سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟-مادرلند-motherlaand.com

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یا مرگ گهواره یکی از تلخ ترین علل اصلی مرگ و میر در بین نوزادان می باشد که علت اصلی آن هنوز مشخص نشده است، شاید شما هم مثل دیگران بعد از خواندن جمله قبل حس ترس و استرس در وجودتان پدیدار شده باشد اما باید بگوییم که داشتن آگاهی و اطلاعات کافی در مورد این عارضه ترسناک و خاموش سبب پیشگیری از آن خواهد شد، پس نفسی عمیق بکشید و همراه ما باشید تا در این مقاله  دلایل وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد و راهکارهای کاهش خطر و عدم وقوع آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

سندروم چیست؟

خوب است قبل از بررسی سندروم مرگ ناگهانی نوزاد به این نکته بپردازیم که مفهوم اصلی سندروم چیست و چه معنی میدهد؟

نشانگان یا سندروم (syndrome) مجموعه ای از نشانه ها و علامت هایی میباشد که با یک عامل خاص مرتبط با سلامتی در ارتباط هستند.

معنی ساده واژه سندروم یک ریشه در زبان یونانی دارد. این کلمه از ریشه دو عبارت دویدن (Run) و با هم (together) شکل گرفته شده که در ترکیب دو واژه گفته شده عبارت با هم دویدن ، با هم همراه شدن تشکیل میشود که ارتباط نزدیکی با معنی سندروم دارد. تعداد سندروم به یک یا دو عدد ختم نمیشود و میتوان لیست بلندی برای آن تهیه کرد ولی معروف ترین آنها عبارتند از : سندروم داون، سندروم دست نا آرام، سندروم افسردگی و… .

 

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

SIDS (Sudden infant death syndrome) یا همان سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یک مرگ غیر منتظره ، ناگهانی و مبهمی می باشد که هنگام خواب کودکان به وقوع می پیوندد. سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یک بیماری یا عارضه نیست، بلکه یک تشخیص است.

زمانی که یک کودک زیر یک سال به طور ناگهانی از دنیا می رود، علت دقیق‌ درگذشت کودک پس از وارسی صحنه مرگ، کالبدشکافی و تفحص تاریخچه پزشکی کودک مورد برسی قرار میگیرد، چنانچه موارد ذکر شده با مرگ کودک مغایرت داشته باشد  علت مرگ سندروم مرگ ناگهانی نوزاد اعلام میگردد . این سندروم می‌تواند بدون هیچ گونه علامت قبلی رخ بدهد و این مرگ برای خانواده ‌ها بسیار تلخ و عذاب آور خواهد بوذ.

پزشکان و کارشناسان حوزه کودک بعد از تحقیقات و بررسی های به عمل آمده در خصوص کالبدشکافی بدن نوزادان، تا این لحظه هیچ گونه دلیل و علت قابل توجهی در مورد این نوع مرگ ناگهانی را کشف نکرده اند و نتوانستند دلایلی موجهی در رابطه با این سندروم را اعلام نمایند.

شاید با خود فکر میکنید که این سندروم کاملا نادر بوده و درصد کمی را درگیر میکند اما در سال 2018 میلادی مطالعات و آمارهای منابع معتبر پزشکی، خبری مبنی بر فوت تقریباً هزار و سیصد نوزاد در ایالت های متحده آمریکا به دلیل سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را منتشر کردند. همچنین آنها اعلام کردند که این سندروم بیشتر در بین نوزدان 2 تا 4 ماهه شایع است و  رایج ترین علل مرگ در بین کودکان 1 ماه تا 1 ساله چیزی نیست، به جز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد!

 

علت سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چه چیزی میتواند باشد؟

همان طور که خواندید ، تا این لحظه علت سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نامعلوم است و دلیلی برای آن مشخص نشده است. به یاد دارید که اوایل شیوع ویروس کرونا برای همگان یک ویروس ناشناخته و جدید بود و هیچ کسی اطلاعاتی در مورد نحوه انتقال ویروس ، علائم و درمان آن نداشت، ولی به مرور زمان و اراِئه مقالات متعدد در این زمینه تا حدودی دانش بشر در مورد این ویروس ناشناخته بالا رفت. در مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزاد تا اندازه ای شبیه به ویروس کرونا می باشد. بعد از مطالعات و تحقیقات فراوان تیم های پزشکی در مورد این سندروم به مواردی دست پیدا کردند و به همگان پیشنهاد نمودند تا آنها را رعایت کنند.

این موارد عبارتند از :

 • سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نوعی آپنه یا وقفه‌ی تنفسی خواب میباشد.
 • کودک هنگام بیدار شدن از خواب به دلیل اختلال تنفس بیدار نمی شود به خواب عمیق و ابدی فرو می رود.
 • ناهماهنگی یا عدم تکمیل مغز در ناحیه وظیفه کنترل تنفس

 

روش های کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد-مجله مادرلند

عوامل وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چیست ؟

با استناد به مقالات پزشکی منتشر شده سندروم مرگ ناگهانی نوزاد بین نوزادان 3 تا 4 ماهه بیشتر از بقیه دیده شده و همچنین تاثیر پذیری پسران به نسبت بیشتر از دختران میباشد و بر اساس گزارشات منتشر شده خطر وقوع این حادثه در فصل زمستان و سرما به نسبت دیگر فصول بیشتر می باشد!!

باز هم تاکید میکنم که متاسفانه علت و عوامل خاص و رسمی از پزشکان و متخصصان اعلام نشده ولی بسیاری از عوامل وجود دارند که میتوان با مطالعه آنها آگاهی کسب کرد و از وقوع آنها جلوگیری نمود.

برخی از این عوامل به شرح زیر می باشند:

1 تولد زودرس

2 عفونت های تنفسی

3 نوزاد قبل از تولد و بعد از تولد در معرض دود سیگار باشد.

4 نوزاد های چند قلو

5 ارثی بودن (خواهر یا برادری که بر اثر سندروم مرگ نوزاد فوت شده باشد)

6 گرم نبودن دمای بدن نوزاد

7 وزن پایین نوزاد هنگام تولد

8 نژاد نوزاد(نوزادان اهل قاره های آمریکا و آفریقا به دلایل کاملا نامشخص در زیر سایه سهمگین این سندروم قرار گرفته و جان خود را از دست داده اند)

9 پایین بودن سن مادر در زمان بارداری (زیر 20 سال)

10 استفاده نوزاد از پستانک های بند دار

11 نوزادانی که به جای شیر مادر؛ تغذیه های کمکی مصرف میکنند.

12 محل خواب مشترک نوزاد

13 خوابیدن نوزاد بر روی مکان خیلی نرم

14 مادرانی که سیگار میکشند ، فرزندانشان بیشتر در معرض خطر این سندروم قرار دارند.

15 زمان کوتاه بین بارداری مادر

 

کاهش خطر وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

با وجود عوامل و علت های وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، موقعیت و وضعیت های حادثه سازی نیز وجود دارند که اگر آنها ها را رعایت نکنیم اتفاقات جبران ناپذیری برای ما به وقوع می پیوندد.

 • یکی از برجسته ترین نکاتی که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید ، قرار ندادن نوزادان زیر یک سال روی شکم یا پهلو به هنگام خوابشان می باشد. سعی کنید که کودک دلبندتان زمانی که به خواب رفته به پشت بخوابانید .
 • دقت داشته باشید که هرگز زیر سر نوزاد و اطراف او بالشی وجود نداشته باشد و تشک و تخت، خالی از هر گونه وسیله ای اضافی باشد تا خودتان هم با خیال راحت به خواب بروید.
 • تحقیقات نشان داده اگر کودک طبق برنامه های زمانی اعلام شده تمام واکسن های ضروری خود را دریافت کرده باشد در برابر این سندروم ایمن میباشد.
 • عاجزانه خواهش میکنم که کودک دلبندتان را دور از دود سیگار نگه دارید ، تلاش کنید که هوای محیط اطراف او کاملا پاک و تمیز باشد.
 • تمام سعیتان بر این باشد که کودک حتما از شیر شما تغذیه کند.
 • سر کودک را نپوشانید. پتو نباید از شانه‌های کودکتان بالاتر بیاید.
 • نیازی به یادآوری نیست ولی با این حال ، از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید!
 • کوشش کنید که کودکتان با پستانک بخوابد حتی در شرایطی که از دهان او خارج شود . به این نکته نیز دقت داشته باشید که پستانک هرگز به لباس، گردن نوزاد، ملحفه و تشک متصل نباشد زیرا در این صورت خطر خفگی نوزاد نیز بالا می رود.

 

اگر کودکی دارید که کمتر از یک سال سن دارد ، حتما نکاتی را که در این مقاله به آن اشاره کردیم بسیار مورد توجه قرار دهید، زیرا همان طور که بارها به آن تاکید شد، وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد دلیل خاصی ندارد و رعایت موارد بالا فقط و فقط خطر ابتلا را کاهش میدهد. پیشنهاد میشود حتما پس از زایمان به پزشک اطفال مراجعه و کودک دلبندتان را مورد معاینه قرار دهید.

motherland
ارسال دیدگاه