لیست کامل سیسمونی نوزاد

لیست کامل سیسمونی نوزاد-motherlaand.com-مادرلند

سیسمونی نوزاد، امروزه به یکی از دغدغه های رایج مردمی بدل گشته که پدر و مادر را در تهیه اقلام آن به فکر وا می‌دارد.

تهیه لیستی کامل از وسایل مورد نیاز کودک، بی شک یکی از بهترین تجربه والدین و لازمه‌ی اساسی آنها می‌باشد. سیسمونی عموما به اسبابی گفته می‌شود که از بدو تولد نوزاد تا دوسال ابتدایی سن کودک کاربرد و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بی تردید کودکان در دوران طفولیت از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و فراهم سازی آسایش و شرایط مناسبِ وی، در دید والدینش در اولیت قرار دارد. بدین سان با دانستن برخی اصول خرید سیسمونی نوزاد، کار برای آنان راحت تر خواهد بود.

مادران امروزی با جستجو در فضای مجازی و بهره گیری از اینترنت، سایت های فروشگاهی، پیج های اینستاگرامی و… در پِی مهیا سازی لیست های خرید لوازم سیسمونی برای نوزاد خود می‌گردند. این مقاله تلاش بر آن داشته تا چک لیست کاملی از اقلام مورد نیاز سیسمونی کودکان به شما ارائه گردد.

 

لیست کامل پوشاک نوزاد

برای هر شخص تهیه و خرید لباس نوزاد برای سیسمونی بسیار اهمیت دارد چرا که پوشانندگی و آراستگی نوزادان وابسته به این دسته می‌باشد.

امر مهمی که برای لباس نوزادان باید به آن توجه کرد، راحتی و نرمی مناسب با پوست لطیف کودکان است.

از نکات مهمی که پزشکان توصیه بر آن دارند این است که هر فصل، لباس مناسب با آب و هوای حاکم بر فضا انتخاب شود. لباس نوزادان به طور طبع می‌ ‌بایست تنها یک لایه از لباس پوششی یک فرد بالغ بیشتر باشد؛ یعنی اگر خودتان یک پیراهن به تن کرده اید، نوزاد شما به یک زیرپوش و تنها یک پیراهن نیاز دارد!

رنگ ها همواره در هر زمینه نقشی در جامه‌ی خود ایفا می‌کنند و چنانچه رنگ، می‌تواند در احساساتی که به کودک منتقل می‌شود تأثیر بگذارد طرح های کودکانه و رنگ های شاد، برای کودکان دوست داشتنی تر از رنگ های تیره خواهد بود.

زیرپوش زیر دکمه دار:

زیرپوش ها، یکی از کاربردی‌ترین لباس های نوزادها هستند. چیزی که قابل ذکر است، این است که نوزاد در سال اول بسیار سریع رشد می‌کند پس نیازی به خرید های گزاف نیست.

قبل از این که لباس را بر تن نوزاد کنید، بهتر است آن را با آب گرم و صابون مخصوص نوزاد بشویید؛ چرا که این لباس نزدیک ترین پوشش به تن نوزاد است بنابراین جنس آن بسیار مورد اهمیت می‌باشد.

لباس ها بهتر است از اجناس نخی، پنبه‌ای و یا کتان خالص باشند. هنگام خرید حتما به برچسب وصل شده به لباس دقت کنید، در صورتی که لباس دارای ناخالصی هایی چون پلاستیک بود حواستان باشد که به صورت مستقیم با بدن نوزاد تماس نداشته باشد.

دوخت مناسب لباس، یقه و آزادی لباس را حتما بسنجید. با تکیه بر این که زیردکمه‌دار ها اغلب بدون آستین دوخته می‌شوند، شما می‌توانید اغلب در فصل تابستان و یا در گرما به کودک خود بپوشانید.

شلوار نوزاد:

تهیه شلوار برای نوزادان دقت زیادی را خواهان است، چرا که شلوار نوزاد حتما باید نرم، سبک و راحت باشد. سعی کنید از شلوار‌های لی، توری، ساتن، چین دار و یا به اصطلاح زیبا و مد، برای کودکان خود استفاده نکنید. شلوارهایی از جنس نخ و پنبه برای راحتی نوزاد شما گزینه های خوبی هستند.

جدا از آرامش کودک، شما هم دردسر تعویض پوشک و یا درگیری با زیپ، در زمانی که کودک با بی‌تابی می‌گرید را ندارید.

– ست صفر بیمارستان:

ست بیمارستان نوزاد یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اجناسی است که نوزاد در بدو تولد به آن احتیاج دارد. این ست شامل:

« سرهمی، کلاه، پیشبند، پاپوش، دستکش، تیشرت، رکابی، شلوار، شورت عینکی و …» می‌باشد که برای نوزادان تازه به دنیا آمده تا سه ماهه کاربرد دارند. هنگام خرید ست صفر بیمارستانی باید حواستان به جنس، رنگ و کیفیت الباس نیز باشد زیرا پوست کودک بسیار حساس است. همچنین وجود دکمه و یا قسمت های جدا شدنی می‌تواند برای فرزند شما خطر ناک باشد.

می‌توانید قبل از استفاده آن‌ها رو شست و شو دهید تا نسبت به کیفیت آن‌ها اطمینان پیدا کنید. سعی کنید لباس‌هایی را مورد انتخاب قرار دهید که از نخ، پنبه و به صورت کلی، دارای پارچه‌ای لطیف و نرم هستند. بنا بر رشد سریع نوزادان، پیشنهاد ما این است که هر لباس را یک سایز بزرگ‌تر بردارید؛ از طرح‌های شاداب و رنگ‌های مناسب با فصل های مختلف، غافل نشوید.

شورت عینکی:

شورت‌ها از حرکت پوشک نوزاد جلوگیری کرده و از پس دادن ادرار و یا مدفوع نوزاد، جلوگیری می‌کنند. برای خرید شورت ها حتما به جنس و پادار بودن آن دقت فرمایید، زیرا که از تجمع پارچه در ران فرزندتان جلوگیری کرده و در صورت حضور، مانع از خون رسانی، آلرژی و جوش‌های حساسیتی می‌شود.  پیشنهاد می‌شود با توجه به حساسیت بالای کودکان به سرما، از شورت عینکی در کنار بادی‌های دکمه‌دار، جوراب و … برای گرم کردن کودک خود استفاده نمایید. این مدل از شورت یکی از دمل‌های مورد علاقه‌ی مادران می باشد.

مانتو :

مانتو نوزادان به بلوز جلو دکمه دار نوزاد و روپوش نیز معروف است. به توصیه پزشکان برای هرچه سریع تر و طبیعی تر خشک شدن محل بند ناف نوزاد مانتو نوزادی بهترین لباس است. چرا که این لباس به راحتی تن نوزاد می‌شود و به راحتی هم خارج می‌شود. سایز این لباس‌ها کمی بزرگ‌تر از سایر لباس‌های نوزادی است. مانتو‌های دکمه قابلمه‌ای راحت تر باز و بسته خواهند شد.

-کلاه نخی:

کلاه نخی یکی از لباس‌های همه فصل محسوب می‌شود، چه در زمستانی که سرمایش غیر قابل تحمل است و چه در تابستانی که هوای خنک کولر در فضای منزل جاری است. این کلاه باید به صورت مطلق از نخ باشد تا باعث تعریق در بین مو و گوش نشود. چرا که در صورت تعریق ممکن است فرزند ماه روی شما دچار عرق ساختگی و یا قارچ بشود.

سرهمی:

این مدل از لباس یکی از پراستفاده ترین انواع مدل لباس های نوزادان است. دقت به رنگ، طرح و جنس بسیار حائز اهمیت است. قطعا طرح‌و رنگ‌های شاد در روحیه‌ی دلبند شما نقش خواهد داشت. همچنین برای کودکان حساس خود می‌توانید، جنس نخی را بدون هیچ‌شک و تردید برگزینید. سعی کنید طرح‌ها را با توجه به فصول انتخاب کنید، زمستان خواهان لباس‌هایی گرم و تابستان خواهان لباس‌های خنک‌تری است. نباید از طیف رنگ‌ها غافل شد. الوان روشن و شاد مانند صورتی، زرد، آبی و … می‌توانند انتخاب های خوب و ایده الی باشند.

 کاپشن نوزاد:

 با آمدن زمستان ‌هوای سرد و یخبندان، شما قصد دارید تا فرزند خود را به بیرون ببرید. یکی از لباس هایی که می‌تواند بدن کودک شما را به خوبی گرم نگه دارد، کاپشن است. موردی که هنگام خرید باید به آن دقت کنید سایز است! در واقع کاپشن قرار است رو یک یا چند لایه لباس دیگه پوشیده شود، پس بهتر است یک الی چند سایز بزرگ‌تر خریداری شود.

لباس های فصلی:

لباس نوزادان مانند لباس افراد بزرگ سال نیست! علاوه بر مد، برند‌ها، ظاهر و حتی فصلی بودن باید به راحتی کودک نیز فکر کنید. لباس‌هایی که در فصل بهار تهیه می‌شوند، باید دارای رنگ‌های روشن باشند تا گرما را از خود عبور دهند. همچنین بهتر است با توجه به نبود ثبات هوای بهاره، از لباس های چند لایه استفاده کنید. در فصل تابستان با توجه به دمای بالای این فصل بهتر است از لباس های سبک، خنک و راحت استفاده کنید، زیرا پوست نوزادان حساس است و ممکن است در صورت گرما، دچار عرق ساختگی و یا گرمازدگی شوند. می‌توان از گروه لباس های تابستانه به لباس و لوازم شنا، کلاه لبه دار، عینک آفتابی و … اشاره کرد تا حدودی مانع از در معرض قرار گرفتن مستقیم کودک شما زیر نور خورشید سوزان شد.

در فصل پاییز بهتر است که کودک خود را مرتب بپوشانید، تا سرما نخورد. البته نه در حد زمستان، بلکه در حدی که بدن او‌ را گرم نگه دارد. لباس های چند لایه گزینه‌ی خوبی هستند. در این فصل، گرم نگه داشتن نوزادان یک موضوع اساسی محسوب می‌شود. کت و ژاکت‌هایی که از پارچه‌های ضخیم تهیه شده‌اند و دارای لایه‌های پشمی می‌باشند بسیار مورد پسند عام و پرکاربرد است. سعی کنید کودک خود را گرم نگه دارید تا از هر گونه بیماری و سرماخوردگی به دور باشد.

 دستکش :

دستکش سبب می شود تا هنگامی که نوزاد دستش را به صورتش می کشد، ناخن ها روی صورتش خط نیندازد. همچنین در فصول سرد، دست فرزند دلبند شما را گرم نگه می‌دارد.

جوراب:

کیفیت و سایز جوراب بسیار مهم است. از انجایی که جوراب وظیفه‌ی مراقبت و گرم نگه داشتن پای فرزندتان را دارد، بخصوص نوزادان که با اندکی هوای سرد به سرعت سرما می‌خورند، باید به این موضوع اهمیت بدهیم. پنبه، پشم مرینو و یا پشم نو اجناس خوبی برای جوراب محسوب می‌شوند و به اندازه‌ی کافی پای کودک شما را گرم خواهند ساخت.

انتظار نداشته باشید جوراب ها مانند کفش و … دارای ابعاد و سایز مشخصی باشند. جوراب‌ها بر اساس سن کودکان و اندازه‌ی پا بنا می‌شوند.

  •  سایز جوراب برای نوزادان زودرس: 14 سانتی متر
  • سایز جوراب برای بدو تولد تا سه ماهگی: 15-17 سانتی متر
  • سایز جوراب برای شش ماهگی: 18-20 سانتی متر
  • سایز جوراب برای 12 تا 18 ماهگی: 21-23 سانتی متر

ژاکت و شلوار :

از لباس های مناسب و شیک فصل سرماست. به جنس پارچه دقت کنید اگر پارچه ی لباس های گرم دارای مقادیری پلاستیک باشد موجب خارش و حساسیت پوست می شود. اگر روی لباس دارای طرح و گلدوزی است از قسمت داخلی لباس، جای گلدوزی را بررسی کنید که نخ اضافه یا پلاستیک نداشته باشد و موجب رنجش پوست نوزاد نشود. ترجیحا از مدل هایی استفاده کنید که در ناحیه مچ دست و پا کشباف پهن داشنه باشد. به سایز لباس نیز دقت کنید اگر لباس به نوزاد تنگ باشد احتمالا چندماه آینده اصلا قابل استفاده نباشد چون کودک در یک سال اول زندگی به سرعت قد می کشد و تغییر سایز می دهد.

کلاه آفتاب گیر:

یکی از وسایلی که در گرمای تابستان زیر نور مستقیم خورشید تابان، بسیار مفید است، کلاه آفتابگیر است. این کلاه با لبه‌ای که دارد مانع از قرار گرفتن چشم و رخسار فرزند دلبند شما زیر نور مستقیم خورشید می‌شود.

-پاپوش:

در سرمای زمستان و یا حتی در فصول دیگر، به دلیل کوچک بودن پاهای نوزادان متولد این فصل و نبود سایز کفش مناسب از پاپوش استفاده می‌کنند. این پاپوش به خوبی پای کودک را در بر گرفته است و مانع از سرد شدن وی می‌شود. با توجه به فصول ما شاهد جنس های متفاوتی از پاپوش هستیم، به طور مثال در بهار با نخی و در زمستان، بافتنی.

 کفش نوزاد:

شاید در ابتدا و برای نوزادانی که هنوز راه نمی‌روند، این کفش حالتی نمادین داشته باشد. اما نوزاد هم مانند ما آدم‌ها پس از به راه افتادن نیاز به یک کفش مناسب و راحت دارند. در اولین نگاه این نرم بودن کفش است که باید توسط شما سنجیده شود، از جایی که اندام‌های نوزادان تازه در حال شکل گیری است و کودک دارای پای بسیار نرمی است باید کفش حتما نرم و راحت باشد. تا قبل از راه رفتن از کفش برای گرم نگه داشتم پا هم استفاده می‌شود. سعی کنید تا قبل از شش ماهگی از خرید کفش های سفت خودداری کنید تا در آینده مشکلی برای کودک شما پیش نیاید.

زانو بند:

زانو بند همان طور که از عنوانش پیداست، بر روی زانوی نوزاد قرار می‌گیرد تا هنگام زمین خوردن و یا چهار دست و پا رفتن کودک، از ضربه و خراشیدگی زانو جلوگیری کند.

-قنداق:

قنداق مانند یک محافظ عمل می کند، با محدود کردن کودک و ساختن فضایی مانند رحم مادر، منجر به خواب راحت‌تر کودک می‌شود و آرامش را به کودک و مادر هدیه می‌دهد.

– گل سر و تل:

تل و گلسر جز لوازم زینت دهنده‌ی مو محسوب می‌شوند، شما می‌توانند برای زیبایی ظاهر و یا کنه کردن موهای نرم کودک خود از این لوازم بهره ببرید.

 

لیست لوازم ضروری پوشاک نوزاد:

۱. ست صفر بیمارستان

۲. شلوار

۳. سرهمی

۴. شورت عینکی

۵. زیرپوش

۶. مانتو

 

 لیست لوازم خواب سیسمونی نوزاد

– سرویس خواب فاقد تخت و کمد:

این مدل سرویس خواب  مخصوص نوزادان تازه متولد شده تا سن ۸ الی ۹ ماه می‌باشد.

چراکه بعد از این سن کودک به صورت مداوم در حال جنب و جوش و فعالیت است و  یک جا بند نمیشود. یکی از مزیت‌های این مدل وجود محافظ  در بخش کنار تشک می‌باشد و هنگام قرارگیری کودک بر روی آن، دیگر نگران سقوط او نخواهید بود. معمولا این مدل از سرویس خواب‌ از ۳ تکه یا ۶ تکه شروع شده و تا ۱۷ یا ۲۰ تکه هم ادامه دارند. سرویس خواب فاقد تخت و کمد شامل بالش، تشک، پتو، محافظ و… می‌شود.

– سرویس خواب کودک دارای تخت و کمد:

این دسته از سرویس خواب‌ شامل دو نوع می شوند. مدل اول تخت خواب کوچکی است که کنار های آن نرده دارد و بسیار ایمن است.این مدل از سرویس خواب ها تا سن ۵ سالگی کودک قابل استفاده می‌باشد.

مدل دوم به عنوان تخت خواب نوجوان هم شناخته می‌شود چرا که تا سن نوجوانی هم قابل استفاده است. معمولا در کنار تخت خواب، در هر دو مدل معمولا کمد لباسی در قرار دارد که مناسب برای قرار دادن لباس کودکان است.

صندلی غذا:

استفاده از صندلی غذا برای کودکانی که به تازگی خوردن غذا را شروع کرده اند در کنار میز بزرگسالان بسیار مناسب است؛ اگر می خواهید کودک شما آداب حضور سر میز را بیاموزد، داشتن یک صندلی غذا که مناسب جثه ی اوست به شما کمک خواهد کرد

گَهواره:

جایگاه کوچکی است که برای نوزادان طراحی شده و از آن برای آرام کردن شیرخوار و بستر خواب او استفاده می شود. بر اساس ساختار آن می توان به آسانی گهواره را به حالت تاب خوردن، حرکت داد.

پتوی نوزاد:

با توجه به این که نوزاد تازه متولد شده از یک محیط گرم و آرام به دنیا آمده است، ایجاد فضایی آرامش بخش و گرم باعث ارتقا سطح کیفیت خواب نوزاد می شود.از آنجایی که خواب کافی نوزاد در کنار تغذیه مناسب بر کیفیت رشد او تاثیر گذار است، مادر نیازمند به وسایلی نظیر پتوی نوزاد می باشد.

حفظ کودک از سرما در همه ی فصول سال ضروری است. نوزادان در هر فصلی نیاز به پتو دارند. در فصول سرد سال پتوی دولایه یا زیپ‌دار یا یک مدل پتو بافتنی نوزاد می‌تواند او را از سرما محافظت کند. اما در بهار و تابستان یک پتو دورپیچ لطیف انتخاب بهتری برای نوزادان است. الیاف پتوی نوزاد باید سازگار با پوست لطیف و حساس کودک باشد. توجه داشته باشید معیار های شست و شوی پتو در انتخاب و استفاده آن بسیار مهم است.

 پشه بند:

در فصول گرم سال نظیر بهار و تابستان، وجود حشرات موذی باعث به هم خوردن آرامش در خواب فرزندتان می شود.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید که نیش بعضی حشرات موجب خارش و سوزش و حساسیت پوستی می‌شود. علاوه بر این بعضی از حشرات ناقل بیماری هستند  بنابراین شما باید برای حفظ سلامتی نوزاد خود از پشه بند استفاده کنید.

تخت نوزاد :

تخت نوزاد کنار مادر ، تختی است که به تخت مادر متصل می شود. وجود این تخت در آرامش مادر و فرزند به خصوص در ماه های ابتدایی به دنیا آمدن نوزاد بی تاثیر نیست چراکه در این زمان نوزاد نیاز بیشتری به مراقبت و بودن در کنار مادر دارد .در نتیجه فراموش نکنید که استفاده از تخت کنار مادر برای نگهداری فرزند ، بهترین گزینه به حساب می‌آید.

 

لوازم ضروری خواب کودک:

– پتوی نوزاد

– بالش

– گهواره

– تخت نوزاد

 

در انتهای مقاله باید بگویم که حال شما، با آگاهی کامل از چک لیست سیسمونی، میتوانید گامی موفق در خرید کامل برای کودکتان بردارید.

از این بابت که انتخاب فروشگاه جهت خرید اجناس امری جدی بوده، ضمن معرفی فروشگاه معتبر مادرلند که به صورت تخصصی و حرفه ای گامی در جهت گسترش توزیع سیسمونی نوزاد با مطلوب ترین کیفیت برداشته است، تضمینی از بابت مرغوب بودن اجناسِ این فروشگاه داده و شما خواننده گرامی را به خریدی مطمئن از این فروشگاه گسترده دعوت می‌کنیم.

motherland
ارسال دیدگاه