راهنمای خرید انواع قنداق برای نوزاد

راهنمای خرید انواع قنداق برای نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

قنداق نوزاد چیست؟

 

قنداق کردن نوزاد از زمان های قدیم روال بوده است و اینگونه بود که نوزاد را در یک پارچۀ نازک و یا گاهی ضخیم می پیچیدند که باعث گرم شدن بیش از حد کودک میشد، اما در دهه های اخیر نیز دانشمندان بعد از تحقیق در رابطه با نوزادان، به این نتیجه رسیده اند که اگر کودکان به پشت بخوابند، خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش پیدا میکند و کودک آرام تر می شود که این باعث شده تا قنداق کردن که یکی از روش های قدیمی محسوب میشد مجددا مورد توجه قرار گیرد.

قنداق پیچ کردن نوزاد، یکی از کارهای ایمن برای کودک شناخته می شود، همانطور که به بیان آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، قنداق کردن نوزاد باعث خواب آرام تر برای او می شود، البته به شرطی که به درستی آن را انجام دهید.

 

مزایای قنداق پیچ نوزاد:

 

 • زمانی که کودک را قنداق پیچ می‌کنید، باعث جلوگیری از حرکات ناگهانی بدن او میشوید.
 • از حرکات بدن هنگام پریدن از خواب جلوگیری می کند.
 • باعث میشود نوزاد به دلیل گرم و راحت بودن قنداق، به خواب عمیق و راحت فرو رود.
 • با گرم و محکم نگه داشتن نوزاد، باعث میشود که کودک حس کند در رحم مادر است و آرام بگیرد.
 • باعث کاهش گریه کردن نوزاد می شود.
 • در محیط های سرد، بدن نوزاد را همچنان گرم نگه می دارد.(اگر هوای محیط گرم است، از قنداق کردن نوزاد بپرهیزید.)
 • از پرانتزی شدن پاهای کودکتان جلوگیری می کند.
 • والدین با اطمینان خاطر از حرکات کودک و خوابیدن آرامش، می توانند استراحت کنند.

 

انواع قنداق نوزاد:

قنداق کردن نوزاد،مزایا و روش ها-مادرلند-motherlaand.com

قنداق فرنگی:

قنداق فرنگی نوزاد نمونه جدید تر و پیشرفته تر از قنداق های معمولی است.

این قنداق ها تقریبا شبیه کیسه خواب هستند که می توانید نوزاد را درون آن قرار داده و زیپ یا چسبش را ببندید تا جایش کاملا امن و محفوظ بماند.

استفاده از قنداق های فرنگی آسان است و دشواری خاصی ندارد، کافی است نوزاد را داخل آن قرار داده و آن را ببندید.

این قنداق ها باعث آسوده خاطر شدن والدین از حرکات ناگهانی و تکان خوردن نوزاد می شود.

 

قنداق سوییسی :

قنداق سوییسی نوزاد با طراحی های منحصر به فرد، هم از سر نوزاد در برابر سرخوردن جلوگیری میکند و هم با جای پا که در انتها دارد، از نوزاد به خوبی نگهداری میکند.

نوزاد شما چه دختر باشد و چه پسر، قنداق سوییسی آنها را به خوبی در آغوش می گیرد و کار شما را آسان تر می کند.

 

مزایای قنداق سوییسی:

 • کاهش گریۀ کودک به دلیل اینکه مانند آغوش مادر بوده و نوزاد را نگه می دارد.
 • جلوگیری کردن از آسیب اندام و مفاصل نوزاد
 • محیطی مانند رحم مادر برای آرام کردن نوزاد
 • استفاده از آن بسیار آسان است.

 

قنداق چسبی :

استفاده از قنداق چسبی نوزاد بسیار آسان است، به این صورت که باید کودک را در قنداق قرار داده و بعد به آسانی چسب های قنداق را بندید.

این قنداق نیز مانند بقیه قنداق ها برای کودکتان محیطی گرم، امن و راحت است و همچنین مانند یک محافظ خوب از نوزاد نگهداری می کند.

روش های قنداق نوزاد:

 • مرحله 1: قنداق را روی سطحی صاف، به صورت لوزی قرار داده و گوشۀ سمت بالا را حدودا 15 سانتی متر تا کنید.
 • مرحله 2: نوزاد را روی کمر به صورتی که صورتش به سمت بالا است، در پتوی قنداق قرار دهید. سر و شانه های نوزاد باید بالای قنداق قرار بگیرد تا باعث ایجاد احساس خفگی نشود.
 • مرحله 3: بازو و دست چپ کودک را صاف کرده و سپس قسمت چپ پتو را روی بازوی چپ و سینۀ او بپیچید و پتو را زیر بازوی راست و پشت نوزاد قرار دهید. به طوری که بازوی چپ نوزاد پوشیده و بازوی راست او آزاد باشد.
 • مرحله 4: گوشۀ پایین پتو را بالا آورده و روی بدن کودک خود قرار دهید، آن را تا زیر چانه بالا آورده و در همانجا تا بزنید.حالا بازوی راست کودک را صاف کرده و سمت راست پتو را روی دست راست او بکشید و در زیر قسمت چپ کودک قرار دهید.
 • مرحله 5: پتوی قنداق را محکم کرده و قسمت آخر ملحفه را زیر کودک قرار داده و ببندید.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : روش های خواباندن کودک و حفظ ایمنی خواب نوزاد

 

هنگام قنداق کردن کودک چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مزایای قنداق پیچ کردن نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

 • بعد از قنداق کردن نوزاد، باید کنترل کنید که بین سینۀ نوزاد و پتوی قنداق دو تا سه انگشت فاصله باشد.(از دستمال های خشک کن نیز می توانید برای قنداق سریع نوزاد استفاده کنید)
 • پارچۀ قنداق باید نرم و راحت باشد، البته خیلی شل و آویزان هم نباشد تا در هنگام قنداق پیچ کردن کودک هم شما و هم کودک اذیت نشوید. همچنین اگر پتوی قنداق شل باشد، هنگام خواب ممکن است پتو روی صورت نوزاد را پوشانده و باعث خفگی در او و یا آشفتگی و بیدار شدنش از خواب باشد.
 • قنداق باید در اطراف باسن بچه شل باشد تا بتواند راحت و آزادانه پاهایش را تکان دهد.
 • اگر کودکتان ترجیح می دهد که بازوهایش در حالت آزاد بماند، می توانید دست هایش را از قنداق بیرون بیاورید.
 • اگر نوزاد هنگامی که قنداق پیچش کرده اید، بیش از حد بی تابی و بیقراری کند و همواره سعی کند از قنداق خود خارج شود و ترجیح دهد به صورت آزادانه بخوابد، ممکن است قنداق کردن گزینۀ خوبی برای او نباشد.
 • بعد از دو تا سه ماهگی کودک قنداق کردن مناسب نیست، چرا که نوزاد بعد از سه ماهگی شروع به غلتیدن می کند و اگر هنگام قنداق پیچی ، نوزاد غلت بزند باعث ایجاد خفگی در او میشود.

 

آیا قندان کردن خطر یا ریسک هم دارد؟

 

اگر کودک را خیلی سفت و محکم قنداق کنید، ممکن است به قدرت تحرک و حتی رشد استخوان های او آسیب می رسانید.

پاهای نوزادان خیلی حساس هستند و هنگام قنداق کردن باید خیلی مراقب قسمت پایینی قنداق باشید.

اگر پاها را خیلی سفت کنار هم نگه دارید و یا اینکه کج قنداق کنید، احتمال آسیب و ریسک در رشد پاهای نوزاد و آسیب در توانایی حرکتی او کم نیست. بنابراین حتماً باید دقت کنید که نوزاد فضای کافی برای تکان دادن پاهای خود داشته باشد.

علاوه بر این، بالاتر از شانه های نوزاد را هم نباید قنداق کنید و سر و گردن او همیشه باید بیرون از قنداق باشد چرا که باعث احساس خفگی می شود و گرمای شدید به نوزاد دست می دهد که بسیار خطرناک است.

از این حیث، قنداق فرنگی و یا سوییسی شاید مزیت بیشتری نسبت به قنداق با پتوی ساده داشته باشند، چراکه فضای بیشتری در اختیار نوزاد قرار می دهند. اندازه این قنداق ها که شبیه به کیسه خواب هستند معمولاً‌ استاندارد بوده و می تواند خیال شما را از بابت رشد عضلات و راحت بودن کودکتان تا حدی آسوده کند.

شاید شما هم تابحال چیزی در مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزاد شنیده اید و یا در همین مقاله برای اولین بار با این سندروم آشنا شده اید! این سندروم که آن را به اختصار SIDS می‌نامند، در واقع مرگ نوزاد در خواب است که و بدون هیچ پیش‌بینی قبلی و بدون برجای‌ گذاشتن هیچ‌گونه عارضه‌ای در بدن نوزاد رخ می دهد.

SIDS عموماً در نوزادانی رخ می‌دهد که در تخت‌خواب هستند و به همین خاطر به اسم بیماری “مرگ تخت‌خواب” معروف شده است.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : نکات مهم و ضروری خواب نوزاد

 

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چه ارتباطی با قنداق کردن دارد؟

 

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که قنداق کردن به نوبه‌ی خود تاثیری روی این سندروم ندارد ولی استفاده از روش‌های اشتباه برای قنداق کردن ممکن است منجر به مرگ ناگهانی نوزاد در خواب شود.

برای مثال، نوزاد قنداق شده را هرگز نباید به روی شکم بخوابانید و هرگز نباید اجازه دهید نوزاد علت بزند و درکل نباید به قفسه سینه و قلب او فشار وارد شود.

علاوه بر این، برای قنداق پیچ کردن نوزاد نباید پارچه‌های محکم و کلفت بخرید، بر شما واجب است که از قندان نخی نرم و نازک برای قنداق کردن نوزادتان استفاده کنید.

متخصصین می‌گویند اگر قصد قنداق کردن کودکان را دارید، این کار را باید از زمان بدو تولد و قبل از خوابِ روز و قبل از خوابِ شب انجام دهید تا نوزاد به این شرایط عادت کند.

از ۳ ماهگی شروع به قنداق کردن نوزاد نکنید، زیرا در این سن SIDS بیش از هر زمان دیگری کودک را تهدید می کند!

علاوه بر این کودک ۳ ماهه یاد گرفته و عادت کرده است که بدون قنداق بخوابد و تغییر دادن عادت او در این سن ممکن است او را آسیب پذیرتر کند و همچنین در این سن کودک می تواند غلت بزند که برای قنداق کردن زمان مناسبی نیست.

اگر در کنار کودک خود میخوابید، بهتر است که او را قنداق نکنید، چراکه ممکن است روانداز و پتوی شما روی نوزاد قنداق شده هم بیافتد و باعث گرم شدن بیش از حد بدن او شود و نوزاد دچار خفگی شود و همچنین افزایش دمای محیط و بدن نوزاد خطر SIDS را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این شاید در خواب خیلی به نوزاد نزدیک شوید و وقتی که دست و پای نوزاد بسته‌ است نمی تواند تکان بخورد و با دست و پا زدن شما را بیدار کند و متوجه اوضاع نشوید.

 

برای تهیۀ انواع قنداق های فرنگی، سوییسی و یا چسبی می توانید به سایت فروشگاه مادرلند مراجعه کنید که با محصولات متنوع و با کیفیتش شما را از خریدتان پشیمان نمی کند.

با تشکر از اعتمادتان.

motherland
ارسال دیدگاه