لیوان مخصوص کودک، دستیاری برای تربیت فرزندی مستقل

لیوان مخصوص کودک، برای تربیت فرزندی مستقل

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در نبودِ لیوان با دست آب خورده باشید. با هزار امید و آرزو برای لب‌های تشنه‌تان، دستتان را گود کرده و زیر فشار آب نگه‌ می‌دارید تا کاملا پر شود، اما متاسفانه قبل از آن که به دهانتان برسد می‌بینید که آب زیادی در آن نمانده و به صورت کاملا ناجوانمردانه، از بین انگشتانتان بیرون ریخته‌است. آن‌وقت مجبور می‌شوید تا دوباره و چندباره این مرحله را تکرار کنید تا شاید بتوانید گلوی خشک شده‌تان را کمی تَر کنید. این خاطره برای هیچ‌کدام از ما ناشناخته نیست و حتی برای بعضی، یاداور روز‌های سخت.

لیوان با همان جثه‌ی کوچک و در ظاهر بی‌اهمیتش، نقش مهمی را در زندگی ما انسان‌ها بازی می‌کند. حال بگذریم از آن‌که بعضی عادت دارند لیوان مخصوص به خود را داشته باشند و حتی برایش کلکسیون جمع می‌کنند. کودکان ما هم از این قاعده مستثنی نیستند. آن‌ها پدر و مادر خود را تماشا می‌کنند و سعی دارند تا تمام رفتارهای آن‌ها را تقلید کنند، حتی آب خوردنشان با لیوان را. پس بهتر است تا هرچه سریعتر آن‌ها را به لیوان عادت دهیم. اما این پروسه به همین سادگی‌ها نیست. کودکی که تا چند روز پیش با استفاده از شیشه‌شیر مایعات می‌نوشیده، برایش دشوار است که به یکباره با یک استوانه‌ی بدون در روبرو شود.

اینجاست که لیوان‌های مخصوص کودک مثل یک پُل ارتباطی عمل میکنند. آن‌ها دست کودک را میگیرند و تاتی تاتی‌کنان از دنیای شیشه‌شیر ها به سمت دنیای بزرگسالان می‌کشانند. اما به چه لیوان‌هایی مخصوص کودک میگوییم؟ با ما همراه باشید تا در این دنیا دقیق‌تر شویم.

 

لیوان مخصوص کودک چیست؟

این لیوان‌ها که معمولا پلاستیکی و سبک هستند به چهار مدل در بازار دیده می‌شوند:

 1. لیوان‌های در پیچ‌دار
 2. لیوان‌های در چفتی
 3. لیوان‌های نی‌دار
 4. لیوان‌هایی با دهانی سوراخ

همچنین به صورت دسته‌دار و بدون دسته و در اندازه‌های مختلف به فروش می‌رسند. مهم‌ترین مزیت این لیوان‌ها آموزش نوشیدن مایعات از لیوان به کودک است. کودک برای اولین بار به صورت کاملا مستقل لیوان خودش را در دست میگیرد و بدون آنکه مایع داخلش بیرون بریزد، شروع به نوشیدن می‌کند.

استفاده از لیوان‌های مخصوص نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس استقلال در آن‌ها می‌شود، بلکه در تقویت مهارت های حرکتی فک، دهان و زبان، و همچنین هماهنگی دست و دهان، بسیار موثر است. به عبارتی تمام عضلات صورتش که مربوط به غذا خوردن و صحبت کردن هستند، به حرکت درمی‌آیند و قوی می‌شوند.

 

یک لیوان مخصوص کودک باکیفیت چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 • از مواد تشکیل دهنده‌ی باکیفیت و بدون مواد شیمیایی ساخته شده باشد.
 • از نظر ظاهری برای کودک جذاب و مناسب باشد.
 • وزن زیادی نداشته و سبک باشد.
 • لبه‌هایش تیز نباشد و برای دهان و رشد دندان‌های کودک مشکلی ایجاد نکند.
 • ابعاد و اندازه‌اش مناسب کودک باشد.
 • درپوش محکمی داشته باشد و به سادگی و در حین‌ نوشیدن باز نشود.
 • شستشوی آن آسان باشد و به راحتی پر و خالی شود.
 • بدنه‌اش درجه بندی داشته باشد تا بتوانیم اندازه‌ی مایع درونش را ببینیم.
 • به نسبت جنس و کیفیت، قیمت مناسبی داشته باشد.

 

استفاده از لیوان های آموزشی مخصوص کودک

بررسی انواع لیوان‌های مخصوص کودک از نظر جنس و دهانه

 • لیوان دهانه‌دار

این لیوان‌ها عموما ازجنس پلاستیک فشرده هستند و وجود دهانه‌ی سوراخ، ظاهر و کاربرد شیشه‌شیر را برای کودک تداعی می‌کند.مخصوصا اگر دهانه‌ی آن‌ها نرم باشد کودک سریعا با آن‌ها ارتباط برقرار میکند و نحوه‌ی استفاده از آن ‌را به سرعت فرامیگیرد.

 

 • لیوان نی‌دار

این لیوان‌ها به دلیل وجود نی، کودک را به چالش می‌کشند زیرا روش نوشیدن با نی کاملا برای کودک تازگی دارد. اما معمولا به دلیل شباهت آن به شیشه‌شیر کودکان به سرعت آن‌را می‌پذیرند.

 

 • لیوان پلاستیکی

این لیوان‌ها پلاستیکی ساده هستند که با وجود سبک بودن، قیمت پایینی دارند.اما حتما در خرید آن‌ها دقت کنید تا جنس مرغوبی داشته باشند و نگرانی آزاد شدن مواد شیمیایی از پلاستیک را هنگام استفاده از آن‌ها نداشته باشید.

 

 • لیوان از جنس فولاد ضد زنگ

با استفاده از این لیوان‌ها دیگر نگرانی از بابت مواد شیمیایی را نخواهید داشت. لیوان‌های فولادی برخلاف اسمشان بسیار سبک هستند و به دلیل بدنه‌ی عایق‌شان، مایعات را خنک نگه می‌دارند.

 

 • لیوان شیشه‌ای

خرید لیوان‌های شیشه‌ای مخصوص کودک زیاد توصیه نمی‌شود.زیرا خطر شکستن آن‌ها بالاست و وزن بیشتری هم دارند.

 

 • لیوان سیلیکونی

این لیوان‌ها به دلیل بدنه‌ی نرم و انعطاف پذیر به شدت مورد استقبال کودکان قرار میگیرد و در عین حال به لثه‌ی آن‌ها هم آسیبی وارد نمی‌کند.

 

 

سن طلایی استفاده از لیوان مخصوص

شش ماهگی یک زمان طلایی در رشد کودکان محسوب می‌شود. بعد از این سن، کودک میتواند غذاهای کمکی را شروع کند، مهارت های حرکت را بیاموزد و همچنین برای نوشیدن از لیوان مخصوص خودش، آموزش ببیند. حتی شما میتوانید قبل از این سن او را تشویق کنید تا به تدریج به استفاده از لیوان‌های مخصوص عادت کند. زیرا پزشکان معتقدند که پس از یک‌سالگی استفاده از شیشه‌شیر باعث پوسیدگی دندان می‌شود‌. پس بهتر است تا کودک قبل از آن شیشه‌شیر را کنار بگذارد.

توجه داشته باشید که تمایل کودکان در این زمینه باهم متفاوت است. بعضی از آن‌ها از همان ابتدای شش ماهگی به راحتی از لیوان‌های مخصوص استفاده میکنند و آن‌را به جای شیشه‌شیر می‌پذیرند. اما برخی دیگر ممکن است تمایل کمتری نشان‌دهند و حتی تا نزدیک یک‌سالگی‌ با لیوان راحت نباشند. پس نگران نباشید و کودک خود را سرزنش نکنید.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که نوشیدن شیر با نی، بسیار آهسته‌تر از نوشیدن با شیشه‌شیر انجام می‌شود، پس به زمانِ نوشیدن بسنده نکنید و مراقب باشید که نوزادتان به اندازه‌ی کافی شیر دریافت کند.

 

چه نوشیدنی‌هایی را با لیوان به فرزندمان بدهیم؟

برای پاسخ به این سوال حتما باید در ابتدا سن فرزندمان را در نظر بگیریم. اگر کودک ما زیر شش ماه سن دارد نیازی نیست آب و یا آبمیوه به او بدهیم. کافیست تا هر روز مقداری شیر مادر و یا شیرخشک را داخل لیوان مخصوصش بریزیم و به او بدهیم. به یاد داشته باشید که حداقل تا یک‌سالگی نباید به کودک شیر گاو داد.چون باعث پوسیدگی دندان‌هایش می‌شود. در این سن، بهتر است تا لیوان‌های دسته‌دار را برای فرزندتان تهیه کنید تا برای گرفتنش راحتترباشد.

برای کودکان بزرگتر از شش ماه میتوانید روزانه ۱۲۰ میلی‌لیتر آبمیوه در لیوان بریزید و علاوه بر شیر به کودکتان بخورانید.

 

نکاتی که هنگام استفاده از لیوان کودک نباید نادیده گرفت

 • مراقب پوسیدگی دندان‌ کودکان باشید:

کودکان معمولا آنقدر با لیوان‌هایشان اُخت می‌شوند که گاهی آن‌ها را همراه با خود به تخت خواب می‌برند. نوشیدن شیر یا آبمیوه در حال خواب علاوه بر آن که خطرناک است، باعث تجمع قند در دهان شده و سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. علاوه بر آن، لیوان را فقط در زمان میان‌وعده و یا تشنگی کودک پر کنید تا مدام در حال نوشیدن نباشد.

 

 • حتما لیوان را بعد از هربار استفاده کاملا بشویید:

یک لیوان کثیف می‌تواند عامل انتقال انواع بیماری‌ها به فرزند حساس‌تان باشد. نوشیدنی میتواند در بین درز های در و سوپاپ آن گیر کند و کپک بزند. پس حتی اگر زمان لازم برای شستشوی لیوان بلافاصله پس از استفاده ندارید، اجزای آن را از هم جداکرده و خوب آبکشی نمایید.

 

 • زمان استفاده از لیوان نی‌دار را محدود کنید:

به محض آن‌که احساس کردید فرزندتان کاملا نحوه‌ی استفاده از لیوان‌ نی دار را یادگرفته، لیوان معمولی دسته‌دار را جایگزین آن کنید. زیرا ممکن است کودک به آن‌هم عادت کند و بعد از آن ترک دادنش سخت باشد. یک کودک دو ساله به راحتی میتواند از لیوان‌های معمولی دسته‌دار استفاده کند‌.

 

 • اگر ازلیوان پلاستیکی و یا حتی پلاستیک فشرده برای کودک استفاده می‌کنید مراقب باشید تا ترک خورده و یا خراش‌دار نباشد، زیرا در این محل، باکتری ها رشد می‌کنند و ممکن است برای فرزندتان ضرر داشته باشد. لیوان‌های پلاستیکی را خریداری کنید که فاقد ماده‌ی شیمیایی BPA باشند و ضرری نداشته باشند.

 

اگر میخواهید کودک شما در آینده شخصیتی مسئولیت پذیر، مستقل و موفق داشته باشد لازم است تا در همان ابتدا اجازه دهید تا حداقل وظایفی که مربوط به خودش است را بدون کمک شما انجام دهد تا در کنار حس خوب، مسئولیت‌ ها را هم درک کند.

لیوان آموزشی مخصوص کودک یکی از آن اهرم‌هایی است که میتواند در همان سن پایین، کودک را به انجام کارها توسط خودش تشویق کند. پس ساده از کنار این وسیله‌ی آموزشی نگذرید و با استفاده از مطالبی که با هم مرور کردیم بهترین لیوان مخصوص را برای فرزند عزیزتان خریداری کنید.

 

motherland
ارسال دیدگاه