با خرید پیجر اتاق کودک یک لحظه از نوزاد خود غافل نشوید

مزایای استفاده از مانیتور کودک-مجله مادرلند

 با خرید پیجر اتاق کودک یک لحظه ازنوزاد خود غافل نشوید

مادر بودن یکی از لذت‌بخش ترین و در عین‌حال، دلهره‌آورترین وظایف زندگی‌است‌.یک مادر باید از همان ابتدا که نوزاد به دنیا می‌آید، خودش را برای انواع و اقسام تصمیمات مهم آماده کند. حتی خیلی وقت‌ها مجبور می‌شود بین آرامش دل خود و صلاح کودک یکی را انتخاب کند.

یکی از این تصمیمات، جدا کردن جای خواب نوزاد است. تقریبا تمام مقاله‌های روانشناختی کودک بر این باورند که بهتر است پس از شش ماهگی، کودک جای خوابش را از پدر و مادر جدا کند و در اتاق مستقل خودش بخوابد. اینکار نه تنها باعث مستقل بار آمدن کودک می‌شود بلکه از لحاظ روحی هم تاثیرات مثبت زیادی برای او خواهد داشت. اما یک مادر چطور می‌تواند نوزاد کوچکش را از خود جدا کند و تنها در یک اتاق دیگر بخواباند؟ اینجاست که مثل همیشه تکنولوژی بهترین راه‌حل را ارائه می‌دهد. پیجر یا مانیتور اتاق کودک قایق نجات هر مادر نگران است که شما با استفاده از آن میتوانید در هر لحظه همراه کودک خود باشید و در عین حال از تمام توصیه‌های روانشناسی کودک هم پیروی کنید و مادری نمونه باشید! اگر شما هم علاقه دارید تا در مورد این ابزار هوشمند بیشتر بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

پیجر یا مانیتور اتاق کودک چیست؟

این وسیله یک راه ارتباطی از راه دور بین شما و نوزاد تشکیل می‌دهد. مانیتورهای کودک از یک صفحه نمایشگر، گیرنده و یک دوربین تشکیل شده که به دلیل کوچک و قابل حمل بودن و همچنین طراحی ارگونومیک به راحتی در دستتان قرار می‌گیرد و شما میتوانید این صفحه‌نمایشگر کوچک و گیرنده‌های آن را همه جا همراه خود داشته باشید. با استفاده از این محصول نه تنها تصویر، بلکه شما میتوانید صدای نوزاد خود را بشنویید و شرایط محیطی اتاق را بررسی کنید. همچنین به محض خاموش کردن چراغ و تاریک شدن اتاق، قابلیت دید در شب دستگاه به طور اتوماتیک فعال می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که تصاویر واضح نوزاد یا کودک خود را ببینید، کیفیت خواب او را بررسی کنید و در صورت بیدار شدن او یا به وجود آمدن هر نوع مشکل، سریعاً مطلع شوید و خودتان را به او برسانید.

 

مزایای استفاده از مانیتور کودک:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های داشتن این محصول جادویی در خانه، این است که شما دیگر هیچگونه نگرانی از بابت فرزندتان نخواهید داشت و به نوعی همواره همراه او خواهید بود. اما اگر بخواهیم به طور کلی مزایای استفاده از مانیتور کودک را بررسی کنیم میتوانیم موارد زیر را نام ببریم:

 

 • آسودگی خاطر تضمینی:

با داشتن این وسیله نیازی نیس تا هرچندوقت یکبار به اتاق کودک سر بزنید تا خیالتان از بابتش راحت شود. با مانیتور کودک شما همواره جگر گوشه‌تان را زیر نظر دارید و خودتان هم میتوانید کمی استراحت کنید.

 • برای خودتان کمی وقت بگذارید:

مادرانگی یکی از وظایفی‌است که تقریبا تمام وقت شما را به خودش اختصاص می‌دهد. اما با استفاده از این وسیله شما نیازی ندارید تا هر ثانیه کنار فرزندتان باشید. شما او را از طریق مانیتور زیر نظر می‌گیرید و همزمان بخشی از کارهای شخصی مربوط به خودتان را هم انجام می‌دهید. حتی اگر در بیرون از خانه شاغل هستید این وسیله میتواند مانند معجزه‌ای در زندگی شما باشد تا با خیالی آسوده از سلامت فرزندتان روی شغل خود تمرکز داشته باشید.

 • برهم نزدن خواب کودک:

هیچ مادری دلش نمیخواهد پس از ساعت‌ها که بالاخره کودکش به خواب رفت او را بیدار کند. یکی از مزایای این دستگاه این است که شما بدون آنکه مجبور باشید به اتاق فرزندتان بروید شب ها او را زیر نظر بگیرید و کیفیت خوابش را بررسی کنید. در حالی که در صورت نداشتن مانیتور احتمال دارد چندین بار در طول شب به اتاق کوچولویتان سر بزنید و ناخواسته با سر و صدا بیدارش کنید.

 • ثبت لحظات:

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که این دستگاه را خاص کرده است داشتن رم و کارت حافطه است. در واقع شما نه تنها یک نگهبان تمام وقت، بلکه یک دوربین ۲۴ ساعته برای فرزندتان نصب می‌کنید که توسط آن می‌توانید در صورت علاقمندی، تمام لحظات شیرین و جذاب فرزندانتان را ثبت کنید و بعد از مدت‌ها آن‌ها را نگاه کنید.

 

 

انواع مانیتور و پیجر کودک

بیایید تا با انواع این دستگاه جادویی بیشتر آشنا شویم. مانیتور‌های کودک به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

 

 1. پیجر یا مانیتور صوتی:

 این نوع مانیتور‌ها که به خاطر صوتی بودن به آنها پیجر میگویند، فاقد دوربین هستند و یک ارتباط صوتی از طریق گفتگو را بین فرزند و والدین ایجاد می‌کنند. کودک در صورت ایجاد مشکل از طریق این پیجر، والدین خود را خبر می‌کند و به آن‌ها اطلاع می‌دهد. همچنین والدین میتوانند از هر جای خانه، صدای خود را به نوزاد یا کودک برسانند و او آرام کنند.

 

 1. مانیتور‌های صوتی و تصویری:

این محصولات دوربین‌های کوچکی دارند که در بعضی از آن‌ها روی مانیتور نصب می‌شوند و در بعضی دیگر، به صورت دستگاهی جداگانه کنار مانیتور قرار می‌گیرد. قابلیت دید در شب این مانیتورها به شما اجازه می‌دهد که در شب و فرو رفتن اتاق در تاریکی هم تصاویر واضح و باکیفیتی را از فرزندتان دریافت کنید. از دیگر قابلیت‌هایی که اکثر مانیتور‌های صوتی/تصویری دارند، صفحه‌ی لمسی است که شما میتوانید روی تصاویر زوم کنید و جزییات را بهتر ببینید. همچنین بعضی از این نوع مانیتورها دارای چند دوربین هستند که از تمام نقاط اتاق تصویربرداری کرده و تحویل‌تان می‌دهد.

 

 1. مانیتور دیجیتال

صدای منتقل شده از این نوع مانیتور‌ها به صورت کدگذاری شده است و از طریق گیرنده‌های دیگری که ممکن است در آن‌نزدیکی باشند ( مثل مانیتور‌های کودک همسایه) قابل شنیدن نیست. در صورتی که در مانیتور‌های آنالوگ اینطور نیست و ممکن است صدای کودک شما از گیرنده‌ی آن‌ها هم پخش شود. کیفیت صدا در مانیتورهای دیجیتال بهتر است و از نظر امنیت هم تضمین شده هستند، به همین دلیل قیمت بالاتری هم دارند.

 

 1. مانیتور‌های صفحه شبکه بی‌سیم

در این نوع مانیتور‌ها، تصاویر از شبکه‌های اینترنت گوشی همراه و یا wifi  برای ارسال شدن استفاده می‌کنند و ویدیوی گرفته‌شده را از طریق یک برنامه‌ی خاص روی گوشی‌های هوشمند برای شما پخش می‌کنند. دوربین این مانیتور‌ها چرخش دارند و از تمام زوایا از اتاق کودک فیلمبرداری می‌کنند. مانیتور‌های شبکه بی‌سیم قابلیت اخطار دارند که هنگام فعال کردن آن، به محض دیدن هر حرکت یا شنیدن صدای رفعجیب، والدین را در جریان می‌گذارند.

 

 1. مانیتور‌های کنترل حرکت نوزاد

این مانیتور‌ها عملکرد کمی متفاوتی دارند و مخصوص نوزادان طراحی شده‌اند. تنظیمات این دستگاه به گونه‌ایست که اگر نوزاد شما به مدت ۲۰ ثانیه هیچگونه حرکتی نداشت به شما اطلاع می‌دهد. همچنین برخی از مانیتور های این دسته، سنسور‌های حساس به حرکت دارند و وقتی زیر بالش نوزاد قرار می‌گیرند میتوانند بین تنفس و دیگر حرکات نوزاد تمایز قائل شوند.

 

 

یک مانیتور کودک ایده‌آل چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

 • فناوری دکت(dect)

این فناوری کمک می‌کند تا دستگاه از باند با فرکانس پایین استفاده کند و کیفیت و وضوح صدا چندبرابر شود. مانیتورهای صوتی آنالوگ این خصوصیت را ندارند.

 

 • تعداد دوربین بیشتر

بعضی از مانیتور‌ها دارای چندین دوربین هستند که شما میتوانید با نصب آن‌ها در نقاط مختلف خانه، کاملا کودک خود را زیر نظر داشته باشید.

 

 • قابلیت اتصال

یکی از ویژگی‌های جذاب که در برخی از مانیتور‌ها موجود است قابلیت اتصال به تلویزیون و یا سایر پخش‌کننده‌های ویدیویی است که با استفاده از آن شما میتوانید تصاویر کودک دلبندتان را در اندازه‌ی بزرگ و روی صفحه‌ی تلویزیون ببینید.

 

 • نشانگر نوری هشدار دهنده

این ویژگی از خاموش شدن ناگهانی مانیتور شما جلوگیری میکند. مانیتورهایی که نشانگر نوری و یا صفحه‌ی LCD دارند میزان شارژ باتری را به شما نشان می‌دهند و شما قبل از خاموش شدن دستگاه میتوانید آن را شارژ کنید.

 

 • مانیتور شارژی یا غیرشارژی؟

از آن‌جایی که مانیتور کودک و گیرنده‌های آن همواره باید روشن باشند، سریعاً شارژ خالی می‌کنند و نیاز به شارژ مجدد دارند. در این بین، مانیتورها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • مانیتورهای کابل دار که با سیم برق شارژمی‌شوند.
 • مانیتور‌هایی با باتری شارژی

که شما طبق بودجه و وضعیت پریزهای اتاق میتوانید هر کدام را انتخاب کنید.

 

 • فیلتر صدا

توجه داشته باشید که مانیتور شما حتما به فیلتر صدا مجهز باشد، چرا که در صورت عدم آن، هرگونه صدایی در محیط اتاق میتواند روی فرکانس‌های مانیتور تاثیر بگذارد و تصویر یا صدای ارسال شده، کیفیت و وضوح لازم را نداشته باشد.

 

 • سنسور دما

تحقیقات نشان داده که دمای مناسب برای اتاق نوزاد بهتر است بین 20 تا 22 درجه سانتی‌گراد باشد. برخی از مانیتور ها علاوه بر ویژگی‌های معمول، دارای سنسور دما هستند که دمای اتاق کودک را هم کنترل می‌کنند و به سلامت فرزندتان کمک خواهند کرد.

 

 • گیرنده‌ی قابل حمل

صفحه نمایشگر پیجر باید به صورت ثابت در اتاق نصب شود. اما بهتر است گیرنده‌ی آن قابل حمل باشد تا بتوانید در هر قسمت از خانه آن را با خود جابه جا کنید. برخی از مانیتورهای کودک دارای چند گیرنده هستند که این ویژگی دست شما را بازتر نگه می‌دارد. شما میتوانید گیرنده‌ها را در قسمت‌های مختلف خانه نگهدارید و در صورت تمام شدن شارژ یک گیرنده، مشکلی برای ادامه‌ی تصویر برداری پیش نیاید.

 

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از پیجر اتاق کودک

 

 • به سیم‌های برق مانیتور توجه داشته باشید. این سیم‌ها حداقل یک متر باید از تخت خواب کودک فاصله داشته و از دسترسش خارج‌ باشند.

 

 • مانیتور را در فاصله‌ی مناسب و دور از دسترس کودک نگهدارید. شاید فکر کنید که هرچه مانیتور به فرزندتان نزدیک‌تر باشد بهتر است و بیشتر متوانید از حال و احوالش باخبر شوید. باید بگویم که این تصور اشتباهست و قرار دادن مانیتور در تخت کودک به صلاح او نیست.

 

 • خیال نکنید با خرید این وسیله کودک شما دیگر نیازی به مراقبت مستقیم شما ندارد! فرزند شما به شدت آسیب پذیر است و این دستگاه تنها میتواند در مراقبت از این موجود کوچک به شما کمک کند. پس از او غافل نشوید و همواره در کنارش باشید.

 

 

شاید در سالیان گذشته آرزوی هر پدر و مادری بود که در لحظاتی که در خارج از خانه به سرمی‌برند بتوانند همچنان کودک خود را ببینند و از حال و احوالش باخبر شوند. اما امروزه این یک آرزوی محال نیست و شما با خرید یک مانیتور کودک به راحتی میتوانید آن را به واقعیت تبدیل کنید.

پس با دقت نکات این مقاله را مرور کنید و با خرید یک مانیتور کودک، از مشاهده‌ی لحظه لحظه‌ی بزرگ شدن فرزندتان لذت ببرید.

سارا شیرعلی
ارسال دیدگاه