لیست کامل سیسمونی نوزاد

لیست کامل سیسمونی نوزاد-motherlaand.com-مادرلند

سیسمونی نوزاد، امروزه به یکی از دغدغه های رایج مردمی بدل گشته که پدر و مادر را در تهیه اقلام آن به فکر وا می‌دارد.

تهیه لیستی کامل از وسایل مورد نیاز کودک، بی شک یکی از بهترین تجربه والدین و لازمه‌ی اساسی آنها می‌باشد. سیسمونی عموما به اسبابی گفته می‌شود که از بدو تولد نوزاد تا دوسال ابتدایی سن کودک کاربرد و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بی تردید کودکان در دوران طفولیت از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و فراهم سازی آسایش و شرایط مناسبِ وی، در دید والدینش در اولیت قرار دارد. بدین سان با دانستن برخی اصول خرید سیسمونی نوزاد، کار برای آنان راحت تر خواهد بود.

مادران امروزی با جستجو در فضای مجازی و بهره گیری از اینترنت، سایت های فروشگاهی، پیج های اینستاگرامی و… در پِی مهیا سازی لیست های خرید لوازم سیسمونی برای نوزاد خود می‌گردند. این مقاله تلاش بر آن داشته تا چک لیست کاملی از اقلام مورد نیاز سیسمونی کودکان به شما ارائه گردد.

 

لیست کامل پوشاک نوزاد

 

لباس نوزادی - مادرلند-motherlaand.com

 

برای هر شخص تهیه و خرید لباس نوزاد برای سیسمونی بسیار اهمیت دارد چرا که پوشانندگی و آراستگی نوزادان وابسته به این دسته می‌باشد.

امر مهمی که برای لباس نوزادان باید به آن توجه کرد، راحتی و نرمی مناسب با پوست لطیف کودکان است.

از نکات مهمی که پزشکان توصیه بر آن دارند این است که هر فصل، لباس مناسب با آب و هوای حاکم بر فضا انتخاب شود. لباس نوزادان به طور طبع می‌ ‌بایست تنها یک لایه از لباس پوششی یک فرد بالغ بیشتر باشد؛ یعنی اگر خودتان یک پیراهن به تن کرده اید، نوزاد شما به یک زیرپوش و تنها یک پیراهن نیاز دارد!

رنگ ها همواره در هر زمینه نقشی در جامه‌ی خود ایفا می‌کنند و چنانچه رنگ، می‌تواند در احساساتی که به کودک منتقل می‌شود تأثیر بگذارد طرح های کودکانه و رنگ های شاد، برای کودکان دوست داشتنی تر از رنگ های تیره خواهد بود.

زیرپوش زیر دکمه دار:

زیرپوش ها، یکی از کاربردی‌ترین لباس های نوزادها هستند. چیزی که قابل ذکر است، این است که نوزاد در سال اول بسیار سریع رشد می‌کند پس نیازی به خرید های گزاف نیست.

قبل از این که لباس را بر تن نوزاد کنید، بهتر است آن را با آب گرم و صابون مخصوص نوزاد بشویید؛ چرا که این لباس نزدیک ترین پوشش به تن نوزاد است بنابراین جنس آن بسیار مورد اهمیت می‌باشد.

لباس ها بهتر است از اجناس نخی، پنبه‌ای و یا کتان خالص باشند. هنگام خرید حتما به برچسب وصل شده به لباس دقت کنید، در صورتی که لباس دارای ناخالصی هایی چون پلاستیک بود حواستان باشد که به صورت مستقیم با بدن نوزاد تماس نداشته باشد.

دوخت مناسب لباس، یقه و آزادی لباس را حتما بسنجید. با تکیه بر این که زیردکمه‌دار ها اغلب بدون آستین دوخته می‌شوند، شما می‌توانید اغلب در فصل تابستان و یا در گرما به کودک خود بپوشانید.

شلوار نوزاد:

تهیه شلوار برای نوزادان دقت زیادی را خواهان است، چرا که شلوار نوزاد حتما باید نرم، سبک و راحت باشد. سعی کنید از شلوار‌های لی، توری، ساتن، چین دار و یا به اصطلاح زیبا و مد، برای کودکان خود استفاده نکنید. شلوارهایی از جنس نخ و پنبه برای راحتی نوزاد شما گزینه های خوبی هستند.

جدا از آرامش کودک، شما هم دردسر تعویض پوشک و یا درگیری با زیپ، در زمانی که کودک با بی‌تابی می‌گرید را ندارید.

– ست صفر بیمارستان:

ست بیمارستان نوزاد یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اجناسی است که نوزاد در بدو تولد به آن احتیاج دارد. این ست شامل:

« سرهمی، کلاه، پیشبند، پاپوش، دستکش، تیشرت، رکابی، شلوار، شورت عینکی و …» می‌باشد که برای نوزادان تازه به دنیا آمده تا سه ماهه کاربرد دارند. هنگام خرید ست صفر بیمارستانی باید حواستان به جنس، رنگ و کیفیت الباس نیز باشد زیرا پوست کودک بسیار حساس است. همچنین وجود دکمه و یا قسمت های جدا شدنی می‌تواند برای فرزند شما خطر ناک باشد.

می‌توانید قبل از استفاده آن‌ها رو شست و شو دهید تا نسبت به کیفیت آن‌ها اطمینان پیدا کنید. سعی کنید لباس‌هایی را مورد انتخاب قرار دهید که از نخ، پنبه و به صورت کلی، دارای پارچه‌ای لطیف و نرم هستند. بنا بر رشد سریع نوزادان، پیشنهاد ما این است که هر لباس را یک سایز بزرگ‌تر بردارید؛ از طرح‌های شاداب و رنگ‌های مناسب با فصل های مختلف، غافل نشوید.

شورت عینکی:

شورت‌ها از حرکت پوشک نوزاد جلوگیری کرده و از پس دادن ادرار و یا مدفوع نوزاد، جلوگیری می‌کنند. برای خرید شورت ها حتما به جنس و پادار بودن آن دقت فرمایید، زیرا که از تجمع پارچه در ران فرزندتان جلوگیری کرده و در صورت حضور، مانع از خون رسانی، آلرژی و جوش‌های حساسیتی می‌شود.  پیشنهاد می‌شود با توجه به حساسیت بالای کودکان به سرما، از شورت عینکی در کنار بادی‌های دکمه‌دار، جوراب و … برای گرم کردن کودک خود استفاده نمایید. این مدل از شورت یکی از دمل‌های مورد علاقه‌ی مادران می باشد.

مانتو :

مانتو نوزادان به بلوز جلو دکمه دار نوزاد و روپوش نیز معروف است. به توصیه پزشکان برای هرچه سریع تر و طبیعی تر خشک شدن محل بند ناف نوزاد مانتو نوزادی بهترین لباس است. چرا که این لباس به راحتی تن نوزاد می‌شود و به راحتی هم خارج می‌شود. سایز این لباس‌ها کمی بزرگ‌تر از سایر لباس‌های نوزادی است. مانتو‌های دکمه قابلمه‌ای راحت تر باز و بسته خواهند شد.

-کلاه نخی:

کلاه نخی یکی از لباس‌های همه فصل محسوب می‌شود، چه در زمستانی که سرمایش غیر قابل تحمل است و چه در تابستانی که هوای خنک کولر در فضای منزل جاری است. این کلاه باید به صورت مطلق از نخ باشد تا باعث تعریق در بین مو و گوش نشود. چرا که در صورت تعریق ممکن است فرزند ماه روی شما دچار عرق ساختگی و یا قارچ بشود.

سرهمی:

این مدل از لباس یکی از پراستفاده ترین انواع مدل لباس های نوزادان است. دقت به رنگ، طرح و جنس بسیار حائز اهمیت است. قطعا طرح‌و رنگ‌های شاد در روحیه‌ی دلبند شما نقش خواهد داشت. همچنین برای کودکان حساس خود می‌توانید، جنس نخی را بدون هیچ‌شک و تردید برگزینید. سعی کنید طرح‌ها را با توجه به فصول انتخاب کنید، زمستان خواهان لباس‌هایی گرم و تابستان خواهان لباس‌های خنک‌تری است. نباید از طیف رنگ‌ها غافل شد. الوان روشن و شاد مانند صورتی، زرد، آبی و … می‌توانند انتخاب های خوب و ایده الی باشند.

 کاپشن نوزاد:

 با آمدن زمستان ‌هوای سرد و یخبندان، شما قصد دارید تا فرزند خود را به بیرون ببرید. یکی از لباس هایی که می‌تواند بدن کودک شما را به خوبی گرم نگه دارد، کاپشن است. موردی که هنگام خرید باید به آن دقت کنید سایز است! در واقع کاپشن قرار است رو یک یا چند لایه لباس دیگه پوشیده شود، پس بهتر است یک الی چند سایز بزرگ‌تر خریداری شود.

لباس های فصلی:

لباس نوزادان مانند لباس افراد بزرگ سال نیست! علاوه بر مد، برند‌ها، ظاهر و حتی فصلی بودن باید به راحتی کودک نیز فکر کنید. لباس‌هایی که در فصل بهار تهیه می‌شوند، باید دارای رنگ‌های روشن باشند تا گرما را از خود عبور دهند. همچنین بهتر است با توجه به نبود ثبات هوای بهاره، از لباس های چند لایه استفاده کنید. در فصل تابستان با توجه به دمای بالای این فصل بهتر است از لباس های سبک، خنک و راحت استفاده کنید، زیرا پوست نوزادان حساس است و ممکن است در صورت گرما، دچار عرق ساختگی و یا گرمازدگی شوند. می‌توان از گروه لباس های تابستانه به لباس و لوازم شنا، کلاه لبه دار، عینک آفتابی و … اشاره کرد تا حدودی مانع از در معرض قرار گرفتن مستقیم کودک شما زیر نور خورشید سوزان شد.

در فصل پاییز بهتر است که کودک خود را مرتب بپوشانید، تا سرما نخورد. البته نه در حد زمستان، بلکه در حدی که بدن او‌ را گرم نگه دارد. لباس های چند لایه گزینه‌ی خوبی هستند. در این فصل، گرم نگه داشتن نوزادان یک موضوع اساسی محسوب می‌شود. کت و ژاکت‌هایی که از پارچه‌های ضخیم تهیه شده‌اند و دارای لایه‌های پشمی می‌باشند بسیار مورد پسند عام و پرکاربرد است. سعی کنید کودک خود را گرم نگه دارید تا از هر گونه بیماری و سرماخوردگی به دور باشد.

 دستکش :

دستکش سبب می شود تا هنگامی که نوزاد دستش را به صورتش می کشد، ناخن ها روی صورتش خط نیندازد. همچنین در فصول سرد، دست فرزند دلبند شما را گرم نگه می‌دارد.

جوراب:

کیفیت و سایز جوراب بسیار مهم است. از انجایی که جوراب وظیفه‌ی مراقبت و گرم نگه داشتن پای فرزندتان را دارد، بخصوص نوزادان که با اندکی هوای سرد به سرعت سرما می‌خورند، باید به این موضوع اهمیت بدهیم. پنبه، پشم مرینو و یا پشم نو اجناس خوبی برای جوراب محسوب می‌شوند و به اندازه‌ی کافی پای کودک شما را گرم خواهند ساخت.

انتظار نداشته باشید جوراب ها مانند کفش و … دارای ابعاد و سایز مشخصی باشند. جوراب‌ها بر اساس سن کودکان و اندازه‌ی پا بنا می‌شوند.

  •  سایز جوراب برای نوزادان زودرس: 14 سانتی متر
  • سایز جوراب برای بدو تولد تا سه ماهگی: 15-17 سانتی متر
  • سایز جوراب برای شش ماهگی: 18-20 سانتی متر
  • سایز جوراب برای 12 تا 18 ماهگی: 21-23 سانتی متر

ژاکت و شلوار :

از لباس های مناسب و شیک فصل سرماست. به جنس پارچه دقت کنید اگر پارچه ی لباس های گرم دارای مقادیری پلاستیک باشد موجب خارش و حساسیت پوست می شود. اگر روی لباس دارای طرح و گلدوزی است از قسمت داخلی لباس، جای گلدوزی را بررسی کنید که نخ اضافه یا پلاستیک نداشته باشد و موجب رنجش پوست نوزاد نشود. ترجیحا از مدل هایی استفاده کنید که در ناحیه مچ دست و پا کشباف پهن داشنه باشد. به سایز لباس نیز دقت کنید اگر لباس به نوزاد تنگ باشد احتمالا چندماه آینده اصلا قابل استفاده نباشد چون کودک در یک سال اول زندگی به سرعت قد می کشد و تغییر سایز می دهد.

کلاه آفتاب گیر:

یکی از وسایلی که در گرمای تابستان زیر نور مستقیم خورشید تابان، بسیار مفید است، کلاه آفتابگیر است. این کلاه با لبه‌ای که دارد مانع از قرار گرفتن چشم و رخسار فرزند دلبند شما زیر نور مستقیم خورشید می‌شود.

-پاپوش:

در سرمای زمستان و یا حتی در فصول دیگر، به دلیل کوچک بودن پاهای نوزادان متولد این فصل و نبود سایز کفش مناسب از پاپوش استفاده می‌کنند. این پاپوش به خوبی پای کودک را در بر گرفته است و مانع از سرد شدن وی می‌شود. با توجه به فصول ما شاهد جنس های متفاوتی از پاپوش هستیم، به طور مثال در بهار با نخی و در زمستان، بافتنی.

 کفش نوزاد:

شاید در ابتدا و برای نوزادانی که هنوز راه نمی‌روند، این کفش حالتی نمادین داشته باشد. اما نوزاد هم مانند ما آدم‌ها پس از به راه افتادن نیاز به یک کفش مناسب و راحت دارند. در اولین نگاه این نرم بودن کفش است که باید توسط شما سنجیده شود، از جایی که اندام‌های نوزادان تازه در حال شکل گیری است و کودک دارای پای بسیار نرمی است باید کفش حتما نرم و راحت باشد. تا قبل از راه رفتن از کفش برای گرم نگه داشتم پا هم استفاده می‌شود. سعی کنید تا قبل از شش ماهگی از خرید کفش های سفت خودداری کنید تا در آینده مشکلی برای کودک شما پیش نیاید.

زانو بند:

زانو بند همان طور که از عنوانش پیداست، بر روی زانوی نوزاد قرار می‌گیرد تا هنگام زمین خوردن و یا چهار دست و پا رفتن کودک، از ضربه و خراشیدگی زانو جلوگیری کند.

-قنداق:

قنداق مانند یک محافظ عمل می کند، با محدود کردن کودک و ساختن فضایی مانند رحم مادر، منجر به خواب راحت‌تر کودک می‌شود و آرامش را به کودک و مادر هدیه می‌دهد.

– گل سر و تل:

تل و گلسر جز لوازم زینت دهنده‌ی مو محسوب می‌شوند، شما می‌توانند برای زیبایی ظاهر و یا کنه کردن موهای نرم کودک خود از این لوازم بهره ببرید.

 

لیست لوازم ضروری پوشاک نوزاد:

۱. ست صفر بیمارستان

۲. شلوار

۳. سرهمی

۴. شورت عینکی

۵. زیرپوش

۶. مانتو

 

 لیست لوازم خواب سیسمونی نوزاد

 

– سرویس خواب فاقد تخت و کمد:

این مدل سرویس خواب  مخصوص نوزادان تازه متولد شده تا سن ۸ الی ۹ ماه می‌باشد.

چراکه بعد از این سن کودک به صورت مداوم در حال جنب و جوش و فعالیت است و  یک جا بند نمیشود. یکی از مزیت‌های این مدل وجود محافظ  در بخش کنار تشک می‌باشد و هنگام قرارگیری کودک بر روی آن، دیگر نگران سقوط او نخواهید بود. معمولا این مدل از سرویس خواب‌ از ۳ تکه یا ۶ تکه شروع شده و تا ۱۷ یا ۲۰ تکه هم ادامه دارند. سرویس خواب فاقد تخت و کمد شامل بالش، تشک، پتو، محافظ و… می‌شود.

– سرویس خواب کودک دارای تخت و کمد:

این دسته از سرویس خواب‌ شامل دو نوع می شوند. مدل اول تخت خواب کوچکی است که کنار های آن نرده دارد و بسیار ایمن است.این مدل از سرویس خواب ها تا سن ۵ سالگی کودک قابل استفاده می‌باشد.

مدل دوم به عنوان تخت خواب نوجوان هم شناخته می‌شود چرا که تا سن نوجوانی هم قابل استفاده است. معمولا در کنار تخت خواب، در هر دو مدل معمولا کمد لباسی در قرار دارد که مناسب برای قرار دادن لباس کودکان است.

صندلی غذا:

استفاده از صندلی غذا برای کودکانی که به تازگی خوردن غذا را شروع کرده اند در کنار میز بزرگسالان بسیار مناسب است؛ اگر می خواهید کودک شما آداب حضور سر میز را بیاموزد، داشتن یک صندلی غذا که مناسب جثه ی اوست به شما کمک خواهد کرد

گَهواره:

جایگاه کوچکی است که برای نوزادان طراحی شده و از آن برای آرام کردن شیرخوار و بستر خواب او استفاده می شود. بر اساس ساختار آن می توان به آسانی گهواره را به حالت تاب خوردن، حرکت داد.

پتوی نوزاد:

با توجه به این که نوزاد تازه متولد شده از یک محیط گرم و آرام به دنیا آمده است، ایجاد فضایی آرامش بخش و گرم باعث ارتقا سطح کیفیت خواب نوزاد می شود.از آنجایی که خواب کافی نوزاد در کنار تغذیه مناسب بر کیفیت رشد او تاثیر گذار است، مادر نیازمند به وسایلی نظیر پتوی نوزاد می باشد.

حفظ کودک از سرما در همه ی فصول سال ضروری است. نوزادان در هر فصلی نیاز به پتو دارند. در فصول سرد سال پتوی دولایه یا زیپ‌دار یا یک مدل پتو بافتنی نوزاد می‌تواند او را از سرما محافظت کند. اما در بهار و تابستان یک پتو دورپیچ لطیف انتخاب بهتری برای نوزادان است. الیاف پتوی نوزاد باید سازگار با پوست لطیف و حساس کودک باشد. توجه داشته باشید معیار های شست و شوی پتو در انتخاب و استفاده آن بسیار مهم است.

 پشه بند:

در فصول گرم سال نظیر بهار و تابستان، وجود حشرات موذی باعث به هم خوردن آرامش در خواب فرزندتان می شود.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید که نیش بعضی حشرات موجب خارش و سوزش و حساسیت پوستی می‌شود. علاوه بر این بعضی از حشرات ناقل بیماری هستند  بنابراین شما باید برای حفظ سلامتی نوزاد خود از پشه بند استفاده کنید.

تخت نوزاد :

تخت نوزاد کنار مادر ، تختی است که به تخت مادر متصل می شود. وجود این تخت در آرامش مادر و فرزند به خصوص در ماه های ابتدایی به دنیا آمدن نوزاد بی تاثیر نیست چراکه در این زمان نوزاد نیاز بیشتری به مراقبت و بودن در کنار مادر دارد .در نتیجه فراموش نکنید که استفاده از تخت کنار مادر برای نگهداری فرزند ، بهترین گزینه به حساب می‌آید.

 

لوازم ضروری خواب کودک

– پتوی نوزاد

– بالش

– گهواره

– تخت نوزاد

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : نکات مهم و ضروری خواب نوزاد

 

لیست کامل وسایل ایمنی و بهداشتی سیسمونی نوزاد

 

یکی دیگر از موارد پر اهمیت در لیست سیسمونی نوزاد، دسته لوازم بهداشتی بوده و همانگونه که گمان می‌کنید، این قسمت به نسبت از حساسیت بالاتری برخوردار است. چند نکته حیاتی در خرید این بخش به شما متذکر می‌شوم:

–  تب سنج یکی از مواردی‌ست که تهیه آن ضرورت داشته و چکاب تب نوزادان در ماه های ابتدایی تولد، بسیار مهم می‌باشد.

– تهیه اجناسی مثل حوله و لوسیون بدن کودکان، از آن دسته لوازمی‌ست که بررسی کیفیت مرغوب آنان در اولیت خرید قرار دارد.

وسایل بهداشتی نوزادان علاوه بر لیست لباس نوزاد، از دیگر وسایلی‌ست که لازم است پدر مادر قبل از تولد کودک مهیا سازند.

 

 لیست لوازم ایمنی سیسمونی نوزاد

 

ست تب سنج:تب کردن در کودکان یک امر طبیعی است و در صورت کنترل نکردن عواقب خطرناکی به دنبال دارد.

گارد پله : برای محافظت از کودک نوپا در عبور از در پله،راهرو و اینکه ممکن است آسیب های جدی در پی داشته باشد.

قنداق فرنگی : قنداق کردن رسمی برای شیرخوارگان در پتو با پارچه های مشابه است که برای تشکیل ساختن استخوان های نوزاد مفید است.با خرید قنداق فرنگی نوزاد حس امنیت و آرامش به نوزاد هدیه داده و از روند رشدی کودک حمایت می شود.

دماسنج اتاق :تشخیص انواع تب ها برای کودک و اسان ساختن تشخیص علت گریه های مداوم نوزاد.

واگی تاکی در دو نوع عادی و چراغ دار: یکی از لوازم امنیتی و مراقبتی کودک است.

گارد تخت : محافظ تخت نوزاد برای جلوگیری از آسیب دیدن جسم است و برای راحتی مادران شیرده استفاده میشود.

دما سنج دیجیتال : برای اندازه گیری حرارت بدن نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد.

اسپیراتور بینی: برای برطرف کردن گرفتگی بینی نوازد و کودک استفاده میشود و مراقبت از این وسیله باید نظافت را رعایت کرد به علت ارتباط مستقیمی که با بینی نوزاد دارد.

دستگاه بخور سرد : در رابطه با لیست سیسمونی ضروری، اگر تصمیم بر خرید دستگاه بخور دارید، نوع سرد آن بهتر است اما به خاطر بسپارید این دستگاه به نظافت مداوم نیاز دارد تا از رشد باکتری ها جلو گیری شود.

کیسه آب گرم : برای از بین بردن نفخ های مداوم معده کودک باید مکرر از کیسه آب با درجه حرارت متوسط استفاده شود.

استامینوفن مایع برای نوزادان : اثرات ضد درد و ضد تب بالایی دارد و استفاده آن در هنگام مشاهده گرفتگی چهره از نوزاد ضروری است.

آب اکسیژنه : این ماده برای لوازم دارویی،بهداشتی نقش به سزایی دارد و یکی از قوی ترین شوینده های خانگی است.

دستمال الکلی : با احتیاط به کار بردم از دستمال هایی که دارای رطوبت هستند بسیار امری ضروری است.

باند و گاز استیریل: احتیاط در همین زمینه شرط بوره پس با تهیه این اجناس خود را برای رویارویی با هر اتاقی آماده کنید.

موچین: روش های مناسبی را برای استفاده از آن را در پیش بگیرید ممکن است در باره ی استفاده آن برای نوزاد بی دقتی صورت بگیرد و آسیب وارد شود پس دقت لازمه ی استفاده از آن می باشد و نگهداری آن در جعبه ای کوچک و امن مناسب است.

 

در نهایت به یاد داشته باشید که تمام وسایل مراقبی و بهداشتی نوزاد را در یک قفسه یا روی کمد و در ارتفاع بالا نگهداری کنید تا کودک هوس بازی با آن ها بر ندارد و به اشتباه به دهان ببرد.

 

 لوازم بهداشت و ایمنی ضروری

 

– گارد تخت

– استامینوفن مایع

– گارد پله

– موچین

– فین گیر

– گوش پاکن

– قنداق فرنگی

– ست تب سنج

 

لیست لوازم مرتبط با تغذیه نوزاد

 

غذا دادن به کودک در صندلی غذا-مادرلند-motherlaand.com

 

از لیست های حیاتی در لیست سیسمونی نوزاد، لیست لوازم تغذیه‌ای اطفال می‌باشد. بدین سان که کیفیت در این لیست، حرف اول را می‌زند گویا که لوازم نامبرده، در خوراک نوزاد دخیل بوده و نقش اساسی در رشد نوزادان دارد.

از این رو انتخاب فروشگاه های معبتر در راستای خرید این لوازم، از اولویت بالایی برخوردار است.

شیشه شیر: شیشه کوچک، شیشه بزرگ، شیشه شور

برای شیر دهی آسان تر به کودکتان بهتر است از شیشه شیر استفاده کنید. چرا که راحت تر است و زیاد وقت مادر را نمی گیرد. شیشه ها دو اندازه دارند که طبق نیاز می توانید از آن ها استفاده‌ کنید. فراموش نکنید که شیشه شور را حتما تهیه کرده و به درستی شیشه را تمیز کنید.

قولنج یا کولیک نوزادی که برای بسیاری از نوزادان پیش می اید، گریۀ غیرقابل کنترل در یک نوزاد سالم است.کولیک یک بیماری محسوب نمی شود اما شرایط سختی را برای نوزاد و والدین به وجود می آورد. کولیک معمولاً در حدود شش هفتگی به اوج خود می‌رسد و بین سه و چهار ماهگی به طور قابل‌ توجهی بهبود پیدا می کند.یکی از راههای موثر برای بهبود کولیک نوزادی استفاده از شیشه شیر ضدنفخ یا آنتی کولیک است.با خرید بهترین شیشه شیر ضدنفخ یا آنتی کولیک anti-colic می توانید به تسکین دل درد و کاهش گریه های کودک کمک کنید.

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : راهنمای انتخاب بهترین شیشه شیر برای نوزاد

 

دندانی

برای اذیت نشدن بچه و خاراندن لثه های ورم کرده بهترین گزینه است. این گونه نیازی به مکیدن انگشت نیست.

سرویس غذا خوری_ ظرف غذای بیرون 

اگر می خواهید بچه از الان درست غذا بخورد بهترین وسیله است.

پیشبند،پیشبند آستین دار،پیشبند یک بار مصرف

مانع از کثیف شدن لباس های گران و زیبای کودک می شود و انواع مختلفی دارد.

لیوان مخصوص

حتما برای نوزاد از لیوان جدا استفاده کنید تا مانع از بیمار شدنش بشوید.

–  شیر دوش

برای جوشیدن شیر مادر و خالی شدن سینه است.

پستونک+زنجیر و بند پستونک+ قاب محافظ پستونک

حتما این وسیله را تهیه کنید تا بچه مکیدن را بهتر یاد بگیرد و درد بیرون آمدن دندان را دفع کند‌.

قطره چکان

برای پیمانه کردن دارو

-ظرف غذای کودک:

ممکن است گاهی اوقات بنا بر یک سری اتفاقات والدین نتوانند در کنار فرزند خود باشند و یا این که از کثیف کاری جلوگیری کنیم به ظرف غذای کودک نیاز پیدا می‌کنیم.  این ظرف با توجه به جنسش انواع مختلفی دارد، استیلی،پلاستیکی، …

به تازگی ظروف گیاهی نوزادان در بازار سر و صدا کرده اند و طرفداران زیادی را معطوف خود ساخته اند. این ظروف که قابلیت تجزیه شدن و بازیافت شدن دارند، کاملا فاقد مواد خطرناک و شیمیایی است.

 قاشق حرارتی :

هنگامی که غذا داغ است این قاشق با تغییر رنگ، مادر را مطلع می‌کند. موردی که حائز اهمیت است این است که هنگام خرید به بسته بندی ان دقت کنید، چرا که باید فاقد BPA بوده و قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی رو داشته باشد.

فلاسک:

فلاسک اهمیت زیادی دارد به ویژه برای کودکانی که شیر خشک مصرف می‌کنند بالعکس نوزادان دیگر، میتوانند تا قبل از شش ماهگی هم آب بنوشند. فلاسک می‌تواند آب و یا نوشیدنی منتخب شما را تا مدتی گرم نگه دارد، واضح است که هر چه کیفیت فلاسک بالاتر رود مدت زمان بیشتری گرم نگه خواهد داشت.

داروهای گیاهی:

کودکان بسیار حساس هستند، استفاده کردن از داروهای صنعتی و شیمیایی بسیار حساس و خطرناک است بهتر است تا چند ماهگی داروهای گیاهی رو جایگزین صنعتی کنیم. هم‌چنین میتوانیم با بخور دادن نوزاد، او را درمان کنیم.

صندلی غذا:

وقتی کودک شروع به خوردن غذا های جامد می‌کند، داشتن یک صندلی از بابت غذاخوری، بسیار کمک دست شما و کودکان می‌شود. این صندلی‌ها را می‌توانید در کنار میز غذاخوری خودتان قرار بدهید تا کودکتان کم کم، به اصول غذاخوری آگاه شود.

 

در انتها برخی از این وسایل مهم را خدمتتان شرح می دهیم:

پستانک: پستانک، سرپستانِ لاستیکی، پلاستیکی، یا سیلیکونی است که برای مک زدن به دهان کودکان گذاشته می‌شود. پستانک ها در حالت استاندارد شامل یک سرپستان، سپر دهان، و دسته می‌شوند. سپر دهان یا دسته معمولا به قدری بزرگ ساخته می‌شود که خطر بلعیدن برای کودکان از میان رود.

شیشه شیر:

شیشه‌شیر ها معمولا ساختار پلاستیکی، شیشه، استیل یا یک ترکیب است که از دو جنس شیشه و پلاستیک یا سیلیکونی می‌باشد. البته شاید شیشه های پلاستیکی هم دیده باشید که این موارد معمولا در سفر ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما از آنجایی که شیشه شیر از دسته های مهم سیسمونی نوزاد است، نمونه های آن را خدمتتان معرفی میکنم:

شیشه‌شیر شیشه‌ای: این شیشه شیر  از لحاظ مقاومت از امنیت بالا تری برخوردار است و معمولا غیر از مواردی که دچار شکستگی و لب پر شدن می‌شود  تا مدت زیادی نیاز به تعویض ندارد.

البته این شیشه شیر به علت سنگین بودن ممکن است حملش برای کودکان بزرگ تر که باید خودشان شیشه را حمل کنند سخت باشد و در آخر پدر و مادر باید حواسشان جمع کودک باشد که نکند شیشه از دستش رها شده و منجبر به آسیب رسانی به وی شود.

شیشه‌شیر ترکیبی شیشه‌ای با روکش پلاستیک:

این شیشه شیر به علت دارا بودن لایه پلاستیکی امکان شکستن را کمتر کرده و گرمای شیشه به دست کودکان سوزشی وارد نخواهد کرد.

شیشه‌شیر پلاستیکی:

شیشه شیر های پلاستیکی نشکن بوده اما سرعت خراب شدن آنها به نسبت دو مورد نام برده بیشتر است. والیدن به هنگام شستشو با آب گرم باید حواسشان را جمع کنند که به علت جنس پلاستیکی از بین نرود.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : بررسی اصول و روش های تغذیه کودک

 

لیست سیسمونی حمل و نقل نوزاد

 

ساک وسایل:

خیلی مهم است هنگام سفر تمام وسایل بچه را بردارید تا به مشکل بر نخورید، این ساک ها که مخصوص نوزاد هستند برای تمام وسایل جای مخصوص دارند و این‌گونه وسیله ای را فراموش نمیکنید.

ساک حمل:

برای خرید می روید و نمی توانید تمام وسایل بچه را در کیف دستی خود قرار بدید، این وسیله برای همین است، برای خرید وسایل مورد نیاز واجب را در آن بگذارید تا کیف دستی خودتان سنگین نشود‌ و برای بیرون آوردن وسایل بچه اذیت نشوید.

آغوشی:

برای در آغوش گرفتن راحت تر بچه و خسته نشدن دستتان می تواند این وسیله را تهیه کنید، این وسیله در دور کمر و شانه های شما بسته شده و بچه در جلوی شما در داخل ان قرار می گیرد و به راحتی می توانید خرید کرده و از همسرتان بخواهید بچه را نگه دارد.

کریر:

این نیز وسایل مهم است، هنگام خواب نمی توان بچه را روی زمین گذاشت چون ممکن است مورچه اطرافش را بگیرد و یا بچه های کوچک ان را نمی بینند و از رویش رد شوند، بنابراین بهتر است از این وسیله برای خوابیدن بچه در داخلش استفاده کنیم، همچنین همانند تاب او را خواب می کند.

–  کاور باران و سایه بان:

کاور باران به حتم برای کریر نیاز است، چون ممکن است کریر خیس شده و خراب شود و به بچه آسیب بزند و سرما بخورد. سایه بان نیز از برخورد نور خورشید به پوست بچه و آسیب به آن جلوگیری می کند.

کالسکه :

کالسکه بچه از اقلام مورد نیاز سیسمونی است ، در هنگام بزرگ تر شدن بچه می توانید او را در کالسکه گذاشته و اسباب بازی مورد علاقش را یه همراه بیسکوبیت جلویش بگذارید و تا مشغول بازی است، با خیالی آسوده خرید کنید.

سطل اشغال:

این نیز مهم است که هنگام تعویض پوشاک ان را کجا بزارید! به حتم در طبیعت رها نکنید، برای ان این وسیله نیاز است.

آغاز راه رفتن کودکان از آن دسته اتفاقات شیرنی است که برای هر پدر و مادری می تواند اتفاق بیافتد؛ هرچند که پزشکان نمی‌توانند تاریخ دقیقی برای راه گرفتن کودک مشخص کنند عموما یک خردسال می تواند در بین دوزاده تا هجده ماهگی شروع به گام برداشتن کند. در این مرحله که کودکان گام برداشتن را آغاز نموده اند چه بسا بهتر است والدین محترم وسایل آموزش و کمک رسانی در این امر از قبیل یک واکر یا یک روروئک تهیه نمایند.

 

 لیست لوازم ضروری حمل و نقل نوزاد

 

– ساک حمل

– روروئک

– آغوشی

– کریر

 

لوازم مربوط به اتاق نوزاد

 

چیدمان اتاق نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

 

یقینا یکی از ذوق های مادران در دوران بارداری، چینش اتاق نوزاد خود می‌باشد پس از این جهت لیستی کامل از لوازم مربوط به اتاق کودک، معرف حضورتان میشویم.

کمد دراور ویترین:

قطعا وقتی آن همه برای وسایل زیبای پسر و دخترتان هزینه می کنید، می خواهید از خریدشان فیض ببرید، این کمد ویترینی می تواند این کار را برایتان انجام بدهد، با قرار دادن وسایل زیبای فرزندانتان در ویترین های زیبا و براق آن، همیشه از دیدنشان و خریدشان برای فرزندتان، نهایت لذت را ببرید. توصیه ما به شما خرید یک دراور ویترینی اندازه و مناسب است که بعد ها فرزندتان بتواند با باز کردن آن از وسایل بدون شکستن ان ها استفاده کند.

سطل اتاق:

به حتم به این نیاز خواهی داشت، بچه وقتی جایی برای زباله های ایجاد شده توسط خودش در اتاقش داشته باشد، به حتم منظم است و نیازی نیست شما مدام اتاقش را تمیز کنید و سختی بکشید. یک سطل زباله کوچک و رنگی بسیار زیبا و جذاب است.

ساعت دیواری:

خارج از کوچک بودن نوزاد، ساعت دیواری می تواند به دکور اتاق و زیبایی اتاق نیز کمک کند، به خصوص که بعد ها فرزندتان بزرگ شده و زود تر ساعت را یاد می گیرد و کمکی به هوش وی است.

چراغ خواب:

این یکی از ضروری ترین هاست، چرا که ممکن است بچه نصفه شب بیدار شده و بترسد که ممکن است عواقب زیادی در بر بگیرد. چراغ خواب کوچک و زیبا با نور ابی و سفید ادغامی بهترین ترکیب است.

جالباسی

این نیازمند هر اتاق است، این جوری از کودکی نوزادتان می آموزد که باید منظم باشد و لباس هایش در کمد یا جالباسی اش بگذارد.

متر دیواری قد

این نیز برای ثبت خاطرات لحظه به لحظه نوزادتان نیاز است، می توانید با ثبت قد تو در لحظات مختلف، خاطرات را بر روی دیوار اتاقش ثبت کنید و بعد ها با دیدنش مروری بر خاطرات داشته باشید.

پرده

برای محافظت از پوست فرزنتان و حفظ حریم خصوصی خانه و اتاق نیازه پرده را پشت پنجره نصب کنید تا آفتاب پوست بچه را نسوزاند و در شب از حریم خصوصی خود در برابر بیرون محافظت کنید.

فرش

یکی از مهم ترین وسایل نیز فرش است که برای آسیب نرساندن به کودکتان بسیار نیاز است، ممکن است کودک هنگام یادگیری راه رفتن به زمین بخورد و اگر فرش نداشته باشید، ممکن است به شدت آسیب ببیند. فزش ها در اندازه های مختلف در دسترس هستند که می توانید آن ها را طبق جنسیت فرزندتان سفارش بدید. معروف ترین آن ها فرش هایی با طرح کیتی، باربی برای دختران و مکوئین و مرد عنکبوتی برای پسران است.

تابلو و قاب عکس

این وسیله نیز برای زیبا سازی و ثبت خاطرات فرزنتان نیاز است، تابلو به زیبایی اتاق و دلنشین شدنش کمک می کند و قاب عکس برای ثبت زیبایی های کودکتان شما را همراهی می کند.

–  آلبوم کودک

یکی از وسایل رایج همین است، لحظه به لحظه عکس های زیبا را در این آلبوم قرار داده و بعد ها می توانید سیر رشد و گذر زمان نوزادتان را ببینید. زیباست مگر نه؟

 

 لیست لوازم تزئینی و بازی نوزاد در سیسمونی

 

ذاتا نوزادان در اوقاتی بهانه گیر و به نوعی از روزمرگی خسته می‌شوند. کودکان نیز همانند افراد بالغ، در زمان هایی حوصله‌شان سر رفته و نیاز به سرگرمی جهت پر کردن اوقات فراغت خود دارند.

در دسته دیگری از سیمونی نوزاد بخشی اختصاص به بازی و به تعبیر دیگر، تسکین دهنده کودکان داشته شده است.

جغجغه ها یکی از پایه های ثابت وسایل سرگرمی نوزادان است. جغجغه ها وسایلی هستند که به هنگام تکان دادن، اجزای درونشان بهم برخورد کرده و با تولید صدایی مانند تق تق حواس کودکان را به خود جلب می‌کنند.

اسباب بازی های پلاستیکی حمام:

اسباب بازی بچگانه که والدین، آن ها را در اختیار فرزندانشان می‌گذارند تا در طی حمام، سرگرم آنها باشند، مانند: اردک های پلاستیکی در سایزها و رنگ های متفاوت.

عروسک پولیشی:

عروسک پولیشی بیرون آن دارای پرز های نرم و سلف می‌باشد و داخل این عروسک ها با پنبه یا نوعی مشابه از آن پر شده اند.

قایق شناور:

قایق بادبانی کوچک در ابعاد متفاوت قابل تهیه است که این قایق روی آب شناور می‌ماند. این قایق های زیبا می توانند در هنگام حمام کودم، بسیار جذاب و سرگرم کننده باشند.

تشک بازی بادی:

تشک بازی بادی کودک، یک تشک  قابل شستشو می باشد که انواع و اندازه های مختلفی دارد.

تشک بازی موزیکال:

یک تشک نسبتا بزرگ می‌باشد که اسباب بازی های مختلف به آن متصل است. اکثر اسباب بازی های متصل به آن شکل عروسکی و موزیکال داشته و در انواع طرح و رنگ های مختلف می‌باشند.این عروسک ها خیلی راحت و نرم و قابل شستشو می باشد.

توپ بادی جغجغه دار:

توپ بادی کودک با عروسک بادی سرخود یکی از جدید ترین طرح های سرگرمی کودکان است.

این توپ بادی برای خردسالان بوده که که سطح آنها صاف، شفاف و طرح چرم می باشد.

بدنه ای با کیفیت دارد که میتوان در برابر فشار آب و شرایط جوی مختلف که می توان در هر شرایطی استفاده نمود. این وسیله مناسب برای کودک بالای سه ماه تا پنج سال است.

 

لوازم ضروری بازی کودک

– جغجغه

– عروسک های پلاستیکی حمام

– عروسک پولشی

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : بررسی مهم ترین دلایل و اهمیت بازی با کودکان

 

لوازم مربوط به مادر

 

مادران در دوران حاملگی و پس از زایمان، جهت مراقبت هرچه صحیح تر از کودکان خود، نیاز به سلامت شخصی و اجناسی در این زمینه دارند که بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

لباس زیر شیر دهی:

برای مادر بهتر است یک لباس زیر مخصوص برای شیر دهی بپوشد تا هم راحت تر بتواند ان را باز کند و هم شیر بیرون امده لباسش را کثیف نکند چرا که لباس زیر مخصوص دارای ابر است تا شیر را جذب کند و مانع از کثیفی شود.

کرم ترک سینه:

به هنگام شیر دهی به دلیل مکیدن سر سینه توسط بچه، سینه ترک بر می دارد و زحم می شود و حتی خون ریزی می کند، این کرم برای بهبود زخم ها بسبار مناسب و لازم است تا هم عفونت وارد شیر نشده و بچه نخورد و هم مادر اذیت نشود.

پد سینه:

این نیز برای محافظت از ترشح اضافه شیر از سینه است تا لباس ها خیس نشوند. در مواقعی که لباس زیر مخصوص کفایت ندهد و شیر ترشح شده زیاد باشد این پد استفاده می شود.

لباس شیر دهی:

برای شیر دهی لازم است لباس راحت و سریع باز شود، این لباس این خصوصیت را دارد و هم مادر را اذیت نمی کند و هم سریع و بدون سختی باز می شود.

بالش شیر دهی:

برای نوزاد های خیلی کوچک کمتر از سه کیلو بهتر است از این بالش مخصوص استفاده شود. به دلیل شیب بودن بالش، شیر توی گلوی بچه نمی افتد و خطر خفگی بچه کمتر می شود.

شنل شیردهی:

برای راحت بودن شیر دادن به بچه شنل را روی سر مادر انداخته تا از نگاه نامحرم ها حفظ باشد و راحت و با خیالی اسوده به بچه شیر بدهد.

ژل اماده سازی شیر دهی:

برای کسانی که شیر کمی دارن، این ژل کارامد است. این را به سر سینه می زنند تا شیر به بیرون راه یابد و بچه راحت تر ان را بخورد.

رابطه سینه:

برای کسانی که شیر زیاد دارند و سینه های بزرگی دارند و بچه نمی تواند ان را بخورد و در دهان خود نگه دارد، از رابط سینه استفاده می کنند. این وسیله ژله ای است و به سینه وصل شده و سری مثل نوک سینه دارد و کوچک تر است تا نوزاد بتواند به راحتی شیر بخورد.

سوتین شیر دهی:

این لباس مخصوص، بالای سینه را در بر نمی گیرد، تا هم مادر اذیت نشود و هم راحت بتواند سینه را بیرون اورده و به نوزاد شیر بدهد.

پماد دور سینه:

برای ورم اطراف سینه از این پماد استفاده می شود. به دلیل زیاد بودن حجم شیر، به سینه فشار وارد می شود و وقتی نتواند از سینه خارج شود، به اطراف فشار می اورد و ورم می کند. سینه سفت شده و مادر اذیت می شود. برای همین از این پماد استفاده می شود تا سینه نرم شود. حی در مواقعی که خیلی شدید است، بهتر است پس از زدن پماد شیر را بجوشید تا کمتر شود.

 

در انتهای مقاله باید بگویم که حال شما، با آگاهی کامل از چک لیست سیسمونی، میتوانید گامی موفق در خرید کامل برای کودکتان بردارید.

از این بابت که انتخاب فروشگاه جهت خرید اجناس امری جدی بوده، ضمن معرفی فروشگاه معتبر مادرلند که به صورت تخصصی و حرفه ای گامی در جهت گسترش توزیع سیسمونی نوزاد با مطلوب ترین کیفیت برداشته است، تضمینی از بابت مرغوب بودن اجناسِ این فروشگاه داده و شما خواننده گرامی را به خریدی مطمئن از این فروشگاه گسترده دعوت می‌کنیم.

motherland
ارسال دیدگاه