راهنمای خرید صندلی خودرو کودک و نوزاد

راهنمای خرید صندلی خودرو کودک و نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

چرا صندلی ماشین کودک اهمیت دارد؟

در بیشتر تصادفات دلیل زخمی یا کشته شدن کودکان استفاده نکردن از کمربند ایمنی یا صندلی مناسب برای آنهاست، بسیاری از والدین تصور می کنند که اگر کودکشان را در خودرو در آغوش بگیرند، می توانند بیشتر از او محافظت کنند، و از خطرات جلوگیری نمایند، درحالی که در یک تصادف احتمال پرت شدن کودکان از قسمت عقب ماشین یا حتی از صندلی جلو به سمت شیشه در مقایسه با افراد بزرگسال چندین برابر است و حتی اگر کودکان پرت نشوند، احتمال گیر کردن آنها بین دو صندلی زیاد است.

برای به حداقل رساندن این آسیب ها، صندلی اتومبیل مخصوص کودکان میتواند کمک بزرگی باشد، این صندلی این امکان را فراهم می کنند تا در مواقع ترمز شدید و ناگهانی احتمال آسیب دیدن کودک یا نوزادتان به حداقل برسد.

اما قطعا برای تهیه بهترین صندلی ماشین کودک، باید به برخی ویژگی های آن دقت کنید تا مبادا به دلیل انتخاب اشتباه، این صندلی ها بجای کاهش دادن خطر سبب افزایش آن شوند.

 

آنچه باید پیش از خرید صندلی خودرو کودک، بدانید

برای انتخاب و خرید مناسب ترین صندلی ماشین کودک، حوصله به خرج دهید، کاتالوگ فروشندگان را به دقت بخوانید و یا از سایت‌ها یا فروشگاه‌هایی که صندلی مخصوص کودکان را در محصولات خود دارند، بهترین صندلی را برای دلبندتان انتخاب کنید، فرض کنید کودک هستید و قرار هست این صندلی برای شما باشد،.

مثلا اگر شرایط شما به شکلی است که باید دائما صندلی را از ماشین خارج کنید، صندلی‌ که وزن کمتری دارد، قطعا انتخاب مناسب تری خواهد بود، یا اگر بیشتر مواقع در حال مسافرت هستید و فرزندتان هم کنار شماست، صندلی تاشو ممکن است برای کودکتان انتخاب مطلوب تری بوده و برای خوابیدن او هم به کار برود.

صندلی کودک یا نوزادتان را متناسب با قد و وزنش انتخاب کنید، برای کودکان کوچک تر و نوزادان صندلی‌هایی که تکیه گاه دارند، انتخاب بهتری هستند، و به یاد داشته باشید که هرگز تا زمانی که وزن کودکتان حداقل به  ۹ تا ۱۰ کیلوگرم نرسیده و نتوانسته بدون کمک دیگران از جا برخیزد یا بنشیند، نباید او را روی صندلی های قسمت جلوی خودرو بنشانید.

زمانی که وزن کودک شما افزایش پیدا کرد و سر او بالاتر از  تکیه گاه صندلی قرار گرفت،‌ بهتر است که  یک صندلی بدون تکیه گاه برای او تهیه کنید، اگر وزن کودک هنوز برای صندلی متعادل و مناسب است، خم شدن زانوهایش در هنگام نشستن در صندلی اهمیت چندانی ندارد و صندلی همچنان برای او مناسب است، برای اطلاع از اینکه صندلی کودک با مدل خودروی شما همخوانی دارد یا خیر، میتوانید با تولیدکننده صندلی خودرو تماس بگیرید.

 

ویژگی های یک صندلی ماشین مناسب برای نوزادان

برای انتخاب صندلی خودرو کودک، ‌قد، وزن و سن کودکتان را ملاک قرار دهید، صندلی استاندارد كودك باید قابل اتصال به بدنه اصلی باشد، تعدادی از صندلی‌های خودرو کودک فقط به روكش یا كمربند ایمنی خودرو متصل می‌شوند، كه این موضوع ضریب امنیت صندلی را تا حد بسیار زیادی كاهش خواهد داد.

پس اگر بتوانید صندلی كودك را به بدنه سخت و فلزی صندلی خودروتان متصل كنید، بیشترین ایمنی ممکن برای كودك شما فراهم خواهد شد.

 

نکاتی برای انتخاب بهترین صندلی ماشین کودک

راهنمای خرید صندلی ماشین برای کودک-مادرلند-motherlaand.com

 

توجه به برچسب صندلی

هنگام انتخاب صندلی خودرو کودک، حتما به برچسب روی صندلی توجه کنید، و با در نظر گرفتن وزن کودکتان، مناسب ترین صندلی را خریداری نمایید. تا سن ۳ سال دسته بندی صندلی ها به این شکل خواهد بود:

گروه 0  :مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به 10 کیلوگرم برسد.

گروه 0+ :مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به 13 کیلوگرم برسد.

گروه 1 :مناسب برای کودکانی با وزن 9 تا 17 کیلوگرم

گروه 2 : مناسب برای کودکانی با وزن 15 تا 25 کیلوگرم

گروه 3 : مناسب برای کودکانی با وزن 25 تا 36 کیلوگرم

 

توجه داشته باشید که تا ۹ ماهگی بسیار مهم هست که صندلی‌ از گردن و سر کودکتان محافظت کند و به همین خاطر بهتر هست صندلی گروه 0 رو انتخاب و تهیه کنید.

 

در هنگام خرید صندلی خودرو کودک، توجه کنید که روی برچسب صندلی موردنظرتان، علامت ” universal” درج شده باشد، بودن این علامت به این معناست که صندلی برای انواع اتومبیل‌‌ها مناسب و قابل استفاده  می باشد.

 

توجه به نوع صندلی و انتخاب مناسب ترین آنها

صندلی خودرو کودک به چهار دسته اصلی تقسیم میشود و تفاوت بین آنها به وزن کودک شما وابسته است، ضروری است که برای انتخاب مناسب ترین صندلی خودرو، در ابتدا بدانید که کدام مورد مناسب نیاز کودک یا نوزاد شماست:

صندلی نوزاد:  این صندلی خودرو نوزاد، برای تقریبا شش تا نه ماه اول تولد طراحی شده است،  ویژگی اولیه صندلی های ماشین نوزاد این است که  آنها به خاطر داشتن پایه قابل جدا شدن، قابل حمل نیز هستند،  به این معنی که شما می توانید کودک خود را در حالیکه همچنان خواب است بدون بیدار کردن او از ماشین خارج کنید یا در ماشین بگذارید،  این صندلی های ماشین برای نصب رو به عقب طراحی شده اند و به این معنی است که کودک رو به پشتی صندلی قرار می گیرد که این حالت می تواند کمی سخت باشد اما خیلی ایمن تر است.

صندلی های خردسال: این صندلی خودرو  زمانی مناسب است، که شما از آن برای کودک حدود شش ماه تا چهار سال استفاده کنید، پزشکان آمریکایی توصیه می کنند که صندلی های ماشین تا زمانی که کودک یک ساله شود رو به عقب قرار گیرند، و این صندلی هم این قابلیت را داراست. علاوه بر آن ،  این صندلی های ماشین می توانند رو به جلو هم نصب شوند.

صندلی های تقویتی: صندلی تقویتی برای کودکانی است که برای آنها صندلی خردسال بیش از حد بزرگ است،  اما هنوز به حدی بزرگ نشده اند که کاملا بتوانند بدون صندلی خودرو کودک در ماشین بنشینند، صندلی های تقویتی تنها کمی حفاظت اضافی ایجاد کرده و اندکی افزایش ارتقاع فراهم می کنند، و قانون ها برای اینکه چه مدت باید کودک خود را در صندلی تقویتی نگه دارید متفاوت است، اما این صندلی ها تقریبا برای استفاده از سن چهار تا هشت طراحی شده اند.

صندلی های خودرو کودک قابل تنظیم: دو نوع صندلی خودروی کودک قابل تنظیم وجود دارد، نوع اول آن که صندلی نوزاد و صندلی خردسال را ترکیب می کند، و مدلی که صندلی خردسال و صندلی تقویتی را ترکیب می کند.

 

توجه به كمربند صندلی

صندلی خودرو کودک انتخابی شما باید دارای کمربند ویژه‌ای هم باشد، تا فرزندتان در اثر تکان‌های شدید خودرو، به اطراف پرتاب نشود، این کمربند همچنین باید جنس نرمی داشته باشد، تا باعث آسیب رساندن به پوست و بدن کودکتان، و همچنین باعث زخم شدن یا وارد شدن فشار بیش از حد بر روی بدن و استخوان‌بندی ظریف کودک نشود. این نوع کمربندها که معمولاً به صورت ضربدری می باشند، با یک لایه محافظ بسیار لطیف و نرم پوشانده شده اند تا کودک شما به هیچ عنوان صدمه نبیند.

 

سهولت در نصب

فرزند شما به طور مداوم در حال رشد است و شما هم نیاز دارید صندلی را با توجه به قد و وزن کودکتان به‌ راحتی تنظیم کنید،  صندلی‌های ماشین مناسب، به راحتی به فرد اجازه می‌دهند تا کمربند و ارتفاع آن را تغییر داده وتنظیم کند، مدل‌هایی که برای راحتی کاربران ساخته شده اند، اجازه بستن راحت کمربند و تنظیم زاویۀ صندلی با یک دست را به خریدار می دهند.

 

دارا بودن قابلیت شستشو

در طول راه، کودک شما ممکن است خیلی زود صندلی خود را کثیف کند، بیشتر صندلی‌های ماشین دارای روکشی هستند که می‌توان آنها را برای شستشو از صندلی جدا کرد و قابلیت شست‌وشو هم دارد، در واقع این مورد مزیتی است که میتواند کار شما را برای تمیز کردن صندلی خودروی کودکتان، راحت تر کند.

 

ایمنی مناسب

راهنمای خرید بهترین صندلی ماشین-مادرلند-motherlaand.com

 

برخی از صندلی‌های خودرو دارای فوم‌های جذب‌کنندۀ انرژی، وسایل جانبی محافظت‌کننده و ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند در زمان بروز حادثه و تصادف، از سر و سینۀ کودک به خوبی محافظت کنند،  همچنین یک صندلی ماشین خوب و مناسب، دارای پدهای محافظ سر مناسب است، که علاوه بر محافظت از کودک، فضای راحتی را برای او ایجاد خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که هر چقدر هم که صندلی مورد نظر شما دارای ایمنی بالایی باشد، باید پیش از قرار دادن کودکتان داخل صندلی و قبل از حرکت خودرو، حتما از استقرار صحیح و مطلوب صندلی کودک اطمینان حاصل کنید.

 

دوام و ماندگاری نسبتا بالا

در زمان خرید صندلی هم باید توجه داشته باشید، که صندلی کودک مورد نظرتان برای مدت زمانی طولانی قابل استفاده باشد،  تا خیلی زود مجبور به تعویض آن و خریدن یک صندلی کودک دیگر نشوید، با این کار می‌توانید از صندلی‌ برای مدت تقریبا طولانی استفاده کنید.

 

باکیفیت ترین صندلی خودروهای کودک چه ویژگی هایی دارند؟

علاوه بر موارد گفته شده که هنگام خرید صندلی ماشین کودک باید به آنها توجه کنید ، یک سری ویژگی ها هستند که باعث ایجاد ایمنی بیشتر صندلی ، کاربردی بودن و حتی جذابتر بودن آن می شود.

سیستم ایزوفیکس ISOFIX یا لچ یکی از این موارد است که با استفاده از این ویژگی در کنار بستن کمربند ایمنی کودک دیگر هیچ نگرانی بابت آسیب رسیدن به کودک ندارید. ایزوفیکس (ISOFIX) یک استاندارد جهانی برای محل اتصال صندلی کودک در خودرو است.

برندهای معتبر بین‌المللی خودروسازی از این استاندارد در صندلی عقب خودروهای خود پیروی می‌کنند. در خودروهایی که دارای این استاندارد هستند، قلاب‌هایی تعبیه شده است که با استفاده از آن‌ها می‌توان به راحتی صندلی ایمنی کودک را روی صندلی عقب خودرو نصب کرد و به این ترتیب به صورت ایمن‌تر و محکم‌تر آن را مهار کرد تا در زمان حرکت اتومبیل، جا به جا نشود.

این قلاب ها باعث می شوند که صندلی کودک شما هنگام حرکت، ثابت بماند. ناگفته نماند که نصب با استفاده از کمربند ایمنی ، مانند نصب از طریق سیستم ایزوفیکس نیز ایمن است. اما وجود این سیستم، نصب و در نتیجه ایمنی را راحت تر می کند. (هنگام خرید حتما توجه داشته باشید که خودروی شما امکان نصب سیستم ایزوفیکس را داشته باشد)

کودک عزیز شما مدام در حال رشد است و صندلی به مرور زمان برای او کوچک می شود. سعی کنید مدلی را خریداری نمایید، که ارتفاع آن کوچک و بزرگ شود و به راحتی قابل تنظیم باشد. این نمونه صندلی ها در قسمت تکیه گاه و محافظ سر قابل تنظیم درحالت های مختلف متناسب با رشد کودک و دارای تشک نرم با پشتیبانی کامل از بدن برای راحتی هرچه بیشتر فرزند شما هستند.

بسیاری از صندلی خودروهای جدید قابلیت تنظیم در دو حالت رو به جلو و رو به عقب را دارا هستند که این ویژگی باعث می شود  تا چند سال قابل استفاده باشند و نیازی نیست با بزرگتر شدن کودک صندلی را تعویض نمایید.

قابلیت چرخش 360 درجه یکی دیگر از ویژگی های کاربردی صندلی های ماشین جدید است که به راحتی به هر طرف می توان آن را چرخاند و تنظیم کرد.

صندلی ماشین برای استفاده چند هفته و چند ماه نیست بلکه تا سال ها می توانید از این وسیله کاربردی استفاده نمایید.بنابراین دقت در ویژگی ها و جنس صندلی ماشین بسیار حائز اهمیت است زیرا در سلامتی و حفظ جان نوزاد و کودک شما بسیار موثر است.

 

در آخر باید گفت که صندلی کودک با توجه به مطالب فوق، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و لازم است که در تهیه و خرید صندلی ماشین کودک و نوزاد دقت کافی را داشته باشید، با توجه به افزایش روز افزون فروشگاه ها  با اسم های گوناگون پیشنهاد می شود برای تهیه و خرید چنین مواردی از فروشگاه های معتبر استفاده کنید. فروشگاه هایی که صداقت در گفتار و عملکردشان بارها ثابت شده است و شما می توانید با خیالی آسوده و با اعتماد به خرید بپردازید، از جملۀ این موارد فروشگاه اینترنتی مادرلند است که امکان انتخاب و خرید مناسب ترین صندلی کودک را برای شما فراهم کرده است.

امید است در صورت خرید و استفاده از محصولات این فروشگاه توانسته باشیم رضایت شما مشتری گرانقدر را جلب کنیم.

motherland
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
ارسال دیدگاه