یبوست به شرح زیر است:

مدفوع سفت و زور زدن بیش از حد معمول:

اگر کودک زمان دفع بیش از حد زور میزند و احیانا گریه می کند و مدفوع او سفت باشد به احتمال زیاد دچار یبوست است.

 

مشاهده رگه های قرمز روشن در سطح مدفوع:

فشار آوردن زیاد در زمان دفع وقتی که مدفوع کودک بسیار سفت شده باشد باعث ایجاد پارگی هایی خفیف در اطراف دیواره های معقد می شود و ممکن است شما رگه هایی از خون را در سطح مدفوع سفت کودک مشاهده کنید.

 

شکم سفت:

کودکانی که دچار یبوست هستند معمولا شکم بسیار سفت و برآمده ای دارند که ناشی از نفخ و فشار زیاد است. کودک معمولا با فشار کوچکی روی شکم خود احساس ناراحتی می کند.

 

بی اشتهایی:

در صورت یبوست کودک ممکن است به سرعت احساس سیری کند و یا دچار بی اشتهایی مفرط شود و از خوردن غذا و شیر امتناع کند.

 

حرکات کم روده:

تعداد حرکات روده ای که کودک در هر روز انجام می دهد ، در نوسان است ، به ویژه هنگامی که او را با غذاهای جدید آشنا می کنید. اگر کودک شما بیش از چند روز بدون دفع بماند و مدفوع سفت داشته باشد ، ممکن است دچار یبوست شده باشد.

مشاهده مدفوع در لباس زیر کودک بدون اینکه نشانه ای از زور زدن و دفع در کودک دیده شود نشان آن است که مدفوع در راست روده گیر کرده است و کودک دچار یبوست است.

 

یبوست در شیرخواران:

نوزادی که منحصرا شیر مادر میخورند ممکن است هر روز مدفوع نکنند زیرا جذب شیر مادر بسیار بالاست. نوزادانی که شیر مادر میخورند به ندرت دچار یبوست می شوند و گاها حتی تا پنج روز مدفوع نمی کنند.

از سوی دیگر ، نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند ، ممکن است حداکثر سه یا چهار بار در روز و یا حتی چند روزی یک بار مدفوع داشته باشند.

لازم به ذکر است الگوی طبیعی حرکت روده و تعداد دفع در کودکان سالم بسیار متفاوت است و بسته به اینکه چه نوع شیری میخورد، آیا غذای کمکی را شروع کرده است و چه غذاهایی مصرف می کند بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

در صورت مشاهده علائم یبوست ، می توانید چندین راهکار را برای درمان یبوست کودک خود امتحان کنید.

درمان یبوست نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

  • شیر کودک را عوض کنید

اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می کند ، می توانید رژیم غذایی خود را تنظیم کنید. ممکن است کودک شما نسبت به چیزی که می خورید حساسیت داشته باشد و ممکن است باعث یبوست شود ، هرچند این امر نادر است.

در نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند می توانید نوع شیرخشک را عوض کنید. توجه داشته باشید که شیر خشک را با میزان مناسب آب درست کنید و خوب تکان دهید تا کاملا حل شود.

 

  • از غذاهای جامد استفاده کنید

برخی از غذاهای جامد می توانند باعث یبوست شوند ، اما برخی دیگر نیز می توانند آن را بهبود بخشند. اگر به تازگی غذای کمکی را برای کودک خود شروع کرده اید ، سعی کنید چند غذای پر فیبر ، مانند: کلم بروکلی،گلابی ،آلو،هلو،سیب های بدون پوست برای نوزادان بالای 6 ماه ، ممکن است به تسریع انقباضات روده بزرگ کمک کند و ممکن است به کودک شما کمک کند زودتر اجابت مزاج را انجام دهد.

به جای برنج ، غلات پخته مانند جو ، جو دوسر یا کینوا را امتحان کنید. نان های سبوس دار و غلات سبوس دار نیز حجم زیادی به مدفوع اضافه می کنند که ممکن است به رفع یبوست کمک کند.

 

  • از غذاهای پوره شده استفاده کنید

اگر کودک شما بیش از شش ماه دارد و هنوز غذای کمکی را شروع نکرده اید ، برخی از غذاهای ذکر شده در بالا را به صورت پوره شده امتحان کنید.

 

به خاطر داشته باشید که میوه ها و سبزیجات دارای فیبر طبیعی زیادی هستند که به دفع مدفوع کودک بسیار کمک می کنند. برخی از آنها در تحریک اجابت مزاج بسیار موثر ترند.

 

  • مصرف مایعات را افزایش دهید

هیدراتاسیون مناسب برای حرکات منظم روده ضروری است. آب و شیر برای هیدراته نگه داشتن بدن کودک بسیار مناسب هستند.

برای کودکانی که غذای کمکی را شروع کرده اند پس از هر وعده یک تا دو قاشق غذاخوری آب جوشیده ولرم بدهید. ولی قبل از دادن هر چیزی به نوزاد زیر 6 ماه به غیر از شیر مادر یا شیر خشک ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

  • ورزش را امتحان کنید

حرکت باعث هضم سریع تر می شود ، که می تواند به حرکت سریع تر چیزها در بدن کمک کند. اگر فرزند شما هنوز راه نمی رود ، حرکت دوچرخه ممکن است مفید باشد. ولی اگر راه می رود او را به ورزش منظم تشویق کنید. بی تحرکی عامل بسیار مهمی در ایجاد یبوست است.

 

  • ماساژ

ماساژ ملایم معده و زیر شکم ممکن است روده ها را تحریک کند تا حرکت روده را انجام دهند. چندین ماساژ را در طول روز انجام دهید ، تا زمانی که فرزند شما مدفوع کند.

میتوانید برای این کار از روغن ماساژ کودک کمک بگیرید و دور ناف را در جهت عقربه های ساعت به آرامی ماساژ دهید.

 

  • دستشویی رفتن پس از هر وعده

کودکانی که از پوشک گرفته شده اند، در زمان بازی کردن مدفوع خود را نگه میدارند که این خود سبب تجمع مدفوع و در نهایت سفتی آن و یبوست می شود. بنابراین بیست دقیقه تا نیم ساعت پس از هر وعده غذایی کودک را تشویق کنید تا حداقل پنج دقیقه در دستشویی بنشیند تا اجابت مزاج انجام دهد.

 

وقتی این تغییرات جواب نداد:

تغییر دادن موارد موجود در رژیم غذایی کودک (یا خود شما) تقریباً کمک کننده خواهد بود ، اما اگر اینطور نباشد ، تکنیک های دیگری وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

درمان یبوست کودکان-مادرلند-motherlaand.com

بسیاری از این تکنیک ها را می توانید در خانه انجام دهید ، اما اگر قبلا از آنها استفاده نکرده اید ، باید با پزشک خود مشورت کنید.

این تکنیک ها عبارتند از:

 

  • شیاف گلیسیرین

اگر کودک شما قبلاً علائم پارگی مقعد (خون قرمز روشن در مدفوع) را پس از دفع مدفوع سخت داشته است ، گاهی اوقات شیاف گلیسیرین می تواند برای تخلیه مدفوع از بدن مفید باشد.

این شیاف ها را می توان بدون نسخه خریداری و در خانه استفاده کرد. اگر کودک شما بیش از 2 سال دارد دستورالعمل های موجود در بسته را دنبال کنید ولی اگر کودک شما زیر 2 سال دارد قبل از استفاده از پزشک کودک خود سوال کنید.

 

  • ملین ها

مسهل های بدون نسخه برای نوزادان بالای 6 ماه ممکن است در مواردی که سایر تکنیک ها موثر نیستند مفید باشد.

ملین های ساخته شده از عصاره جو مالت (Maltsupex) یا پودر پسیلیوم (Metamucil) می توانند مدفوع کودک را نرم کنند ، اما برای نوزادان توصیه نمی شود. قبل از دادن هرگونه ملین به نوزاد زیر 1 سال با پزشک خود مشورت کنید.

 

اگرچه یبوست در بسیاری از موارد با درمان های گفته شده قابل درمان است ولی اگر یبوست بیش از یک هفته طول کشید و با تب، کاهش وزن و خون در مدفوع همراه بود حتما باید به پزشک مراجعه کرد و درمان و تشخیص علت را آغاز کرد.

motherland
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
ارسال دیدگاه