اهمیت خرید آغوشی نوزاد

اهمیت خرید آغوشی نوزاد و کودک-مجله اینترنتی مادرلند

آغوشی نوزاد یکی از مهم ترین وسایلی است که در سال ‌های اخیر والدینی که نوزاد جدیدی در راه دارند ترجیح می‌دهند در بدو تولد فرزندشان دلبندشان آن را خریداری کنند و در اختیار داشته باشند. آغوشی کودک یک وسیله بسیار آسان و ایده آل برای جا به جایی نوزادان و کودکان در خانه، مهمانی، خرید و یا حتی مسافرت می باشد. آغوشی نوزاد مدل و نمونه های مختلفی دارد که شما باید با توجه به نیازتان مناسب ترین نوع آغوشی را انتخاب و خریداری نمایید. همراه ما باشید تا به برسی انوع آغوشی و راهنمای خرید آن بپردازیم.

 

خرید آغوشی چه اهمیتی دارد؟

آغوشی وسیله ای امن و راحت برای والدین و نوزاد هنگام جابجایی است. با استفاده از آغوشی، شما می توانید در صحیح ترین و همینطور نزدیک ترین حالت به فرزند عزیزتان باشید.

هنگامی  که در حال انجام کاری هستید و باید از دست‌هایتان استفاده کنید شما می‌توانید کودک دلبندتان را در آغوشی قرار دهید و آزادانه به کارهای روزمره تان برسید بدون اینکه نگران وضعیت فرزندتان باشید و دست هایتان نیز درگیر باشد. همچنین استفاده از آغوشی برای خود نوزاد هم مفید است، زیرا به علت تماس نزدیک با شما احساس امنیت و آرامش میکند و سبب تماس نزدیکی نوزاد با مادر می گردد.

مطالعات و تحقیقات پزشکی نشان داده است که  استفاده از آغوشی نوزاد باعث آرامش نوزاد های بهانه گیر یا کولیک شده و همچنین خطر ابتلای مادر را به افسردگی بعد از زایمان کاهش داده و سبب نزدیکی بیشتر مادر با نوزاد می شود.

 

چه زمانی از آغوشی استفاده کنیم؟

نوزادان تقریباً یک سال در رحم مادر بوده‌اند و پس از تولدشان وارد دنیای جدیدی شده ‌اند که حس بیگانگی و جدیدی برای آنها دارد. در تمام این 9 ماه نفس و ضربان قلب مادر یار همیشگی آنها بوده ولی وقتی نوزاد به دنیا می‌آید، دنیای کاملاً جدیدی را تجربه میکند که برای عادت کردن به آن، نیاز به زمان دارد. خوشبختانه در این موقعیت آغوشی نوزاد با شبیه سازی محیطی نزدیک به رحم مادر فضای قبل را برای کودک دوباره ایجاد می کند و باعث ارتباط سریع نوزاد با دنیای جدید می شود. این موضوع به‌ خصوص در سه ‌ماهه اول بعد از تولد بسیار اهمیت دارد.

بهترین زمان استفاده از آغوشی برای نوزاد از همان روز اول بعد از تولد میباشد.حتما این نکته را به یاد داشته باشید که نوزاد حداقل به ۴ تا ۵ ماه زمان نیاز دارد، تا عضله‌ های گردنش به ‌اندازه کافی رشد کرده و قوی شود. اگر نوزادتان زیر ۵ ماه سن داشته باشد و او را درون آغوشی می‌ گذارید، باید مطمئن شوید که سر کودک دلبندتان کاملا در شرایط طبیعی قرار بگیرد و هیچ گونه فشاری به گردن نازک او وارد نشود.

 

آغوشی نوزاد و کودک وسیله ای کاربردی-مادرلند

انواع آغوشی نوزاد

به طور کلی 4 نوع آغوشی نوزاد وجود دارد که بیشترین استفاده و کاربرد را در بین والدین دارند که عبارتند از:

1- آغوشی مدل رپ (شال آغوشی)

مدل رپ (wrap) در حقیقت یک شال بلند پارچه ای است که به روشهای مختلفی دور بدن شما گره زده و پیچیده می شود. این مدل از آغوشی ابتدا دور بدن شما پیچیده و گره زده میشود. سپس نوزاد یا کودک را در آن قرار می دهید و پارچه را روی او پهن می کنید.

2- آغوشی از جلو

این آغوشی کودکتان را در نزدیکترین حالت به سینه شما قرار می دهد. نوزادان در ابتدا صورتشان را به سمت جلو و بدن مادر نگه میدارند.

پس از گذشت زمان هنگامی که گردن نوزاد به اندازه کافی شکل گرفت و رشد کرد و تونایی کنترل سر خود را به دست گرفت که معمولا بین 5 تا 6 ماهگی میباشد شما  میتوانید صورتش را به اطراف بگردانید تا دور و بر خود را ببیند.

3- آغوشی با بدنه نرم و انعطاف پذیر

ویژگی منحصر به فرد این مدل از آغوشی ها باعث می شود که کودک را به جلو یا پشت خودتان ببندید و در بعضی از مدل ها می توان آن را به پهلو هم بست. اکثر این آغوشی ها برای نوزادان تازه متولد شده هم مناسب هستند.

4- آغوشی مدل کیسه ای

شکل کلی این آغوشی ها یک پارچه بلند می باشد که جنس آن معمولا پنبه است و دو سر آن به هم دوخته شده و یک حلقه را تشکیل داده است. این حلقه را باید روی یک سمت شانه انداخت و سمت دیگر آن روی پهلوی مخالف قرار می گیرد.

با مدل آغوشی کیسه ای می توانید به بهترین نحو کودکتان را روی پهلوی خود قرار دهید و یا نوزادتان را در سمت جلویی خود حمل کنید و صورت کودکان هم می تواند رو به بیرون هم باشد.

 

مزایا و فواید خرید آغوشی نوزاد

خرید و استفاده از آغوشی کودک آرامش عمیقی را برای فرزند دلبندتان فراهم می کند و همچنین باعث می شود شما بدون هیچ گونه مشکلی به کار های خود برسید. اما فواید خرید آغوشی تنها این موارد نیستند و علاوه بر آن مزیت های فراوانی را برای شما فراهم میکنند که عبارتند از:

 •  تماس مکرر و دائم فرزند با شما باعث می شود او نسبت به قبل احساس امنیت بیشتری داشته باشد.
 •  در صورت بی قراری و گریه مکرر کودک، استفاده از آغوشی می تواند راهکاری برای قطع گریه و ایجاد آرامش برای او باشد.
 •  هنگام سفر آغوشی می تواند کمک بزرگی به شما کند.
 •  استفاده از آغوشی در مکان های شلوغ بهترین گزینه به جای وسایل حمل و نقل دیگر است. مثلا در بازار که یک نوع مکان شلوغ می باشد کنترل کالسکه بسیار چالش برانگیز تر از آغوشی می باشد.
 •  آغوشی را می توان یکی ارزان ترین وسیله های حمل کودک نام برد.

 

فواید خرید آغوشی نوزاد-مجله مادرلند

10 نکته طلایی هنگام خرید آغوشی کودک

 • طراحی آغوشی باید به شکلی باشد که بیرون آوردن و گذاشتن کودک بدون هیچ مشکلی انجام شود.
 • آغوشی محل خواب کودکتان است پس سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که زیر سری داشته باشد تا از گردن و سر نوزاد به خوبی محافظت کند.
 • آغوشی حتما باید راحت و انعطاف پذیر باشد.
 • حفره های خروجی که برای جای پای نوزاد می باشد باید به اندازه کافی گشاد و باز باشند که پای کودکتان هنگام قرار گیری طولانی مدت در آغوشی زخم نشود.
 • اگر از تولد فرزندتان زمان زیادی نمی گذرد و قصد دارید که او را در آغوشی قرار دهید حتما چک کنید که در آغوشی تکه اضافی برای نگه داری گردن او  وجود داشته باشد.
 • قبل از استفاده از آغوشی از محکم بودن و امنیت نشیمنگاه، بند، قفل، گیره و کمربند مطمئن شوید.
 • اگر میخواهید در زمان استفاده از آغوشی به کودکتان شیر دهید پیشنهاد میکنیم که از مدل های یک طرفه و یا قنداقی استفاده کنید که کار شما آسان شود.
 • همه می دانیم که کودکان بازیگوش هستند و بازیگوشی آنها منجر به کثیف شدن آغوشی میشود پس مدلی را انتخاب کنید که به راحتی در ماشین لباسشویی شسته شود.
 • بعضی از آغوشی ها برای فصل تابستان بسیار گرم و اذیت کننده هستند. همچنین رنگ های تیره وقعا داغ میشوند و کودکان را بسیار آزرده خاطر می کنند. اگر در روزهای گرم تابستانی قصد استفاده از آغوشی را دارید بهتر است مدلی را خریداری کنید که رنگ آن روشن باشد.
 • در صورتیکه نوزاد سرما خورده و یا مشکل تنفسی دارد بهتر است که از قرار دادن او در آغوشی خودداری کنید و قبل از انجام این کار با پزشک او مشورت کنید.

 

بدون شک انتخاب و خرید آغوشی نوزاد یکی از بهترین راه ها برای جابه جایی و حمل کودک می باشد.

در بعضی از موقعیت هایی مانند: خرید و پیاده روی در مکان های شلوغ نمیتوان از کالسکه استفاده نمود پس با انتخاب یک آغوشی نوزاد مناسب نه تنها میتوانید از آزادی عمل برای خرید و دیگر کار های خود بهره مند شوید بلکه کودکتان دلبندتان را بدون هیچ مشکلی در آغوش داشته باشید .

شما می توانید انواع مختلف مدل های آغوشی نوزاد و کودک را در وب سایت فروشگاهی مادرلند مشاهده و خرید نمایید.

 

motherland
ارسال دیدگاه