نکات مهم درباره حمام کردن نوزاد

حمام کردن نوزاد - مادرلند- motherlaand.com

شستن و حمام کردن نوزاد در روزهای ابتدایی پس از تولد، یکی از سخت ترین کارها می باشد. در حقیقت، اولین دغدغه ای که بعد از تولد نوزاد باعث ایجاد استرس در مادر می­شود، حمام کردن او است. به خصوص اگر هنوز بند ناف کودک به ناف او متصل باشد، این استرس دو چندان میشود. شاید فکر کنید که حمام کردن نوزادتان یک تجربه­ ی دلهره آور و استرس ­زا خواهد بود اما شک نکنید که بهترین و ارزشمندترین لحظات را تجربه خواهید کرد، مشروط بر آنکه نکات مهم در خصوص حمام کردن کودک را رعایت کنید و آرامش خود را حفظ نمایید تا یک حمام ایمن و لذتبخش برای خود و فرزندتان به ارمغان آورید.

در ادامه­ ی این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی مهم درباره­ ی حمام کردن نوزاد، وسایل مورد نیاز و نکات ایمنی هنگام حمام را بررسی نماییم.

همانطور که قبلاَ اشاره کردیم، حمام کردن نوزاد یکی از بهترین بخش­های زندگی تان خواهد شد پس آن را با لذت و آرامش انجام دهید. والدین عزیز می توانند فعالیت لذتبخش حمام کردن فرزندشان را مدت کوتاهی پس از تولد او، به برنامه روزمره زندگی نوزادشان اضافه کنند.

والدین عزیز به این نکته مهم توجه کنید که، برخی از متخصصان اطفال توصیه میکنند اولین حمام نوزاد رو تا چند روزگی به تأخیر بندازید. چون بعد از تولد، نوزاد از ورنیکس که یک ماده مومی بر روی پوست هست، پوشیده شده و از نوزاد شما در برابر میکروب های محیط محافظت می کنه.

 

هنگامی که در بیمارستان زایمان می­ کنید، پرستاران یا کارکنان بیمارستان پس از تولد نوزادتان، مایع آمنیوتیک و خون را پاک می کنند. اما در صورتی که تمایل دارید ورنیکس بر روی پوست نوزادتان باقی بماند می توانید به آنها بگویید آن را پاک نکنند.

هنگامی که نوزاد خود را به خانه آوردید، می توانید با یک اسفنج نرم و مرطوب او را حمام بدهید. به این صورت که سر، بدن و ناحیه پوشک او را تمیز کنید. این روش، یکی از امن ترین راه­ها برای استحمام نوزادتان تا افتادن بندناف او می باشد. دقت کنید تا زمانی که ریشه بند ناف خشک نشده است، او را در آب غوطه ور نکنید. هنگامی که بند ناف به خودی خود افتاد، می توانید کودک خود را با استفاده از یک وان مخصوص کودک استحمام کنید.

برای یادگیری نحوه استحمام نوزاد و سایر مواردی که باید درباره زمان حمام بدانید، ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

 

نحوه حمام کردن نوزاد با اسفنج

اگر می خواهید فرزندتان را در روزهای ابتدایی بعد از تولد تمیز کنید، باید از یک روش ایمن و بی خطر استفاده کنید. به همین منظور، بهتر است نوزاد تازه متولد شده را در چند هفته­ ی اول و تا قبل از خشک شدن و افتادن بند ناف به وسیله­ ی یک اسفنج تمیز، نرم و مرطوب استحمام نمایید.

به این نکته مهم توجه کنید که، استحمام با اسفنج می تواند بهترین روش برای استحمام پسرانی باشد، كه به تازگی ختنه کرده­ اند.

پس برای حمام کردن نوزاد، می توانید با استفاده از یک اسفنج مناسب به راحتی  و بدون هیچگونه استرس، در هر زمان که بخواهید یک قسمت یا تمام بدن نوزادتان را بشویید.

قبل از استحمام نوزاد، اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل مورد نیاز را از قبل در دسترس گذاشته اید. سپس اتاق را گرم کنید تا نوزادتان راحت باشد و سرمای اتاق باعث سرماخوردگی او نشود.

 

لیست وسایل مورد نیاز هنگام حمام کردن نوزاد

لوازم بهداشتی برای حمام نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

  1. زیر انداز مانند پتو یا حوله برای سطوح سخت
  2. ظرفی از آب گرم
  3. پارچه و اسفنج شستشو
  4. صابون مخصوص نوزاد
  5. پوشک تمیز
  6. حوله نوزاد

پس از آماده کردن وسایل موردنیاز ، این مراحل را دنبال کنید:

در روزهای ابتدایی پس از تولد، شما می توانید نوزادتان را در اتاق حمام دهید. به همین منظور، اتاقی با دمای حدود 23.8 درجه سانتیگراد را برای حمام دادن نوزادتان انتخاب کنید. لباس ها و پوشک نوزاد را درآورید و او را در یک حوله بپیچید. نوزاد خود را روی یک سطح صاف، مانند زمین، میز تعویض، پیشخوان کنار سینک ظرفشویی یا تخت خود قرار دهید.

اگر نوزاد خود را بالاتر از سطح زمین می گذارید، از کمربند ایمنی استفاده کنید یا همیشه یک دست را روی او نگه دارید تا مطمئن شوید که به زمین نمی افتد.از صورت و سر نوزاد خود شروع کنید، ابتدا پارچه یا  اسفنج تمیز را در آب گرم فرو ببرید. در این مرحله از صابون استفاده نکنید تا از ورود صابون به چشم یا دهان نوزادتان جلوگیری کنید. قسمت بالای سر و اطراف گوش های خارجی، چانه، چین های گردن و چشم ها را پاک کنید.

یک یا دو قطره صابون به آب گرم اضافه کنید. پارچه یا اسفنج نرم را به آب و صابون آغشته کرده و بقیه بدن و ناحیه پوشک را تمیز کنید. اگر کودک شما ختنه شده است، از تمیز کردن آلت تناسلی او به منظور خشک نگه داشتن زخم خودداری کنید، مگر اینکه پزشک متخصص اطفال دستور دیگری داده باشد.کودک خود را خشک کنید، بین چین های پوست را فراموش نکنید و سپس پوشک کنید.

برای گرم نگه داشتن سر نوزاد در حین خشک شدن، میتوانید از یک حوله کلاهدار استفاده کنید.اگر نوزادتان پسر است و به تازگی ختنه شده است، برای تمیز یا خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی او تا زمان بهبودی، دستورات پزشک خود را به دقت دنبال کنید. به خاطر داشته باشید که بهبودی معمولاً حدود یک هفته طول می کشد.

 

نحوه حمام کردن نوزاد در وان

حمام نوزاد تازه متولد شده-مادرلند-motherlaand.com

پس از افتادن بند ناف نوزاد، می توانید نوزاد را در وان مخصوص کودک حمام دهید. برای استحمام راحت نوزاد خود این مراحل را دنبال کنید:

وان را با مقدار کمی آب پر کنید. معمولاً 5 تا 7 سانتی متر آب کافی است. برخی از وان ها بسته به مدلی که دارند می توانند داخل ظرفشویی قرار بگیرند.پس از درآوردن لباس نوزاد، او را فوراً درون آب قرار دهید تا سردش نشود.از یک دست برای حمایت از سر نوزاد خود استفاده کنید و از دست دیگر برای قرار دادن پا در وان استفاده کنید.

می توانید به آرامی روی نوزاد کمی آب گرم بریزید تا در وان گرم شود.برای تمیز کردن صورت و موهای نوزاد از یک پارچه نرم استفاده کنید و هفته ای یک تا دو بار سرشان را شامپو بزنید.با استفاده از آب گرم یا دستمال مرطوب، بقیه بدن او را از بالا به پایین بشویید.نوزاد خود را به آرامی بلند کرده و با حوله خشک کنید. چین و چروک های پوست او را نیز خشک کنید.

والدین عزیز حتما به این نکته توجه داشته باشید برای ایمنی بیشتر، باید سر و گردن نوزاد همیشه بالاتر از آب قرار بگیره. نکته بعدی اینکه هرگز حتی یک ثانیه کودک را درون وان و حمام تنها نذارید. نوزادان به سرعت حتی در مقدار کمی آب غرق میتونن غرق بشن

آیا می توان نوزاد را در ظرفشویی یا وان معمولی حمام داد؟

اگر فضای کمی دارید یا در سفر هستید می توانید برای حمام دادن نوزادتان از سینک ظرفشویی استفاده کنید. اما مراقب باشید که آب شیر سینک ظرفشویی خیلی گرم نباشد. و از تمیزی سینک اطمینان حاصل کنید.هنگامی که کودک­تان به راحتی و بدون کمک نشست (معمولاً در حدود 6 ماهگی)، میتوانید از وان معمولی هم استفاده کنید.

وان را فقط با چند سانتی متر آب پر کنید و همیشه مراقب باشید و مطمئن شوید که سر و گردن او کاملاً بالاتر از آب باشد.

آیا برای حمام کردن نوزاد به صابون احتیاج دارید؟

هنگام استحمام نوزاد تازه متولد شده می توانید از صابون مخصوص کودک استفاده کنید. از استفاده از صابون معمولی خودداری کنید زیرا ممکن است پوست لطیف کودک را خشک کند و یا باعث ایجاد حساسیت های پوستی در نوزادتان شود.

 

حتی اگر صبورترین و آرام ترین مادر دنیا باشید، حمام کردن نوزادتان، برای بار اول میتواند چالشی بزرگ و پر استرس برای شما باشد. اما با رعایت کردن نکات ذکر شده و حفظ آرامش، می توانید لذتبخش ترین و زیبا ترین لحظات مادر و فرزندی را ایجاد نمایید. حمام کردن نوزاد، در حفظ سلامتی و رشد او تأثیر بسیاری دارد و پس از هربار استحمام، نشاط و آرامش خود را بدست می آورد و به باعث می شود که به راحتی شیر بخورد و به خوابی عمیق فرو برود.

motherland
ارسال دیدگاه