نکات مهم و ضروری خواب نوزاد

خواب نوزاد -مجله اینترنتی مادرلند - motherlaand.com

یکی از مواردی که باعث گیج شدن و سردرگم شدن والدین می شود، خواب نوزاد است. نوزادان در ابتدای تولد اغلب مواقع در خواب هستند و گاهی برای خوردن شیر بیدار می شوند. والدین باید نسبت به این مسئله آگاه باشند که خواب کافی از نیازهای اساسی و حیاتی نوزاد می باشد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این امر، سلامت جسمی و ذهنی کودک را تضمین می نماید و به بدن نوزاد کمک می کند تا انرژی اش را حفظ کند.

برخی از والدین در ابتدای تولد در خصوص اینکه خواب نوزاد چقدر و چگونه باشد، دچار چالش می شوند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به توضیح و بررسی نکات مهم درباره­­ ی خواب نوزادان بپردازیم.

 

  • نیازهای خواب نوزادان را بشناسید:

همانطور که قبلاَ اشاره شد، خواب نوزاد از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و علاوه بر آنکه به بدن نوزاد کمک می کند تا انرژی اش را ذخیره کند، به رشد مغزی، ذهنی و جسمی نوزاد کمک شایانی می کند. نکته جالب این است که، نوزادان درست مانند بزرگسالان، نیازهای خواب متفاوتی دارند و هر نوزادی با طبع خواب ویژه خود به دنیا می آید. همانطور که در بین بزرگسالان، تفاوت هایی در نحوه خوابیدن وجود دارد، ممکن است نوزاد شما نسبت به سایر نوزادان هم سن و سال خود، خواب کم تر و یا بیشتری نیاز داشته باشد و یا اینکه، برخی از نوزادان تا جایی که می توانند در برابر خوابیدن مقاومت می کنند و برخی دیگر زودتر به خواب می روند. پس والدین عزیز دقت کنید که این تفاوت های فردی در بین نوزادان کاملاَ طبیعی است.

  • سنجش نیاز خواب نوزاد:

خواب نوزادان از 2 تا 12 ماهگی - مجله اینترنتی مادرلند- motherlaand.com

نکته مهمی که درباره خواب نوزادان وجود دارد، سنجش نیاز خواب نوزاد است. اینکه بررسی کنید که آیا نوزاد شما به اندازه کافی خوابیده است و یا نیاز بیشتری به خواب دارد. شما از روی رفتار و خلق و خوی فرزندتان متوجه میزان کافی بودن خواب آن خواهید شد.

خلق و خو و رفتار نوزاد شما اغلب راهنمای خوبی برای این است که متوجه شوید آیا کودک شما به اندازه کافی می خوابد یا خیر؟ اگر نوزادتان، بیدار ولی بدخلق و کلافه است، ممکن است به خواب بیشتری احتیاج داشته باشد. اما اگر، بیدار و خوش اخلاق است، احتمالاً به اندازه کافی خوابیده است.

  • تغییر خواب نوزاد از 2 تا 12 ماهگی :

نوزادان در ابتدای تولد مدت زمان زیادی را می خوابند زیرا هیچ تفاوتی بین شب و روز قائل نمی شوند. در واقع، ساعت خواب او هنوز تنظیم نشده است.

نوزادان هرچه بزرگتر میشن در طول روز کمتر می خوابن و مدت زمان بیشتری بیدار هستند و خواب شبانه طولانی تری دارند و شب ها کمتر بیدار میشن. در کل به خواب کمتری احتیاج دارند.

 

بین2 تا 3 ماهگی:

اکثر نوزادان در این سن، در هر 24 ساعت شبانه روز 14تا 18 ساعت می خوابند و تنها 2 الی 3 ساعت بیدار هستند. هر سیکل خواب در این سن  50-60 دقیقه طول می کشد. خواب نوزادان، از دو بخش خواب فعال و خواب رم تشکیل شده است. نوزادان هنگام خواب فعال، تکان میخورند و غلت میزنند ولی در خواب رم، عمیق می خوابند. در پایان هر سیکل خواب، نوزادان برای مدتی از خواب بیدار می شوند و ممکن است غرغر یا گریه کنند و این امری کاملاَ طبیعی است و ممکن است برای سیکل خواب بعدی نیاز به کمک والدین داشته باشند. در 2 تا 3 ماهگی، نوزادان شروع به ایجاد الگوهای خواب شب و روز می کنند. این بدان معناست که آنها تمایل بیشتری برای خوابیدن در طول شب دارند و می خواهند خواب خود را تنظیم کنند.

 

حدود 3 ماهگی:

نوزادان از یک الگوی خواب شبانه روزی تبعیت می کنند و چرخه خواب آنها شامل موارد زیر است:

خواب سبک، هنگامی که کودک به راحتی بیدار می شود.

خواب عمیق، هنگامی که کودک کاملاً خوابیده و بسیار آرام است.

خواب دیدن، وقتی کودک در حال رویا دیدن است.

در سه ماهگی سیکل های خواب نیز طولانی تر می شوند، به این  معنی که کمتر بیدار میشوند و خیلی زود دوباره به خواب می روند. در این سن، برخی از نوزادان شب ها به طور پیوسته، حدود 4-5 ساعت می خوابند.

 

بین 3 تا 6 ماهگی:

در این سن، اکثر نوزادان در هر 24 ساعت شبانه روز، 12 الی 15 ساعت می خوابند. خواب شبانه در این سن، طولانی تر می شود. به عنوان مثال، برخی از نوزادان ممکن است تا شش ماهگی شش ساعت به طور پیوسته در شب بخوابند اما ممکن است نوزاد تان در طول شب یکبار بیدار شود.

 

بین 6 تا 12 ماهگی:

همانطور که قبلاَ اشاره کردیم، نوزادن هرچه بزرگتر می شوند، کمتر به خواب نیاز دارند. وقتی کودک شما یک ساله می شود، احتمالاً در هر 24 ساعت شبانه روز 11 الی 14 ساعت می خوابد.

والدین عزیز دقت کنید که، اکثر نوزادان بین ساعت 6 عصر تا 10 شب برای خواب آماده هستند و معمولاً کمتر از 40 دقیقه طول می کشد تا بخوابی عمیق فرو بروند، اما در برخی نوزادان زمان بیشتری برای خواباندن نیاز است. در این سن، چرخه خواب نوزادان به چرخه خواب بزرگترها نزدیکتر شده است و خواب او کاملاَ تنطیم گردیده است. بنابراین ممکن است کودک تان شما را در طول شب بیدار نکند یا بیدار شدن کمتر اتفاق بیفتد.

اما برخی از کودکان ممکن است در طول شب بیدار شوند و به والدین خود نیاز داشته باشند تا بتواند دوباره آن را بخواباند. در این سن، اکثر نوزادان هنوز 2 تا 3 بار در روز چرت می زنند که هر چرت بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد.

تغییراتی که بر خواب نوزادان در 6 الی 12 ماهگی تأثیر می گذارد:

از حدود شش ماهگی، نوزادان توانایی های جدیدی کسب می کنند که میتواند بر روی خواب آنها تأثیر بگذارد یا در برابر خوابیدن مقاومت میکنند.

1- نوزاد یاد می گیره که خودش رو بیدار نگه داره، به ویژه اگر اتفاق جالبی در حال رخ دادن باشه یا در مکانی با نور و سر و صدای زیاد باشه

2- زمانی که کودک شما شروع به حرکت بیشتری میکنه مثلا وقتی یاد می­گیره چهاردست و پا بره، ممکنه متوجه تغییر عادات خواب نوزادتون بشین.

3- اضطراب جدایی هم میتونه یکی از عمده دلایل بیدار شدن مکرر نوزاد باشه که به تدریج با افزایش سن، کمتر میشه.

 

تغذیه شبانه در 6 الی 12 ماهگی:

از حدود شش ماهگی، اگر کودک شما به خوبی رشد کرده است و از سلامت کامل جسمی برخوردار می باشد، بهتر است برای گرفتن شیر شبانه اقدام کنید. نکته قابل توجه این است که گرفتن شیر شبانه باعث بهبود خواب نوزاد و والدین می شود.

 

نگرانی در مورد خواب نوزاد:

اگر نگران خواب نوزاد خود هستید، بهتر است که به مدت یک هفته خواب نوزاد خود را رصد کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید. این امر، به شما کمک می کند تا تصویری واضح از آنچه در حال رخ دادن است بدست آورید. این کار را می توانید با ترسیم یک نمودار ساده انجام دهید.

روزها را طبق ساعت تقسیم بندی کنید و فواصل زمانی را که کودک شما خواب است، رنگ آمیزی کنید. نمودار خود را برای 5 الی 7 روز ترسیم کنید. پس از تکمیل نمودار، شما متوجه موارد زیر خواهید شد:

  • کودک شما چه موقع و چقدر می خوابد؟
  • کودک شما چند بار در طول شب بیدار می شود؟
  • بعد از بیدار شدن چقدر طول می کشد تا دوباره بخوابد؟

 

پس از تکمیل اطلاعات موجود در نمودار، می توانید آن را با اطلاعات کلی در مورد نیازهای خواب نوزادان که در بالا اشاره کردیم مقایسه کنید:

 

  • اگر کودک شما، نسبت به سایر نوزادان کمتر می خوابد، بهتر است این موضوع را مورد بررسی قرار دهید. زیرا ممکن است نوزادتان به زمان های بیشتری برای خواب نیاز داشته باشد.
  • اگر نوزاد شما بعد از شش ماهگی چند بار در طول شب بیدار میشود، بهتر است در مورد کنار گذاشتن برخی از عادات خواب نوزاد خود تجدید نظر کنید.
  • اگر تصمیم دارید برای بهبود خواب نوزاد خود به متخصص مراجعه کنید، نمودار خواب نوزادتان را با خود ببرید.

 

چگونه الگوهای خواب نوزادان بر بزرگسالان تأثیر می گذارد؟

نوزادان و بزرگسالان برای آسایش و آرامش به خواب نیاز دارند، اما الگوی خواب نوزادان با بزرگسالان متفاوت می باشد. بیشتر والدینی که نوزاد زیر شش ماه دارند شب ها برای شیر دادن به  نوزادان خود بیدار می شوند و برای برخی از والدین، این وضعیت پس از شش ماهگی نیز ادامه پیدا میکند.

برخی از والدین با بیدار شدن زیاد در طول شب مشکلی ندارند. اما این امر، مشروط بر آن است که بعد از بیدار شدن بتوانند دوباره خواب خود را از سر بگیرند و به اندازه کافی بخوابند. اما نباید از این نکته غافل شویم که بیدار شدن شبانه در دراز مدت بر روی والدین و سلامت روحی و جسمی آنها تأثیر جدی می گذارد.

همانطور که قبلاَ اشاره کردیم، کیفیت خواب شما می تواند بر روی سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بسزایی بگذارد. اگر شما خواب کافی نداشته باشید، در نتیجه در طول روز به سختی می توانید به کودک تان رسیدگی کنید. نکته جالبی که والدین باید به آن دقت کنند این است که، رابطه ی شما با نوزادتان در طول روز می تواند بر روی کیفیت و کمیت خواب نوزاد تأثیر بگذارد.

والدین عزیز دقت کنید که اگر به اندازه کافی نمی خوابید و احساس میکنید به خواب بیشتری نیاز دارید، بهتر است از یک نفر کمک بگیرید. می توانید با درخواست کمک از خانواده یا دوستان شروع کنید.

و اگر احساس می کنید که کمبود خواب باعث شده از نظر روحی یا احساسی دچار تنش یا مشکل شوید، بهتر است با پزشک عمومی یا یک متخصص بهداشت مشورت کنید. این نکته را در نظر بگیرید که بین مشکلات خواب نوزاد و علائم افسردگی پس از زایمان در زنان و مردان ارتباط قوی وجود دارد.

همانطور که قبلاَ اشاره کردیم، عوامل بسیاری وجود دارد که میتواند کیفیت خواب کودک تان را مختل کند. تحولاتی مانند چهاردست و پا رفتن و اضطراب جدایی می تواند بر خواب و آرامش نوزادان حتی بعد از شش ماهگی تأثیر بگذارد. اگر نگران خواب نوزاد خود هستید، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

motherland
ارسال دیدگاه