راهنمای خرید صندلی غذای کودک

راهنمای خرید صندلی غذای کودک-مادرلند-motherlaand.com

مهم ترین وسیله ای که کودک در 6 ماهگی به بعد نیاز دارد، صندلی غذا است، صندلی غذا کودک باید با دقت کامل خریداری شود تا کودک علاوه بر لذت بردن از غذا، از نشستن راحت هم لذت ببرد.
در این مقاله شما را برای خرید صندلی غذا برای کودک و انواع آن راهنمایی خواهیم کرد.

 

صندلی غذا خوری کودک چیست؟

وسیله ای است که دارای پایه های بلند می باشد و در قسمت جلویی آن برای غذا خوردن کودک میزی وجود دارد، هر کسی متناسب با سلیقه خود می تواند صندلی کودکش را انتخاب کند. در انتخاب صندلی غذاخوری کودک عوامل زیادی از قبیل سن، جنس کالا، کیفیت و… نقش دارند، که هنگام خرید این وسیله باید به همه ی این عوامل توجه کنید.

 

چرا خرید صندلی غذا برای کودک ضروری است؟

مهم‌ترین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که کودک شما تقریبا از حوالی ۶ ماهگی آماده‌ی خوردن غذاهای مختلف به جز شیر مادر میباشد، در نتیجه نیاز است که شما با قاشق به او غذا بدهید، حالا فرزند ۶ ماهه خودتان را تصور کنید که آرام و قرار ندارد و با اشتیاق میخواهد قاشق غذا را ببلعد و شما باید به او غذا بدهید، پس نمیتوانید همزمان هم او را کنترل کنید و هم قاشق غذا را در دهانش قرار دهید.

قطعا نشاندن او بر روی زمین یا صندلی‌های معمول هم در این سن کاری سخت و در مواردی غیرممکن است، اینجاست که باید به فکر یک وسیله کمک رسان باشید که قطعا صندلی غذای کودک انتخاب مناسبی است. پس خوب است که درباره ی زمان مناسب تهیه صندلی غذا هم اطلاعاتی را کسب کنید.

در لحظات اولیه‌ای که میخواهید غذا دادن به کودکتان را تجربه کنید؛ قطعا کلیدی‌ترین مسئله فراهم کردن یک جایگاه امن است. صندلی‌های غذا این امکان را برایتان فراهم می‌کنند. یک صندلی غذای استاندارد، کودکتان را به خوبی در برمی‌گیرد، به علاوه پایه‌های محکم و پایدارش، با تکان تکان خوردن کودک برای او خطر آفرین نمی‌شوند.

یکی دیگه از سختی‌های غذا دادن به کودک، ریخت و پاش فراوان هست. صندلی غذا، سینی غذاخوری کوچکی در مقابل کودک داره و نظافتش به سادگی امکان پذیر هست. البته در حال حاضر انواع صندلی‌های غذا دربازار موجودند و هرکدوم قابلیت های خاص خودش رو داره.

 

استفاده از صندلی غذای کودک چه مزایایی دارد؟

استفاده از صندلی غذا می تواند برای کودک غذا خوردن را لذت بخش تر کند و همچنین صندلی غذا برای کودک مکانی امن است تا طعم های مختلف غذا را بچشد. مزایای دیگر این کار نشستن کودک سر میز غذا همراه با خانواده است و مزیت خوبی که دارد می توانید چند اسباب بازی به او بدهید و چندین دقیقه او را سرگرم کنید و به کارهایتان برسید.

 

نکاتی که هنگام خرید صندلی غذای کودک :

نکات مهم هنگام خرید صندلی غذای کودک-مادرلند-motherlaand.com

 • نوع صندلی:
  1. مدل های سنتی:
   این صندلی ها طرح ساده ای دارد و از جنس های مختلف ساخته شده می شود و علاوه بر آن صندلی های سنتی فاقد تجهیزات صندلی مدرن هستند.
  • در یک شکل ثابت هستند و تا نمی شوند.
  • بیشتر برای خانه کاربرد دارد.
  • پیچیدگی کمتری دارد و احتمال خراب شدن آن بسیار کم است.
  • صندلی چوبی یکی از مدل های صندلی سنتی است، این صندلی بسیار جذاب هستند ولی در عین حال سنگین و جابجایی آن به سختی انجام می شود.
  1. صندلی غذا خوری قابل تنظیم:
   این صندلی ها قابلیت تغییر ارتفاع صندلی، سینی و محل قرار گیری پا و همچنین تغییر شیب صندلی برخوردار هستند و این تغییرات می تواند غذا خوردن را برای کودک راحت تر کند. بنابراین کودک می تواند تا 5 سالگی و در هر کجای خانه از این صندلی استفاده کند.
  • این صندلی ها قابل تنظیم اند ولی بیشتر آنها جاگیر هستند.
  • نصب پیچیده تری دارند.
  • قیمت بالایی دارند.
  1. صندلی غذا خوری متصل به میز:

به راحتی با دو دستگیره از دو طرف به میز وصل می شوند به گونه ای که میز جلوی کودک قرار دارد و در او در هوا معلق است.

  • وزن 16 کیلوگرم را تحمل می کنند.
  • برای ابتدای دوران نوزادی مناسب تر است.
  1. صندلی غذای چند منظوره:

این نوع صندلی ها یک پشتی، یک کفی نشستن و یک سینی دارد و می توان به عنوان یک صندلی بالابر از آن استفاده کرد. با بزرگ شدن کودک می توان بالابر سینی را حذف کرد و پشتی صندلی را جلو کشید تا کودک بتواند روی میز غذا بخورد. علاوه بر غذا خوردن در کارهای دیگری مثل میز و صندلی بازی کاربرد دارد.

  1. صندلی تشک دار:
   از نظر راحتی حرف اول را می زنند، این صندلی ها دارای پشتی و کفی نرمی هستند و کودک به هنگام غذا خوردن می تواند از آن لذت کامل را ببرد.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید :لیست کامل سیسمونی نوزاد

 

 • فضای منزل:
  باید با توجه به فضای منزل‌ تان صندلی غذا خوری انتخاب کنید، باید ببینید چقدر فضا برای صندلی دارید اگر منزل نقلی دارید باید از صندلی ای استفاده کنید که قابلیت تاشو داشته باشد و اگر منزل بزرگی دارید می توانید از صندلی های ثابت استفاده کنید.

 

 • ایمنی:
  صندلی کودک باید مجهز به کمربند ایمنی باشد و علاوه بر آن سگک کمربند نباید به راحتی برای کودک قابل باز کردن باشد، بند های کمربند هم باید به راحتی قابل تنظیم باشد تا با توجه به جثه کودک کوتاه یا بلندش کنید.

 

 • تمیز کردن آسان:

کودکان اوایل غذاخوردن به قاشق عادتی ندارند و بسیار کثیف کاری می کنند پس باید صندلی ای انتخاب کنید که تمیز کردن آن سخت نباشد و علاوه برآن به قسمت هایی که کودک بیشتر به آن دسترسی دارد توجه کنید.
صندلی های تشک دار تمیز کردن شان راحت نیست چون این صندلی ها پشتی نرمی دارند و مدام کثیف و لکه می شوند پس اگر می خواهید صندلی تشک دار بخرید به جداشونده و قابل شستشو بودن آن توجه کنید.

 

 • سینی صندلی:
  همه صندلی ها سینی ندارند و شما می توانید با صندلی سینی دار کودک را در هر جای منزل غذا بدهید ولی صندلی بدون سینی حتما باید آن را به میز بچسبانید.
  سینی بهتر است لبه دار باشد تا غذا از اطراف آن بیرون نریزد و همچنین بعضی صندلی ها جا لیوانی دارند.

 

 • راحتی صندلی:
  غذا دادن به کودک کار سختی است باید صندلی ای انتخاب کنید که راحتی کودک را فراهم کند. صندلی های تشک دار بهترین گزینه برای راحتی است و از صندلی های چوبی و پلاستیکی بهتر هستند.

 

 • تکیه گاه پا:
  داشتن تکیه گاه پا بسیار مهم است، اگر صندلی کودک تکیه گاه پا نداشته باشد نمی تواند صاف بنشیند و راحت غذایش را بخورد.

 

 • پایداری صندلی:
  باید به استحکام صندلی توجه کنید، صندلی های سنگین تر جا به جا کردنشان سخت تر است اما استحکام و محکمی بالایی دارند، در واقع هرچه پایه صندلی(قسمتی که در تماس با زمین است) بیشتر باشد، پایداری بیشتری دارند.

 

 • پایه چرخ دار:
  اگر کودک را در مکان های مختلف منزل غذا می دهید، صندلی چرخ دار می تواند بهترین گزینه برای شما باشد ولی اگر بیشتر فضای منزل‌ تان فرش پهن است، صندلی چرخ ‌دار خیلی برای ‌تان کارایی نخواهد داشت.

 

 • قیمت:
  قیمت جزو اولین آیتم هایی است که به آن توجه می کنیم، لازم به ذکر است که صندلی‌های غذاخوری ارزان‌تر لزوما بی‌کیفیت و بدساخت نیستند و شما می توانید با توجه به بودجه ای که دارید بهترین صندلی را برای کودک تان خریداری کنید.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید :اصول و روش های تغذیه کودک

 

نکات مهمی که باید بدانید:

 • حتما به قرارگیری آسان کودک در صندلی دقت کنید. صندلی باید به گونه ای باشد که گذاشتن و بیرون آوردن کودک به آسانی انجام شود. این صندلی باید به راحتی باز و بسته شود.
 • قبل از خرید صندلی به راحت بودن کودک توجه داشته باشید. او تا زمانی که غذایش تمام می شود روی صندلی می نشیند، بنابراین باید هنگام نشستن احساس خوبی داشته باشد.
 • تشک رویه صندلی هم باید جنس نرم و قابل انعطافی داشته باشد.
 • قسمتی که پای نوزاد روی آن قرار می گیرد باید مناسب باشد، نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد.
 • صندلی خریداری کنید که قابل تنظیم باشد. تا کودک تان به راحتی بتواند کنار خانواده اش بنشیند.
 • صندلی بخرید که قابلیت تنظیم زاویه خواب را داشته باشد، تا اگر کودکتان نوزاد است؛ صندلی حالت خوابیده داشته باشد و گردنش اذیت نشود.
 • به قابلیت شست و شوی راحت صندلی دقت کنید. چون صندلی غذاخوری کودک خیلی زود کثیف می شود. هرچه صندلی انتخاب شده ی شما درز و شکاف کمتری داشته باشد، تمیز کردن آن راحت تر است.
 • اگر صندلی کودک چرخ داشته باشد حمل آن بسیار راحت خواهد بود و همچنین در صورت تا شدن، جای کمتری اشغال می کند.

 

مهمترین نکاتی که باید در هنگام خرید صندلی غذا خوری کودک بدانید در این مقاله گفته شد.

امیدوارم در این مقاله به طور کامل شما را برای خرید صندلی غذای کودک راهنمایی کرده باشیم و شما بتوانید بهترین صندلی غذا خوری را برای دلبندتان خریداری کنید.

motherland
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • سارا شیرعلی 11 مهر 1400 / 7:48 ب.ظ

  واقعا صندلی غذای کودک توی هر خونه ای لازمه ! من حتی وقتایی که میخوام کارامو کنم بچمو میذارم تو صندلی ش و با خیاله راحت به کارام میرسم

ارسال دیدگاه