روش های خواباندن کودک و حفظ ایمنی خواب نوزاد

حفظ ایمنی خواب نوزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است که مورد توجه قرار گیرد. بدون شک، مراقبت و توجه به نوزاد فقط به زمان بیداری او ختم نمی شود و والدین باید از ایمنی محل خواب نوزاد خود اطمینان کامل حاصل نمایند.

ایمنی در خواب، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که والدین و فردی که از نوزاد مراقبت می کند باید از آن آگاهی کامل داشته باشد. شاید تا به حال اصطلاح سندروم مرگ ناگهانی را شنیده باشید. وقتی نوزاد به طور غیرمنتظره و بدون دلیل مشخص می میرد، اغلب به عنوان سندروم مرگ ناگهانی در دوران نوزادی (SUDI) توصیف می شود.

 

نکاتی برای خواب امن و کاهش خطر ابتلا به SUDI(سندروم مرگ ناگهانی)

ایمنی خواب نوزاد و کودک-مادرلند-motherlaand.com

 1. نوزاد را به پشت بخوابانید

نوزادتان را تا یک سالگی به پشت بخوابانید و بهتر است اشیاء اضافه مثل بالشت یا عروسک را از تختخواب خارج کنید. خوابیدن به پشت یکی از امن ترین موقعیت ها برای نوزاد می باشد و ایمنی خواب نوزاد را تضمین می کند. به این نکته توجه کنید که اگر نوزاد به پهلو یا شکم بخوابد، بیشتر در معرض ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی قرار می گیرد. هنگامی که کودک شما می تواند غلت بزند (در حدود 4 الی 6 ماهگی)، بهتر است که موقعیت آن را تغییر دهید و نوزاد را به پشت بخوابانید.

والدین عزیز به این نکته دقت کنند، هنگامی که نوزادان بسیار کوچک هستند و در روزهای ابتدایی تولد می باشند، سر و جمجمه آنها بسیار نرم است. خوابیدن به پشت گاهی اوقات می تواند پشت سر آنها را به مرور زمان کمی صاف کند. به این بیماری پلاژیوسفالی موضعی می گویند. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا به طور معمول در 12 ماهگی نوزادان بدون هیچ گونه کمک پزشکی بهتر می شوند. اگر این موضوع شما را نگران کرده است، می توانید هر بار که کودک را در رختخواب می خوابانید، آرام موقعیت سرش را تغییر دهید. اما فراموش نکنید که همیشه کودک را به پشت بخوابانید.

پدر و مادرهای عزیز دقت کنند که، نوزاد رو تا جایی که امکان داره زمان بیداری در جهات مختلف قرار بدید و حتی دقایقی روی شکم بخوابونید تا علاوه بر قوی شدن گردن از صاف موندن پشت سر نوزاد جلوگیری کنید
 1. به هیچ وجه سر یا صورت نوزادان در هنگام خواب پوشانده نشود

کودک را در قسمت پایین تختخواب بگذارید تا پای او به انتهای تخت برسد. اگر از پتو استفاده می کنید، مراقب باشید صورت نوزاد را نپوشاند. می توانید برای امنیت بیشتر به جای پتو از کیسه خواب نوزاد استفاده کنید.

 

 1. از کشیدن سیگار خودداری کنید

شواهد قوی وجود دارد که قرار گرفتن در معرض دود به نوزادان آسیب می رساند و سیگار کشیدن در دوران بارداری و پس از تولد خطر ابتلا به SUDI از جمله SIDS و حوادث کشنده در خواب را افزایش می دهد. زمانی که والدین با فاصله از نوزادان خود سیگار می کشند امکان ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی وجود دارد.

 

 1. از تختخوابی استفاده کنید که مطابق با استانداردهای ایمنی فعلی باشد

فقط تختخواب هایی که با استانداردهای ایمنی دقیق ساخته شده اند برای نوزادتان تهیه نمایید زیرا ایمنی خواب نوزاد تان را تضمین می کند. دقت کنید که، در تختخواب هایی که استاندارد نیستند، خطرات زیادی وجود دارد. از جمله مواد شیمیایی غیر استانداردی که در رنگ آن استفاده شده، شکاف ها و درزهایی که کودکان می توانند در آن ها گرفتار شوند و نرده هایی که فاصله و جنس مناسبی ندارند و موجب به خطر افتادن کودک شما می شود.

 

 1. خواباندن نوزاد در اتاق والدین

نوزادتان را حداقل تا شش ماه اول در اتاق خواب خود و در کنار تختخواب خود قرار دهید. توجه داشته باشید خواباندن نوزاد در تخت والدین میتواند خطرناک باشد و موجب نرسیدن اکسیژن و گاها خفگی شود. به خصوص زمانی که والدین بسیار خسته هستند.

 

 1. به نوزاد خود شیر دهید

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند بیش از نیمی از خطر ابتلا به SUDI و حوادث کشنده در خواب در آنها کاهش پیدا می کند. صرف نظر از این که کودک شما از شیر مادر یا از شیشه شیر تغذیه می کند، همچنان رعایت شیوه های ایمنی خواب نوزاد بسیار مهم است.

 

 1. عدم استفاده از اجسام اضافی در تختخواب نوزاد

از ضربه گیر تختخواب، اسباب بازی های نرم، بالشت و روکش تشک در جایی که کودک شما می خوابد استفاده نکنید.نوزادان با غلتیدن و قرار گرفتن روی این اجسام نرم خفه شده یا بیش از حد گرم می شوند.

 1. از تشک سفت و مناسب استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که هیچ فاصله ای بین تشک و لبه تختخواب وجود نداشته باشد. زیرا، ممکن است سر نوزادتان در آن گیر کند. اگر از تختخواب قابل حمل استفاده می کنید، فقط از تشک سفت و نازک و مناسب استفاده نمایید.

 

 1. کودک را روی مبل نخوابانید

خواباندن کودک روی کاناپه به تنهایی یا با یک شخص دیگر، بسیار خطرناک است. حتی اگر قرار است نوزادتان را  روی کاناپه شیر دهید، ممکن است خوابتان ببرد پس مراقب باشید. همچنین توصیه می شود که نوزادتان را بدون مراقبت حتی در کالسکه نخوابانید.

 

10- به نوزاد لباسهای گرم و نرم و بپوشانید، اما نه ضخیم

گرمازدگی یک عامل خطر برای SUDI از جمله SIDS و حوادث مرگبار خواب است. اگر نمی دانید که موقع خواب چقدر لباس بر تن نوزاد خود کنید، خودتان را در نظر بگیرید و دقیقا همانقدر که خودتان لباس می پوشید، بر تن نوزاد هم همانقدر لباس بپوشانید. اگر از کیسه خواب نوزاد استفاده میکنید و یا دمای اتاق خواب کودک مناسب است، نیازی به ملحفه یا پتو ندارید. سر و صورت نوزاد را بدون سرپوش نگه دارید . این امر به کودک اجازه می دهد تا خنک بماند و بیش از حد گرم نشود. اگر دست و پای نوزاد سرد بود این امری کاملا طبیعی است پس نگران نباشید.

 

 1. اطمینان حاصل کنید که مراقبین نوزاد تان می دانند چگونه در برابر SUDI محافظت کنند

بهتر است تصور کنیم که دیگران از شیوه های ایمنی خواب نوزاد و حتی مراقبت حرفه ای از نوزاد، هیچ گونه آگاهی ندارند. به روش خواباندن نوزاد خود نگاه کنید و مطمئن شوید که کودک شما کاملا در حالت صحیح قرار گرفته است. همچنین خوب است که از مراقب یا پرستار کودک خود در مورد روش خواب امن سوال کنید تا اطلاعات او را بسنجید.

 

روش های خواباندن کودک

روش های خواباندن کودک-مادرلند-motherlaand.com

هدف از آموزش خواب، به کودک این است که یاد بگیرد چگونه خودش به تنهایی و بدون کمک والدین بخوابد و اگر بیدار شد چگونه دوباره به تنهایی و بدون نیاز به کمک بخوابد. همانطور که قبلاَ اشاره شد، خواب راحت و باکیفیت یکی از موثرترین فاکتورها در فرآیند رشد کودک است بنابراین خوب است که از یک مشاوره کودک در این زمینه کمک بگیرید.

 

شیوه آموزش خواب به روش فربر:

در روش فربر می توانید به کودک خود آموزش دهید که هنگام بیدار شدن خودش را به تنهایی آرام کند و مجدداَ بخوابد. در این روش طبق یک جدول زمانبندی، هر روز بیرون از اتاق می ایستید و بعد از حدود 1تا2 دقیقه وارد اتاق می شوید. اجازه دارید از طریق صدا و تماس، کودک را آرام کنید. مجدداَ اتاق را ترک  کنید و طبق جدول زمان بندی همان روز، بیرون از اتاق تا ورود بعدی تان به اتاق منتظر بمانید.

زمان انتظار در روز اول به ترتیب: 3، 5 و 7 دقیقه – روز دوم: 5، 7 و 9 دقیقه، روز سوم: 7،9،11 دقیقه، روز چهارم: 9،11،13 دقیقه ، روز پنجم: 11،13،15 دقیقه و روز ششم 13،15،17 دقیقه می باشد.

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که به هیچ عنوان نمی توانید گریه کودک تان را تحمل کنید و احتمال می دهید فقط یک شب از این روش استفاده می کنید و شب های بعدی از روش های دیگر مثل بغل کردن، شیر دادن و غیره استفاده می کنید، پس این شیوه مناسب شما نمی باشد و احتمالا نتیجه عکس خواهید گرفت.

در مورد کودکان زیر 4 ماه، کودکانی که برای مدت طولانی عادت کردند که از طریق شیر خوردن از سینه مادر به خواب بروند، کودکانی که دچار مشکلات خاص هستند و یا اضطراب جدایی دارند، بهتر است با شیوه های تدریجی و ملایم آموزش خواب را شروع کنید.

 

برای اجرای روش فربر موارد زیر را رعایت کنید:

ساعت های بیداری که مناسب سن کودک تان است را رعایت کنید تا کودک بیش از حد خسته نباشد. خستگی بیش از حد یکی از دلایل بدخوابی و بیدار شدن مکرر از خواب، در کودکان است.

مطمئن باشید گریه کودک از گرسنگی نیست. اگر کودک در طول روز به اندازه کافی غذا و شیر میخورد می توانید اطمینان داشته باشید که گریه شبانه اش از روی گرسنگی نیست.

شرایط محیطی مناسب برای خواب کودک تان فراهم کنید. تاریکی اتاق را رعایت کنید و اگر نوزاد خیلی بی قراری کرد از یک چراغ خواب کوچک با نور زرد رنگ استفاده کنید. رعایت سکوت در زمان خواب نوزاد بسیار به خواب راحت او کمک می کند.

روتین قبل از خواب را جدی بگیرید. داشتن روتین و نظم در زندگی به کودک توانایی پیش بینی وقایع را می دهد و موجب آرامش او می شود. مناسب با سن کودک، یک روتین ساده انتخاب کنید. بهتر است روتین قبل از خواب ساده باشد به طوری که بتوانید آن را در سفر به راحتی اجرا نمایید و برای کودک تان لذتبخش باشد. حمام، شیر، مسواک و در نهایت پوشیدن لباس خواب و سپس کتابخوانی نمونه یک روتین آرام بخش است.

والدین عزیز دقت کنید که، استمرار و مداومت مهم ترین عامل در نتیجه گرفتن هست. اما اگر بعد از سه روز در روند گریه کودک هیچ بهبودی مشاهده نکردید، احتمالا یک قسمت آموزش شما نیاز به اصلاح داره. پس مجدااَ روش خواب کودکتون رو بررسی کنید.

 

شیوه آموزش خواب بدون گریه (ملایم):

این آموزش شامل چهار مرحله است. هر مرحله بین سه روز تا یک هفته می تواند طول بکشد. از این روش هم برای خواب شب و هم برای خواب نیمروزی می توانید استفاده کنید.

مرحله اول:

کودک خود را در تخت خودش قرار دهید. وقتی گریه کرد تا جای که امکان دارد صبر کنید. میزان صبر شما کاملا بستگی به روحیه شما و کودک تان دارد. سپس کودک را بغل کنید و از هر روشی که قبلا برای آرام سازی او استفاده می کردید، استفاده کنید. به محض اینکه آرام شد، او را در تخت خودش بگذارید. توجه داشته باشید که کودک را در بغل خودتان نیمه خواب نکنید. می توانید آرام پشتش را نوازش کنید یا برایش آواز بخوانید تا خوابش ببرد.

مرحله دوم:

شبیه به مرحله اول است با این تفاوت که فقط یک تا دو بار می توانید کودک را از تختش خارج کنید. و آرام سازی را در تخت خودش انجام دهید.

مرحله سوم:

در این مرحله کودک را اصلا بلند نکنید. ضربه زدن و آواز خواندن هم قطع کنید. به کودک اجازه دهید که خودش را بخواباند. اگر بی قراری کرد دستهایش را نوازش کنید.

مرحله چهارم:

کم کم از تخت فاصله گرفته و در نهایت اتاق را ترک کنید.

 

این روش برای چه کودکانی پیشنهاد می شود:

  • اگر کودک تا بحال در تخت پدر و مادر می خوابیده و قصد دارید جای خوابش را مستقل کنید.
  • اگر کودک عادت داشته که حین شیر خوردن به خواب برود و می خواهید این عادت را کنار بگذارد.
  • اگر عادت هایی مثل روی پا خوابیدن یا توی بغل خوابیدن دارد.

نکته:

در زمان آموزش خواب، آرامش خود را حفظ کنید و از یک نفر کمک بگیرید. روش آموزش بدون گریه، بیشتر از روش فربر طول می کشد و وقت و انرژی بیشتری لازم دارد.

 

سخن آخر:

در روند خواب کودک و آموزش خواب به او، والدین عزیز باید صبور باشند و تمام این سختی های شبانه را تحمل کنند. بدون شک، با دیدن رشد کودکتان تمام این خستگی ­ها از بین خواهد رفت. اطلاعات خود را در زمنیه ایمنی خواب نوزاد تکمیل و به روز کنید زیرا این موضوع به شما کمک می­کند که بدون استرس و نگرانی کودک خود را بخوابانید.

motherland
ارسال دیدگاه