انتخاب بهترین شیشه شیر برای نوزاد

انتخاب بهترین شیشه شیر برای نوزاد - مادرلند - motherlaand.com

در حالی که شکی نیست تغذیه با شیر مادر بهترین گزینه برای کودک است ولی گاهی مادران به دلایل مختلفی باید از شیشه شیر استفاده کنند. اگر میخواهید شیر خود را بدوشید یا نوزاد خود را با شیرخشک تغذیه کنید، به یک شیشه شیر مناسب احتیاج دارید. هنگام خرید از فروشگاه سیسمونی کودک ، با انواع شیشه شیرها برخورد خواهید کرد و احتمالا سوالات زیر ذهن شما را درگیر خواهند کرد:

بهترین شیشه شیر برای نوزادان کدام است؟ آیا باید به دنبال ویژگی یا شکل خاصی باشیم؟ متخصصان اطفال از بین شیشه پلاستیکی ، شیشه ای یا سیلیکونی کدام یک را توصیه می کنند؟

انتخاب بهترین شیشه شیر برای نوزاد می تواند سخت باشد ولی ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا راحت تر تصمیم بگیرید.

در واقع هنگام خرید شیشه شیر، شما باید هم از انواع شیشه شیر و هم از انواع سرشیشه ها اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

 

سر شیشه:

سرشیشه ها از نظر جنس، شکل و نرخ جریان یا همان اندازه باهم متفاوت هستند.شکل سرشیشه ها ممکن است گنبدی ، ارتودنسی یا ضدکولیک طراحی شده باشد.سرشیشه های گنبدی شکل با شبیه سازی شکل نوک سینه مادر برای نوزادانی که هم با سینه مادر و هم شیشه شیر تغذیه می شوند، گزینه بهتری است.

سرشیشه های ارتودنسی از طرفی که روی زبان قرار می گیرند صاف هستند و برای زمانی که نوزاد دندان درمی آورد مناسب هستند.

سرشیشه های ضد کولیک گرچه کمی گران تر هستند ولی انتخاب بسیار خوبی هستند. این سرشیشه ها یک سوراخ کوچک دارند که از ایجاد خلا جلوگیری می کند و جریان شیر را آسان تر می کند. در مورد نوزادان کولیکی ،برای جلوگیری از قولنج و گاز معده بسیار مفید هستند.

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : کولیک نوزادی و راههای درمان آن

سری شیشه شیرها از نظر نرخ جریان متفاوت اند. کندترین سری شیشه ها برای نوزادان تازه متولد شده مناسب هستند و معمولاً در سطح یک قرار دارند. روی سرشیشه ها سن مناسب برای استفاده نوشته شده است.

توجه داشته باشید که سری شیشه شیر باید با بزرگ تر شدن نوزاد تعویض شود. اگر مشاهده کردید که نوزاد هنگام شیر خوردن بسیار تقلا می کند یا خسته می شود، وقت آن است که سری شیشه را تعویض کنید. همچنین دقت کنید که هر زمان سری شیشه ترک خورد ، تغییر رنگ داد یا نازک شد، آن را تعویض کنید.

سری شیشه ها از نظر مواد تشکیل دهنده دو نوع اند: سیلیکونی که محکم و بادوام است و لاتکس که نرمتر است و دوام زیادی ندارد. توجه داشته باشید که برخی از نوزادان به لاتکس حساسیت دارند.

سرشیشه های لاتکس بیشتر شبیه سینه مادر هستند زیرا نرم تر و انعطاف پذیرتر هستند. سرشیشه های سیلیکونی ماندگاری بیشتری دارند و نگهداری آنها آسان تر است . قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند و همچنین در برابر حرارت مقاوم تر هستند. این سرشیشه ها همچنین کمتر مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی هستند.

 

شیشه شیر:

شیشه شیرهای نوزادان نیز از نظر شکل، جنس و اندازه باهم متفاوت هستند.

شکل شیشه شیر:

بعضی از بطری ها صاف هستند ، در حالی که بطری های دیگر زاویه دار هستند (که مانع از بلعیدن هوا توسط نوزاد می شود) . بطری هایی که گردن پهن دارند با شبیه سازی شکل سینه مادر، احتمال گیجی پستانک را کاهش میدهند و همچنین راحت تر تمیز می شوند.

جنس بطری: بطری های کودک دارای جنس های مختلفی از جمله پلاستیک ، شیشه ، سیلیکون و استیل ضد زنگ هستند که هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند.

 پلاستیک: در حالی که بطری های پلاستیکی نشکن و سبک هستند ، اما بیشتر از انواع دیگر باید تعویض شوند. بطری های پلاستیکی امروزه ایمن هستند ، اگرچه نسخه های دست دوم قدیمی ممکن است حاوی بیسفنول A (BPA) باشند که سازمان غذا و دارو (FDA) آن را در بطری های کودک ممنوع کرده است. شیشه هایی را که دارای برچسب “BPA-Free” هستند انتخاب کنید آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید ما نمی توانیم از سلامت و ایمنی پلاستیک برای کودکان کاملاً مطمئن باشیم ، به خصوص هنگامی که در مایکروویو یا ماشین ظرفشویی گرم شوند.

شیشه: بعضی از والدین بطری های شیشه ای را به دلیل دوام بسیار دوست دارند ، اما در نظر داشته باشید که بطری شیشه ای سنگین تر و گران تر است و احتمال شکستن آن زیاد است. البته  می توانید محافظ های سیلیکونی خریداری کنید که در صورت افتادن از خرد شدن بطری شیشه ای جلوگیری کنند.

سیلیکون: بطری های سیلیکونی  سبک تر ، انعطاف پذیر و بدون BPA ساخته می شوند. پیدا کردن شیشه سیلیکونی کمی سخت است.

 استیل ضد زنگ: اگرچه این بطری ها با دوام هستند و هیچ ماده سمی ندارند ، اما بسیار گران هستند. به عنوان یک نقطه ضعف دیگر ، شما نمی توانید داخل یک بطری از جنس استیل را ببینید ، بنابراین نمی توانید میزان شیر را در بطری ببینید .

 روکش های یکبار مصرف: برخی از بطری ها دارای  روکش های یکبار مصرف استریل شده هستند که بعد از هر بار استفاده دور می ریزید. استفاده از این روکش های یکبار مصرف آسان است ، اما هزینه بر هستند و سازگار با محیط زیست نیستند.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : اصول و روش های تغذیه کودک

 

به طور کلی می توانید بطری های کودک را در اندازه های کوچکتر (حدود 60 میلی لیتر) و اندازه های بزرگتر (حدود 250 میلی لیتر) پیدا کنید. نوزادان تازه متولد شده هر بار فقط چند میلی لیتر مصرف می کنند ، اما نوزادان سریع رشد می کنند ، بنابراین خرید بطری های بزرگتر از همان ابتدا می تواند در طولانی مدت در هزینه شما صرفه جویی کند.

چند توصیه برای خرید شیشه شیر:

  • بطری هایی با ویژگی های ضدکولیک می توانند میزان هوای مصرفی نوزاد را محدود کنند. این بطری ها باعث کاهش گاز روده و نفخ در نوزادان می شود. اگر قصد دارید شیر خود را بدوشید و در شیشه نگهداری کنید. ترجیحا شیشه شیری بخرید که با شیر دوش شما یک مارک باشد و بتوانید به راحتی شیردوش خود را به آن وصل کنید و شیر را مستقیما در آن بدوشید.(خرید بهترین شیشه شیر ضدنفخ)
  • سعی کنید برای نوزاد خود یک شیشه شیر و سرپستانک جدید بخرید و از شیشه شیر و سرشیشه های قدیمی استفاده نکنید. شیشه شیرهای قدیمی ممکن است با استانداردهای فعلی سازگاری نداشته باشند و حاوی BPA  باشند.
  • بهتر است مارک شیشه شیر و سرشیشه مشابه باشد تا از نشتی شیر جلوگیری کنید.
  • اگر زمان شیر دادن احساس کردید که نوزاد به سختی می مکد، سرشیشه را عوض کنید تا شیر سریع تر جریان پیدا کند. و برعکس اگر جریان شیر آنقدر زیاد است که از دهان نوزاد خارج می شود، باید به فکر یک سر شیشه با سوراخ کوچکتر باشید چون ممکن است باعث خفگی نوزاد شود.
  • کودک را زمان شیر دادن طوری در آغوش بگیرید که سرش از شکمش بالاتر باشد و سرشیشه کاملا پر از شیر باشد تا هوای کمتری وارد معده نوزاد شود. هر پنج دقیقه شیردهی را متوقف کنید و آروغ نوزاد را بگیرید.
  • اگر نوزاد تمایلی به خوردن شیر از شیشه نداشت، احتمالا شیری که از پستان خود دوشیده اید به دلیل چیزهایی مثل سیر و پیاز که خورده اید به شدت طعم دار است یا طعم شیر خشکی که انتخاب کرده اید را دوست ندارد. مواردی مثل گرسنه نبودن و یا پوشک خیس هم بررسی کنید.
  • اگر تمام احتمالات را بررسی کردید ولی هنوز تمایلی به شیر خوردن نشان نمی دهد، باید یک شیشه شیر دیگر را امتحان کنید.

 

پس از خرید شیشه شیر مناسب چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

اکنون وقت آن است که شیشه شیر را تمیز کنید. تمام قطعات شیشه و سرشیشه ها را به مدت پنج دقیقه در آب جوش استریل کنید. شستشو با آب گرم و مایع استریل کودک نیز خوب است. با یک برس شیشه شور کوچک تمام گوشه ها و سرشیشه را خوب بشویید. سپس صبر کنید تا خشک شوند و با یک پارچه نرم یا حوله کاغذی خوب پاک کنید.

motherland
ارسال دیدگاه