کولیک نوزادی و راههای درمان آن

کولیک نوزادی و راههای درمان آن-مادرلند-motherlaand.com

کولیک چیست ؟

 

کولیک نوزادی در سن 2 تا 3 هفتگی آغاز، در هفته ششم به اوج خود رسیده و حدود 3 تا 4 ماهگی ناپدید خواهد شد.
کولیک حداقل 3 ساعت گریه در روز و حداقل 3 روز در هفته و تا 3 هفته متوالی ادامه پیدا خواهد داشت .

اگر کودک شما به طور مداوم در حال گریه کردن باشد و نمی توانید او را آرام کنید،‌ احتمالا کودک مبتلا به کولیک شده است. نوزادی که مبتلا به کولیک است برای غذا، تعویض پوشک یا خسته بودن گریه نمی‌کند، بلکه بدون هیچ دلیلی ساعت‌ها پشت هم گریه خواهد کرد.

معمولا گریه ناشی از کولیک در ساعات عصر یا ظهر رخ می‌دهد و ۴۰ درصد نوزادن پس از دو یا سه هفته از تولد، علائم کولیک را از خود بروز می‌دهند.

درد کولیک به هیچ عنوان سلامتی نوزاد را تهدید نمی‌کند و برای او مشکل جدی ایجاد نخواهد کرد، پس از بابت بوجود آمدن بیماری خاص در کودک خود اصلا نگران نباشید .

 

علائم کولیک یا قولنج چیست ؟

 

 • گریه هرروز در یک زمان مشخصی اتفاق می افتد(معمولا عصرها و یا اوایل شب ) .
 • گریه بدون هیچ دلیل و ناگهانی شروع میشود(نه در زمان تعویض پوشک ، گرسنگی و یا خستگی ) .
 • معمولا کودک در زمان بی قراری کولیک پاهایش را به بالا حرکت میدهد ، دست هایش را مشت میکند و بطور کلی دست و پاهایش را بیشتر حرکت میدهد .
 • فعالیت روده ممکن است افزایش پیدا کند ، گاز معده دفع شود و یا بالا بیاورد .
 • غذا خوردن و خوابیدن با گریه مختل میشود . بدین صورت که کودک به دنبال سینه مادر میگردد ولی بلافاصله پس از مکیدن آن را پس میزند یا فقط برای چند لحظه به خواب میرود تا بیدار شده و فریاد میزند .

 

برای درمان کولیک چه کنیم؟

 

 •  کودکتان را قنداق کنید

قنداق کردن نوزاد در آرام شدن‌ آن‌ها بسیار مؤثر میباشد . قنداق کردن باعث ایجاد حس بازگشت به رحم در کودک را دارد و به آرامش او کمک بسیاری خواهد کرد.
زمانی که کودک را قنداق کردید، او را به پهلو بچرخانید، به آرامی به پشت او ضربه زده و تلاش کنید با لالایی خواندن توجه کودک را به خود جلب کرده و سعی بر آرام کردن فرزند خود کنید.

 

 • از گهواره استفاده کنید

حرکت رفت و برگشتی گهواره می‌تواند به آرام کردن کودک گریان شما حداقل برای مدتی کوتاه کمک کند.

 

 •  کودک را روی پای خود تکان دهید

کودک را به روی شکم روی پای خود بخوابانید اما مراقب سر او باشید و آن را نگه دارید. سپس پای خود را به آرامی بصورت بالا و پایین تکان داده و کمر کودک را نوازش کنید. این حرکت می‌تواند برای او بسیار آرام‌بخش باشد.

 

 • کودک را نوازش کنید

کارهایی که باعث کاهش هیجان و ریلکس شدن کودک می شود را برای توقف گریه امتحان کنید.

بعنوان مثال در یک محیط تاریک و آرام به پشت دراز بکشید و کودک را محکم روی سینه خود قرار دهید،( به نحوی که سر او روی قلب شما باشد) زانوی خود را در حالیکه کف پای شما روی زمین است بالا آورده و خود را به آرامی تکان دهید تا نوزاد آرام بگیرد.

 

 • با پاهای کودک رکاب بزنید

در حالی که کودک به پشت دراز کشیده، پاهای او را مانند پدال زدن با یک دوچرخه به آرامی بالا و پایین ببرید.
این حرکت متناوب می‌تواند به آزادسازی گاز معده کمک کند چرا که گاز معده می‌تواند یکی از عوامل درد کولیکی باشد.

 

 •  مراقب هوای محبوس شده در شیشه شیر باشید

بطری شیشه شیر را بررسی کرده و مطمئن شوید که شیر خشک سریع از شیشه خارج نشود . ترجیحا از شیشه شیر های آنتی کولیک یا ضدنفخ استفاده کنید .

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : انتخاب بهترین شیشه شیر برای نوزاد

 

 • کودک را به حمام گرم ببرید

درست همانطور که حمام آب گرم استرس‌های شما را از بین می‌برد، به کودک هم در آرام شدن کمک بسیاری خواهد کرد. کودک خود را با یک حوله نرم آغشته به آب گرم (نه داغ) تمیز کنید یا وان حمام او را با آب گرم پر کنید.  هرگز کودک را تنها در حمام حتی اگر مقدار کمی آب در وان باشد، رها نکنید .

 

چه زمانی گریه نوزاد مربوط به کولیک نیست؟

 

1.     تب

اگر نوزاد به همراه تب گریه می کند، این مشکل با کولیک ارتباطی ندارد و هر دمای بدنی بین 38 تا 40 درجه سانتی‌گراد باید تحت مراقبت پزشک قرار بگیرد.

2.     اسهال

گرچه این مسئله به سیستم گوارش مربوط است، ولی مستقیما با کولیک ارتباطی ندارد.

3.     استفراغ شدید

اگر نوزاد در روزهای بی قراری و گریه و فریاد بیش از حد خود دچار استفراغ شدید است، این مشکل می‌تواند جدی باشد و با مشاهده‌ آن باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

4.     کاهش وزن

اگر نوزاد بیش از حد گریه می کند و متوجه کاهش وزن او شدید، باید بدانید که این مورد ارتباطی به کولیک ندارد، کاهش وزن نوزاد خطرناک است، به همین دلیل باید فوراً به پزشک اطفال مراجعه کنید.

 

علت کولیک در نوزادان و کودکان

 

علت دقیق و معینی را نمیتوان برای کولیک نوزادان عنوان کرد. در واقع محققان نتوانسته اند یک علت دقیق را در ارتباط با کولیک بیان کنند. هر چند هنوز به درستی مشخص نیست که چرا کولیک در عده ای از نوزادان وجود دارد و عده دیگری بدون کولیک هستند.

 • رفلاکس معده

بین رفلاکس معده و کولیک در نوزادان ارتباط وجود دارد. داروهای ضد رفلاکس در از بین بردن کولیک موثر نیستند. عده ای فکر می کنند با مصرف داروهای ضد رفلاکس می توان کولیک نوزادان را نیز برطرف کر.(بدون هماهنگی با دکتر هیچگونه دارویی را به کودک خود ندهید)

مصرف داروهای ضد رفلاکس در نوزادان ممکن است دارای عواقب سوء باشد. این داروها ممکن است باعث اختلال در اسیدیته طبیعی معده و یا باعث افزایش خطر عفونت و سوء جذب مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامینB12 شوند.

 •  گاز روده

گوارش یک فرایند پیچیده است که از دهان شروع می شود و به روده ختم می شود. غذا در روده دارای حرکت دودی شکل می شوند. مواد غذایی و آب از طریق روده جذب می شوند.

سیستم عصبی در نوزادان در هنگام نوزادی تکامل نیافته است و ممکن است به همین دلیل سیستم گوارش نتواند عملکرد درستی داشته باشد. گاز ناشی از سیستم گوارش در چنین حالتی می تواند برای نوزادان آزار دهنده باشد. معمولا والدین می گویند که گریه نوزاد بعد از اجابت مزاج کمتر می شود.

 • حساسیت به پروتئین گاو

معمولا بعد از سن دوازده ماهگی شیر گاو یک غذای مکمل برای کودکان در نظر گرفته می شود. حدود 3 درصد از کودکان به شیر گاو حساسیت نشان می دهند و علائمی را از خود بروز می دهند.

واکنش های حساسیتی از جمله اضافه نکردن وزن، درد شکم، تهوع، مدفوع سبز و اسهال گونه، رفلاکس می توانند ناشی از مصرف شیر گاو درکودکان باشد. در چنین مواقعی پزشک معالج مصرف شیر گاو را ممنوع می کند.

 •  حساسیت غذایی در نوزادان

تغذیه مادر به صورت مستقیم بر نوزاد و کودک تاثیر دارد. گاهی حساسیت های غذایی می تواند علت بروز کولیک در نوزادان باشد. برخی از مواد خوراکی و غذایی باعث تولید گاز می شوند و مصرف این مواد علائم کولیک در نوزاد را تشدید کند. از جمله غذاهای گازآور می توان به لبنیات، سبزیجات، قهوه، توت فرنگی، شکلات، گوچه فرنگی و تخم مرغ اشاره کرد.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : اصول و روش های تغذیه کودک

 

 • عدم تعادل باکتری های روده

باکتری های مفیدی در معده و روده وجود دارند که در هضم غذا موثر هستند.در واقع همیشه باکتری ها مضر نیستند و این نوع از باکتری ها برای بدن بسیار مفید و ضروری هستند. یکی از کارهای این باکتری ها کمک به هضم مواد غذایی به وسیله آنزیم ها است.نوزادان در اوایل نوزادی تا حدودی از این باکتری ها بی بهره اند.

هنوز به درستی مشخص نشده است که علت کولیک نوزادان نبود این باکتری های مفید است یا وجود باکتری های مضر. مطالعات نشان داده که باکتری های مفید می توانند تا حدود زیادی علائم کولیک را کاهش دهند.

motherland
ارسال دیدگاه