چگونگی نصب صندلی ماشین کودک در چند دقیقه

چگونگی نصب صندلی ماشین کودک در چند دقیقه با مادرلند | motherlaand.com

اولین سوالی که پس از خرید صندلی ماشین کودک برایتان پیش می‌آید این است که چگونه صندلی ماشین کودک را تنظیم کنیم؟ قطعا خودتان بهتر از من می‌دانید که نصب صندلی ماشین کودک بسیار مهم و حیاتی است. شاید حتی از نوع صندلی و قابلیت‌هایش نیز مهم‌تر باشد! چرا که امنیت فرزند شما به نحوه‌ی نصب و محکم بودن صندلی بستگی دارد و در صورت هرگونه اشتباه در نصب صندلی ماشین کودک، سلامت او به خطر می‌افتد. در این مقاله قصد داریم تمام نکات گفته و ناگفته در مورد چگونگی نصب صندلی ماشین کودک را قدم به قدم و با جزییات برایتان بازگو کنیم تا در این مسیر هیچگونه مشکلی نداشته باشید.

 

چگونه صندلی ماشین کودک را تنظیم کنیم؟

 

قبل از آن که چگونگی نصب صندلی ماشین کودک به وسیله‌ی کمربند یا ایزوفیکس را برایتان شرح دهم بهتر است شما را با نکاتی که تمام والدین قبل از نصب صندلی‌ماشین‌کودک باید بدانند، آشنا کنم.

 

 

نکات کلیدی در نصب صندلی ماشین کودک

 

نصب صندلی رو به عقب

 

اگر میخواهید همه‌جوره خیالتان از بابت سلامت فرزندتان راحت باشد بهتر است صندلی ماشین کودک یا حتی صندلی ماشین کودک چرخشی را رو به عقب نصب کنید. به این صورت که چهره‌ی کودک رو به پشتیِ صندلی عقب خودرو باشد. تا زمانی که وزن و قد کودک به شما اجازه می‌دهد بهتر است او را به همین صورت روی صندلی ماشین کودک بنشانید تا امنیتش حفظ شود.(معمولا تا ۴ سالگی میتوانید کودک را رو به عقب روی صندلی بنشانید).

هنگامی که بالاخره نوبت به نصب صندلی ماشین کودک چرخشی رو به جلو شد، مراقب باشید که پشتی و نشیمن صندلی، کاملا با صندلی خودرو مماس باشد تا صندلی کاملا فیکس شود.

 

نصب صندلی ماشین کودک روی صندلی پشتی خودرو

ایربگ یا کیسه‌هوای خودرو همانطور که می‌تواند جان شما را در صورت تصادف حفظ کند، می‌تواند باعث خفه‌شدن کودک شود. به همین دلیل تأکید میکنم که پس از یادگیری چگونگی نصب صندلی ماشین کودک، آن را در صندلی‌های پشتی نصب کنید تا خطری کودک را تهدید نکند. بهتر است تا قبل از ۱۲سالگی و تا زمانی که قد فرزندتان به ۱۴۴سانتی‌متر نرسیده از نشستن او در صندلی جلوی خودرو، جلوگیری کنید.

همچنین اگر قسمت میانی در صندلی عقب خودرو از کمربند سه نقطه‌ای بهره‌منداست (کمربند‌هایی که از بالا تا پایین کشیده شده‌اند) بهتر است صندلی ماشین کودک را در قسمت میانی نصب کنید تا از درها فاصله داشته و خطرات جانبی تهدیدش نکند.

 

مناسب بودن صندلی ماشین کودک برای خودرو

اگر شما بدون توجه به اینکه یک صندلی ماشین کودک قابلیت نصب در خودروی شما را دارد یا نه آن را خریداری کنید، هیچ جوابی برای پرسش« چگونه صندلی ماشین کودک را تنظیم کنیم؟» پیدا نخواهید کرد!

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید صندلی ماشین کودک باید به آن توجه کنید این است که آیا با قابلیت‌هایی که دارد در خودروی شما نصب می‌شود؟ برای مثال اگر نصب صندلی‌ماشین‌کودک تنها با سیستم ایزوفیکس صورت میگیرد، آیا خودروی شما از این سیستم پشتیبانی می‌کند؟ به یاد داشته باشید که صندلی‌ خودرو کودک با برچسب یونیورسال (universal) در تمام خودرو‌ها به سادگی نصب می‌شود و مخصوص اتومبیل خاصی نیست.

 

در پایان مقاله چگونگی نصب صندلی ماشین کودک در اتومبیل پراید و پژو ۲۰۶ را برایتان توضیح خواهم داد.

 

 

از دفترچه راهنمای نصب صندلی ماشین کودک غافل نشوید

 

اولین قدم برای یک نصب صحیح و اصولی، مطالعه‌ی دفترچه راهنمای نصب صندلی ماشین کودک است. ممکن است برخی از صندلی‌ها دستورالعمل‌های خاصی داشته باشند و طبق زاویه‌های مخصوصی تنظیم شوند. به همین دلیل به خوبی دفترچه را مطالعه کنید تا از زیر و بم چگونگی نصب صندلی ماشین کودک مطلع شوید. علاوه بر آن میتوانید هنگام خرید، از فروشنده تقاضا کنید تا نحوه‌ی صحیح نصب صندلی و تنظیم کمربند‌ها و تکیه‌گاه سر و زاویه‌ی آن‌ها را به صورت حضوری به شما آموزش دهد تا ابهاماتتان برطرف شوند.

با تمام این‌ها، نکات این مقاله و فیلم‌های آموزشی موجود در اینترنت را نیز درنظر بگیرید تا از صحیح بودن نحوه‌ی نصب صندلی ماشین کودک مطمئن شوید.

 

جا انداختن صندلی

 

برای آن‌که از محکم شدن صندلی و به اصطلاح، جا افتادن آن مطمئن شوید بهتر است پس از نصب، با دست و یا حتی زانویتان تا جایی که میتوانید آن را به سمت پایین فشار دهید تا به خوبی در جایش فیکس شود و بین صندلی خودرو و صندلی ماشین کودک، فضای خالی وجود نداشته باشد.

 

 

از محکم بودن کمربند‌ها مطمئن شوید

 

این کمربندها هستند که به صندلی ماشین کودک ایمنی می‌بخشند. پس لازم است از سالم بودن و درست بسته‌شدن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

سگک کمربند باید به خوبی در جایش چفت شده و پس از آنکه آن را با دست می‌کشید از جایش بیرون نیاید. شما میتوانید کمربند‌ها را با استفاده از اهرم تنظیم‌کننده سفت‌تر یا شل‌تر کنید تا باوجود محکم‌بودن به فرزندتان فشار وارد نکنند. کمربند‌ها در صورتی صحیح قرار گرفته‌اند که پدهای آن روی شانه کودک و گیره‌ی تنظیم‌کننده روی قفسه‌ی سینه و روی خط وصل‌کننده‌ی بین دو زیربغل قرار گرفته باشد. این تسمه‌ها باید صاف باشند و پیچ‌خوردگی نداشته باشند، در غیر اینصورت به کودک فشار وارد می‌کنند.

 

این نکته را به یاد داشته باشید که در صورتیکه همچنان میتوانید کمربند را در دستتان بگیرید یعنی به اندازه‌ی کافی سفت و محکم نیست.

 

 

استفاده از گیره‌ی کمربند در صورت لزوم

 

ممکن است تابه حال در مورد گیره‌ی کمربند نشنیده باشید. گیره‌ی کمربند گیره‌هایی بزرگ شبیه به گیره‌ی کاغذ هستند که برا محکم کردن کمربند در جای خودش، در بالای آن بسته می‌شوند تا کمربند ثابت مانده و تکان نخورد. اگر احساس می‌کنید صندلی ماشین کودک پس از نصب همچنان زیاد تکان میخورد و بیشتر از دو یا سه سانت جابه‌جا می‌شود بهتر است از گیره‌ی کمربند برای کمربند‌های خودرو استفاده کنید تا ثابت بماند.

 

ثابت نگه‌داشتن کودک

 

امنیت کودک زمانی کاملا تأمین می‌شود که محکم در آغوش صندلی حفظ شود و تکان نخورد. اگر با وجود مناسب بودن سایز صندلی برای سن و وزن کودک، همچنان احساس کردید در جایش بازی می‌کند بهتر است از محافظ سر و گردن برای او استفاده کنید تا خیالتان از بابت سلامتش راحت شود.

اگر نمی‌دانید چه سایز صندلی برای فرزندتان مناسب است به مقاله‌ی آن در همین سایت مراجعه کنید.

 

 

تنظیم شیب صندلی

 

تابه حال برایتان پیش آمده که پشتی صندلی خودرو آنقدر بالا باشد که احساس کنید گردنتان دارد می‌شکند؟ همین اتفاق ممکن است در نصب صندلی ماشین کودک نیز بیوفتد. سر کودک هنگام نشستن در صندلی باید رو به عقب، و نه رو به جلو باشد. برای جلوگیری از این اتفاق شما می‌توانید نشیمنگاه صندلی را با قراردادن یک پارچه یا بالشتک بالا بیاورید تا شیب آن تنظیم شود. همچنین می‌توانید از صندلی‌هایی با قابلیت تنظیم نشانگر سطح استفاده کنید که زاویه‌ی صندلی را مناسب راحتی فرزندتان تنظیم می‌کنند.

باتوجه به چگونگی نصب صندلی ماشین کودک، مناسب‌ترین زاویه برای راحتی و در امنیت قرارگرفتن کودک ۳۰تا ۴۵درجه است.

 

 

توجه به علائم نصب صندلی ماشین کودک

 

و بالاخره به قسمت اصلی چگونه صندلی ماشین کودک را تنظیم کنیم، رسیدیم. برای یک نصب آسان‌تر توجه به علایم را فراموش نکنید.

در هر صندلی، علامت‌های سبز و آبی مربوط به زمانیست که صندلی رو به عقب نصب می‌شود. فلش‌های قرمزرنگ در نصب صندلی ماشین کودک روبه‌جلو به شما کمک خواهند کرد. اگر صندلی شما به سیستم ایزوفیکس مجهز باشد محل اتصال ایزوفیکس به رنگ زرد یا قرمز است. علایم ایمنی پس از نصب‌شدن نیز به رنگ سبز تغییر می‌کنند‌.

 

 

نصب صندلی ماشین کودک گام به گام

 

در این قسمت قصد داریم ۴ روش چگونگی نصب صندلی ماشین کودک را باهم بررسی کنیم:

 1. نصب صندلی ماشین کودک با کمربند خودرو
 2. نصب با سیستم ایزوفیکس
 3. نصب کریر
 4. نصب صندلی تقویت کننده یا بوستر صندلی

 

 

نصب با کمربند خودرو

 

اگر صندلی ماشینی که خریداری کرده‌اید مجهز به سیستم ایزوفیکس نیست اصلا نگران نباشید، چرا که توسط کمربند خودرو به راحتی می‌توانید صندلی را محکم کنید. برای اینکار طبق مراحل زیر پیش بروید.

 

 

برای نصب صندلی رو به عقب:

 

 • کمربند صندلی عقب خودرو را ببندید و از چفت شدنش مطمئن شوید.
 • صندلی ماشین کودک را رو به صندلی عقب خودرو روی آن قرار دهید.
 • قسمت پایینی کمربند(تسمه‌ی افقی) را از سمت فلش سبز یا آبی عبور دهید. دقت کنید که کمربند صاف باشد و پیچ نخورده باشد.
 • قسمت بالایی کمربند( بخش اریب) را از حلقه‌ی آبی‌رنگ پشت صندلی بگذرانید و سگک ایمنی را به صورت نود درجه بچرخانید تا روی کمربند قرار گیرد.
 • بخش پایین کمربند را آنقدر بکشید تا صندلی ماشین کودک کاملا سر جایش محکم شود. سپس یک گیره‌ی کمربند را روی انتهای آن بزنید تا خیالتان از بابت امنیت صندلی راحت باشد.

 

 

نصب صندلی رو به جلو:

 

چگونگی نصب صندلی ماشین کودک رو به جلو به صورت زیر است.مراحل را به ترتیب پیش بروید:

 • نیازی به بستن کمربند خودرو نیست. صندلی ماشین کودک را هم‌جهت با صندلی ماشین روی آن قرار دهید.
 • یک شیار در قسمت پایینی صندلی تعبیه‌شده‌. سگک کمربند را از شیار گذرانده و کمربند را از آن قسمت عبور دهید.
 • قسمت بالای کمربند را از شیار بگذرانید و دقت کنید از زیر قسمت قرمزرنگ گذشته باشد.
 • کمربند را از شیار مقابلش در سمت دیگر بیرون بیاورید.
 • قسمت دوم کمربند که پشت صندلی قرار گرفته را کامل بکشید تا صندلی سر جایش محکم شود و نصب صندلی کودک انجام شود. در انتها، گیره‌ی کمربند را به آن متصل کنید تا به راحتی باز نشود.( اگر این گیره در لوازم جانبی صندلی نبود میتوانید به صورت جداگانه آن را از بازار تهیه کنید.)

 

 

نصب صندلی با ایزوفیکس

 

سیستم ایزوفیکس که به قابلیت اتصال امن نیز معروف است کمک می‌کند تا صندلی با امنیت بالاتری در ماشین نصب شود و جابه‌جایی آن نیز راحت‌تر باشد. توجه داشته باشید که برای استفاده از این سیستم لازم است هم صندلی و هم خودرو از ایروفیکس برخوردار باشند.

برای نصب صندلی کودک توسط ایزوفیکس این مراحل را انجام دهید:

 • یک دستگیره در قسمت پایین صندلی می‌بینید؟ آن را بیرون بکشید تا اتصالات ایزوفیکس بیرون بیایند.
 • صندلی ماشین کودک را روی صندلی عقب خودرو قرار دهید به صورتی که اتصالات ایزوفیکس مقابل محل نصب ایزوفیکس قرار گیرند.
 • اتصالات را در همان راستا قرار داده و صندلی را فشار دهید تا صدای چفت شدن کانکتورها به گوشتان برسد. در اینصورت صندلی جا می‌افتد. اگر نصب صندلی‌ماشین‌کودک درست انجام شده باشد نشانگر نصب در کنار صندلی تغییر حالت می‌دهد و یا رنگش عوض می‌شود.

 

 

نصب کریر

 

 • کریر را روی صندلی عقب ماشین و رو به عقب قرار دهید.
 • قسمت پایینی کمربند خودرو را از شیارهای تعبیه‌شده در دو طرف کریر بگذرانید.
 • قسمت بالایی کمربند خودرو را نیز از شیاری که مخصوص آن روی کریر قرارداده‌شده بگذرانید و مراقب باشید پیچ نخورد.
 • برخی از کریر‌ها دارای نشانگر تراز هستند که صاف بودن صندلی را تأیید میکند.اگر صندلی شما نیز این قابلیت را دارد از آن استفاده کنید.
 • کمربند ایمنی کریر را ببندید و کمی آن را به جلو بکشید تا از محکم‌بودنش مطمئن شوید‌.

 

 

نصب بوستر صندلی ماشین کودک

 

در چهارمین نوع از چگونه صندلی ماشین کودک را تنظیم کنیم،به سراغ صندلی بوستر می‌رویم. این صندلی‌ها چون برای بچه‌های سن بالاتر استفاده می‌شوند نیازی نیست مانند سایر صندلی‌ها به خودرو قفل شوند. این صندلی‌ها به کمک کمربند ماشین و وزن کودک سرجای خود محکم می‌شوند. به همین دلیل لازم است هنگام خرید صندلی تقویت‌کننده دقت کنید که کاملا مناسب فرزندتان باشد.

برای نصب صندلی تقویت‌کننده مراحل زیر را انجام دهید:

 • مطالعه دفترچه راهنمای نصب
 • قراردادن صندلی روی صندلی عقب اتومبیل
 • کمربند ایمنی خودرو را از شیار‌های تعبیه‌شده روی صندلی بگذرانید.
 • مطمئن شوید که کمربند به درستی بسته‌شده و صندلی محکم است.

 

 

نصب صندلی ماشین کودک در پراید و پژو ۲۰۶

 

برای نصب صندلی ماشین کودک در پراید و پژو ۲۰۶ تمام مراحل بالا را انجام دهید و سپس، قلاب صندلی ماشین کودک را از پشت صندلی خودرو، وارد محفظه‌ای که آن‌جا قرارداده شده بکنید و قلاب را همانجا محکم کنید. همچنین دیگر قلاب‌های موجود در صندلی را روی لنگر‌های کمربند خودرو محکم کنید تا کاملا ایمنی برقرار شود.

 

 

پنج مورد از رایج‌ترین اشتباهات در نصب

 

 • نصب صندلی ماشین کودک در جلو تا زمانی که کودک کمتر از ۲۰ پوند وزن دارد.
 • نصب صندلی در یک زاویه‌ی اشتباه.
 • قراردادن گیره نگهدارنده در جای اشتباه: گیره‌ی نگهدارنده باید از سینه‌ی کودک بگذرد و در زیر بغل جای بگیرد. در غیر اینصورت به راحتی از روی شانه می‌افتد.
 • نصب کمربند‌ها به صورت نادرست. برای آنکه با این مشکل روبرو نشوید دفترچه راهنما را به دقت مطالعه کنید.
 • نصب یک صندلی ماشین کودک دست دوم. این صندلی‌ها ممکن است مشکلاتی داشته باشند که در ظاهر مشخص نباشد.

 

 

سخن پایانی

نصب صندلی ماشین کودک مهم‌ترین مرحله پس از خرید این صندلی است. قطعا راه‌های فراوانی برای یادگیری چگونگی نصب صندلی ماشین کودک وجود دارد. اگر نظر مرا می‌خواهید از هیچ آموزشی دریغ نکنید تا به خوبی از پس نصب صحیح صندلی بربیایید. در این مقاله نیز تمام نکات لازم برای اینکه چگونه صندلی ماشین کودک را تنظیم کنیم گفته شده که می‌توانید از آن بهره ببرید و سلامت فرزندتان را تضمین کنید.

سارا شیرعلی
ارسال دیدگاه