هرآن‌چه که باید درباره‌ی تخت کنار مادر بدانید

بررسی مزایای خرید تخت کنار مادر-مجله اینترنتی مادرلند

بسیاری از پدر و مادرها بر این باورند که خوابیدن کنار نوزاد باعث ایجاد احساس نزدیکی، دلبستگی و تقویت رابطه‌ی عاطفی بین آن‌ها و نوزاد می‌شود. همچنین تاثیر مثبتی بر روان، روحیه‌، سلامت و حتی طول‌ عمر نوازد خواهد داشت.

یکی از مواردی که در هنگام به دنیا آمدن نوزاد باید به آن توجه داشت، انتقال حس امنیت و آرامش به کودک است. در واقع کودک با قرار گرفتن کنار مادر و به آغوش کشیدن او این حس را تجربه می‌کند.

بنابراین پیشنهاد ما برای پدر و مادرهایی که به فکر سلامتی و آرامش نوزاد خود هستند، تهیه تخت کنار مادر است. در ادامه به هرآنچه که باید در ارتباط با این محصول بدانید، می‌پردازیم.

 

تخت کنار مادر چیست؟

در 6 ماه اول، زمانی که خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) به بالاترین حد خود می‌رسد، امن ترین مکان برای خوابیدن نوزاد در کنار مادر است. تختخواب کنار تخت یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای خواب نوزادان است، زیرا به شما این امکان را می دهد که کودک خود را نزدیک نگه دارید و با رعایت برخی نکات استاندارد، ایمنی خواب فرزندتان را ایجاد کنید.

تخت‌خواب‌ نوزاد کنار مادر می‌تواند در کنار تخت شما قرار بگیرد و به کودک شما احساس راحتی و ایمنی بدهد. به این صورت که یک طرف به چهارچوب تخت شما می‌چسبد، بنابراین شما می‌توانید در کنار کودک خود دراز بکشید، او را بینید و به او دسترسی داشته باشید.

 

اهمیت انتخاب تخت خواب مناسب نوزاد

هر نوزادی نیاز به یک مکان امن برای خواب دارد. وقتی والدین بدانند که محیط خواب امنی را برای کودک خود فراهم می کنند، می توانند هنگام خوابیدن کودک خود احساس راحتی و آرامش کنند.

 

مزایای خرید تخت کنار مادر

 1. آرامش مادر و فرزند

مزیت اصلی این نوع تخت‌ نسبت به سایر تخت‌ها در این است که شما رختخواب مشترک با فرزندتان ندارید. در واقع شما با استفاده از این تخت می‌توانید نوزاد را در کنار خود داشته باشید و امنیت و آرامش را به او منتقل کنید.

 1. شیردهی راحت‌تر به فرزند

بیرون آمدن از رختخواب برای شیردادن در طول شب برای مادری که در دوران استراحت پس از بارداری است، بسیار سخت است. تخت‌خواب‌ کنار مادر می‌توانند شیر دادن به کودک شما را آسان‌تر کند، زیرا به راحتی در کنار است.

 1. ایمنی بیشتر

با احتمال به خواب رفتن والدین، ممکن است اتفاقی برای نوزاد پیش آید که از نگاه آن‌ها دور باشد. استفاده از این تخت باعث ایجاد امنیت در هنگام خواب می‌شود. در حالی که کودک در گهواره کنار شماست، می توانید آرامش مورد نیاز را برای فرزند و خودتان به ارمغان بیاورید. ضمن اینکه زیر نظر گرفتن کودکتان نیز ساده است.

 1. ایده آل برای مادران سزارین

مراقبت از کودک پس از زایمان سزارین برای مادر سخت است. به این دلیل که مادر در دوره بهبود زخم، امکان تحرک زیاد ندارد و همچنین به استراحت نیاز دارد.

گهواره های کنار تخت به دلیل کاربردی بودن و سهولت دسترسی که در طول شب بدون نیاز به بلند شدن از رختخواب برای نوزادشان فراهم می کند، مورد علاقه مادران است. این می تواند به تسهیل امور در طی چند هفته اول بهبودی کمک کند.

 

از دیگر مزایای خرید تخت کنار مادر می‌توان به صورت خلاصه به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک شما، اگر کودک نوپا باشد، در کنار شما احساس امنیت و گرما می کند.
 • استرس کودک به هنگام دور بودن از مادرش از بین می‌رود.
 • کودک می تواند زود بخوابد و اگر نیمه شب از خواب بیدار شود، دوباره به راحتی به خواب رود.
 • نوزاد احساساتی مانند لمس و بوی مادرانه را به راحتی تجربه می کنند که به رشد کلی آنها کمک می کند.
 • شما می توانید کودک را در طول بیماری به خوبی تحت نظر بگیرید.
 • مناسب خانواده هایی که فضای کمتری در خانه دارند.
 • به مادران شاغل کمک می کند زمان بیشتری را در هنگام خواب با نوزادان خود بگذرانند و حس صمیمیت به دست آورند.
 • هیچ احتمالی برای افتادن کودک از تخت وجود ندارد.
 • اشتراک خواب محیط امن تری را برای کودکان فراهم می کند و به آنها کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.
 • نه تنها مادران، بلکه پدران نیز از همخوابی با نوزاد خود لذت خواهند برد، که باعث تقویت پیوند بین نوزاد و پدر خواهد شد.

 

هرآن‌چه که باید درباره‌ی تخت کنار مادر بدانید-motherlaand.com

هنگام خرید تخت کنار مادر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 • تخت خواب استاندارد

مهمترین ویژگی که هنگام خرید تخت خواب باید به آن توجه کنید، استانداردهای ایمنی در ساخت آن رعایت شده باشند.مهم است که اطمینان حاصل کنید که تختخواب شما دارای فاصله ایمن بین تخته ها و همچنین بدون طرح های برش خورده روی تخته است.

 • قابلیت تنظیم ارتفاع

این قابلیت به شما اجازه می دهد تا ارتفاع تخت نوزاد را براساس رشد او تنظیم کنید. به این معنا که وقتی که کودک آماده نشستن یا ایستادن است ارتفاع تخت قابل تنظیم باشد تا برای کودک اتفاقی رخ ندهد.

 • قابلیت حمل

آیا می خواهید تخت خواب خود را در یک مکان نگه دارید یا می خواهید آن را در خانه جا به جا کنید؟ برخی از مدل‌ها دارای چرخ جهت جابجایی هستند، بنابراین می‌توانید از آن در هر اتاقی که نیاز دارید استفاده کنید، در حالی که برخی دیگر را می‌توانید در یک کیف مسافرتی بسته‌بندی کنید و با خود ببرید.

 • قابلیت شست وشو

مراقب الیاف و پارچه‌های استفاده شده در تشک باشید. از پارچه هایی که فاقد مواد شیمیایی هستند استفاده کنید که پوست نرم فرزندتان تحریک و آسیب نبیند. برخی از والدین ملحفه های کودک خود را فقط دو یا سه بار در هفته و برخی هرروز می شویند. بنابراین از جنس تخت غافل نشوید.

 • رنگ تخت

اگرچه ممکن است خرید یک تخت خواب روشن و زیبا وسوسه انگیز باشد، اما برخی رنگ‌ها فقط مختص به یک طیف رنگی خاص هستند. به همین دلیل انتخاب یک رنگ خنثی و ساده مانند خاکستری یا بژ به شما این امکان را می‌دهد تا اتاق کودک خود را هر زمانی که دوست داشتید بدون تضاد رنگی، تغییر بدهید.

رنگ های خنثی به اتاق کودک شما حس کلاسیک می دهند. همچنین، می‌توانید با انتخاب لوازم جانبی مانند آویز تخت نوزاد و اسباب‌بازی، رنگ‌های دیگر را اضافه کنید.

 • ایمنی و قابلیت تنظیم ارتفاع تشک

برای اطمینان از ایمن بودن تشک تخت نوزاد، باید سفت، قابل تنفس و به خوبی در داخل چارچوب تخت قرار گیرد. همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع تشک، اجازه می دهد تا تشک به اندازه دلخواه در گهواره قرار گیرد، بنابراین شما می توانید به آرامی در کنار نوزادی که خوابیده است دراز بکشید.

 • چرخ‌ها

چرخ ها یک ویژگی بسیار مفید هستند. چرخ‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سست نیستند، زیرا ممکن است بخواهید زیر تخت را جارو ‌کنید، یا تخت را جابه جا کنید.

 

چند نکنه کلیدی و مهم هنگام انتخاب و خرید تخت کنار مادر

در اینجا چند نکته حائز اهمیت وجود دارد که می‌تواند راهنمای خوبی برای خرید تخت کنار مادر باشد.

 1. میله های تخت نوزاد نباید زیاد از هم فاصله داشته باشند. (شما به راحتی می‌توانید این فاصله رو تشخیص دهید. یک قوطی نوشابه بین میله‌ها قرار دهید. اگر به اندازه قوطی بود‌، پس میله‌ها از هم دور هستند.)
 2. تشک باید متراکم و سفت باشد، به این معنا که زیر کودک جابه جا و حرکت نکند. همچنین باید بدون فاصله در اطراف، به هر گوشه تخت برسند.
 3. گوشه‌های تخت باید محکم و بدون بریدگی های باشند. همچنین تزئیناتی که برای تخت استفاده شده‌اند نباید نوک تیز باشند که لباس نوزاد به آن گیر نکند.
 4. برای حفظ ایمنی نوزاد گهواره هنگام تکان دادن، نباید جابه جا شود.
 5. اگر تخت رنگ آمیزی شده باشد، رنگ نباید پوسته پوسته یا خرد شده باشد.
 6. اگر تخت دارای چرخ است، مطمئن شوید که قفل می شوند، به خصوص اگر تخت روی زمین چوبی یا کاشی باشد.

 

تصمیم گیری در مورد نحوه و مکان خواب نوزاد یک تصمیم شخصی است. اما باید لحاظ شود که نوزادی که به دنیا می‌آید، بهتر است هنگام خواب در کنار مادرش باشد تا احساس امنیت، آرامش و گرما کند. این کاملا طبیعی است که نوزادان – به ویژه نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند – حداقل در طول یک سال اول شب از خواب بیدار شوند و شیر بخورند.

با توجه به اینکه هر نوزادی نیاز به یک مکان امن برای خواب دارد، وقتی والدین بدانند که محیط امنی برای خوابیدن برای نوزادشان فراهم می کنند، می توانند هنگام خوابیدن کودک خود احساس راحتی کنند. از این رو تخت کنار مادر از محصولاتی است که ‌می‌تواند همه نیازهای مادر و هم‌چنین فرزند را برطرف کند.

motherland
ارسال دیدگاه