بررسی علائم آلرژی در کودکان – مراقبت ها و راههای درمان آن

بررسی علائم آلرژی در کودکان - مراقبت ها و راههای درمان آن-مادرلند-motherlaand.com

آلرژی غذایی در کودکان بسیار شایع است و اغلب با حساسیت غذایی اشتباه گرفته می شود. اگر کودک بعد از خوردن ماده غذایی خاص دل درد یا اسهال می گیرد احتمالا به آن آلرژی ندارد اما در هضم آن مشکل دارد و اصطلاحا به آن حساسیت دارد.

با درک نحوه عملکرد آلرژی ، می توانید تا حدود زیادی علائم اولیه را تشخیص دهید و بدانید اگر فرزند شما دچار یک واکنش آلرژیک شد، چه کاری باید انجام دهید.

 

هنگام واکنش آلرژیک به غذا چه اتفاقی می افتد؟

آلرژی غذایی واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به پروتئین های معمولاً بی ضرر در یک ماده غذایی خاص است. وقتی کودکان به غذایی آلرژی داشته باشند ، بدن آنها با غذا مانند یک مهاجم رفتار می کند و سیستم ایمنی بدن را آغاز می کند.

گاهی آنتی بادی به نام IgE ( پروتئینی که می تواند غذا را تشخیص دهد ) توسط بدن تولید می شود. اگر کودک شما دوباره غذا بخورد ، آنتی بادی به سیستم ایمنی کودک شما می گوید که برای مبارزه با “مهاجم” موادی مانند هیستامین را آزاد کند که این مواد علائم آلرژی را ایجاد می کنند (این علائم می تواند خفیف یا شدید باشد)

 

علائم حساسیت غذایی چگونه است؟

علائم معمولاً ظرف چند دقیقه تا دو ساعت پس از خوردن یک غذایی خاص ظاهر می شوند.

اگر کودک شما واکنش خفیف تری داشته باشد ، ممکن است علائم زیر را در او مشاهده کنید:

 • خارش و آبریزش چشم
 • خارش دهان ، بینی و یا گوش
 • خارش پوست ، لکه های قرمز یا کهیر
 • برجسته شدن اگزما
 • قرمزی در اطراف دهان یا چشم
 • سرفه کردن
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • عطسه کردن
 • دلپیچه
 • اسهال
 • تهوع و استفراغ
 • طعم عجیب در دهان

 

اما اگر کودک شما واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) داشته باشد ، می تواند برای او خطرساز باشد و در این مواقع لازم است بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

علائم آلرژیک شدید که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند عبارتند از:

 • مشکل در تنفس
 • کبود شدن
 • تورم لب یا زبان
 • تنگی گلو یا گرفتگی صدا در گلو
 • خس خس کردن
 • سبکی سر یا غش کردن
 • سفتی یا درد قفسه سینه
 • نبض ضعیف
 • احساس وحشت
 • سوزن سوزن شدن در دست ، پا ، دهان یا پوست سر
 • مشکل در بلع ، آب ریزش یا اختلال ناگهانی در گفتار

 

اما همچنان توجه داشته باشید که علائم خفیف آلرژی غذایی می تواند به علائم شدیدتری تبدیل شود و برای کودک مشکل ساز باشد.(پس همواره مراقب باشید)

علائمی که بیش از یک قسمت از بدن کودک را درگیر می کند نگران کننده است. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما بعد از خوردن غذا دچار مشکلات معده و مشکلات پوستی شد ، نشان می دهد که او واکنش شدیدتری نسبت به زمانی که فقط پوست یا فقط معده او درگیر می کند از خود نشان داده است.

علائم مزمن یا مداوم می تواند تشخیص را سخت تر کند. اگر فرزند شما علائم مزمن مشکلات گوارشی مانند استفراغ ، اسهال و یا اگزما ( لکه های خشک و پوسته پوسته ای از پوست که روی صورت ، بازوها ، بدن یا پاهای کودک نمایان می شود) دارد، ممکن است به دلیل مسئله دیگری همراه با حساسیت غذایی ایجاد شود.

کودکان می توانند به یک غذا حتی اگر قبلاً بدون هیچ مشکلی خورده باشند واکنش نشان دهند. به عنوان مثال ، کودکی که به تخم مرغ حساسیت دارد ، ممکن است در اولین بار که تخم می خورد واکنش نشان ندهد ، اما در نهایت این علائم خود را نشان می دهند.

کودکان ممکن است در معرض یک ماده غذایی در ترکیب با مواد دیگر قرار بگیرند. به عنوان مثال ممکن است تخم مرغ ، شیر یا آجیل آسیاب شده را در یک کوکی بخورند. همچنین برخی از کودکان می توانند ماده ای مانند شیر یا تخم مرغ را هنگامی که در ترکیب با غذاهای دیگر پخته شده اند تحمل کنند ، اما زمانی که به تنهایی خورده شوند به آن ها واکنش نشان دهند.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : کولیک نوزادی و راههای درمان آن

 

کودک به چه غذاهایی ممکن است آلرژی داشته باشد؟

بیش از 160 ماده غذایی باعث واکنش های آلرژیک شده است و کودک ممکن است به هر غذایی حساسیت داشته باشید ، اما 9 ماده غذایی زیر دلیل 90 درصد از آلرژی های غذایی کودکان هستند:

 • تخم مرغ
 • ماهی (مانند ماهی تن ، ماهی آزاد )
 • لبنیات گاوی مثل شیر
 • بادام زمینی
 • غذاهای دریایی (مانند خرچنگ و ​​میگو )
 • محصولات سویا مثل شیر سویا
 • آجیل درختی (مانند گردو  و بادام هندی)
 • گندم
 • کنجد

 

در این میان ، حساسیت به شیر ، تخم مرغ ، بادام زمینی ، آجیل درختی ، سویا و گندم در کودکان شایع تر است.

 

زمانی که فرزندتان به غذا واکنش آلرژیک نشان می دهد ، چه کاری باید انجام دهید؟

بررسی علائم آلرژی در کودکان -مادرلند-motherlaand.com

واکنش شدید

اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد ، تورم لب یا زبان دارد یا هر یک از علائم شدید توصیف شده در بالا را نشان می دهد ، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

واکنشهای آلرژیک شدید بسیار حیاتی است. راه هوایی کودک شما می تواند در عرض چند دقیقه بسته شود ، بنابراین برای دریافت مشاوره با پزشک تماس نگیرید یا فرزند خود را به اورژانس منتقل نکنید. شما در اسرع وقت به نیروهای امدادی در محل نیاز دارید.

 

واکنش خفیف تر

مراقب فرزند خود باشید و اگر به نظر می رسد وضعیت دارد بدتر می شود یا کهیرها بیش از 24 ساعت باقی ماند با پزشک تماس بگیرید و در صورت بروز هرگونه واکنش شدید در کودک  با اورژانس تماس بگیرید.

اگر فرزند شما حداقل 12 ماهه است ، دیفن هیدرامین (بنادریل) یا ستیریزین (Zyrtec) می تواند به واکنشهای ملایم تری مانند کهیر کمک کند.همچنین حمام سرد نیز ممکن است به خارش کمک کند.

اگر کودک شما ظرف دو ساعت پس از خوردن یک غذای خاص به طور مداوم علائم دارد ، از پزشک خود در مورد ارزیابی آن سوال کنید. ممکن است برای آزمایش به متخصص آلرژی اطفال ارجاع داده شوید.

در صورت خوردن مجدد آن ماده غذایی مراقب باشید. حتی اگر اولین واکنش خفیف باشد ، واکنش بعدی ممکن است شدید باشد. پزشک کودک شما می تواند یک برنامه عملی شامل دستورالعمل های مربوط به نحوه مدیریت واکنش آلرژیک را به شما ارائه دهد.

 

عدم تحمل غذایی یا حساسیت چیست و چه تفاوتی با آلرژی غذایی دارد؟

عدم تحمل غذایی شایع ترین نوع واکنش نامطلوب غذایی است و سیستم ایمنی بدن را درگیر نمی کند. اگر کودک شما دچار عدم تحمل غذایی است ، ممکن است به این معنی باشد که در هضم یک غذای خاص مشکل دارد. عدم تحمل غذایی خوشایند نیست و به ندرت می تواند خطرناک باشد.

اگر کودک شما دچار عدم تحمل غذایی است ، ممکن است متوجه شوید که هر بار که آن غذا را می خورد یا می نوشد علائم زیر را نشان می دهد:

 • سوء هاضمه
 • نفخ
 • اسهال
 • آروغ زدن
 • مدفوع شل
 • سردرد
 • عصبی بودن
 • احساس سرخ شدن

 

عدم تحمل لاکتوز رایج ترین نوع عدم تحمل غذایی است. افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند فاقد آنزیم لازم برای هضم قند شیر گاو و سایر محصولات لبنی هستند.

یک متخصص آلرژی به شما می گوید که کدام غذا یا غذاها علائم کودک شما را تحریک می کنند و آیا علائم به دلیل آلرژی یا حساسیت غذایی ایجاد شده است.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : اصول و روش های تغذیه کودک

 

آلرژی غذایی تا چه میزان شایع است؟

پنج و نیم میلیون کودک در ایالات متحده – تقریباً 8 درصد از همه کودکان – به غذا آلرژی دارند و حدود 40 درصد از افرادی که حساسیت غذایی دارند به بیش از یک ماده غذایی حساسیت دارند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده (CDC) تخمین می زند که بین سالهای 1997 تا 1999 و 2009 تا 2011 ، آلرژی غذایی در بین کودکان 50 درصد افزایش یافته است. آلرژی به بادام زمینی و آجیل درختی بین 1997 تا 2008 بیش از سه برابر افزایش یافته است.

کارشناسان در حال تلاش برای کشف دلیل آن هستند. مطالعه این  موضوع پیچیده است زیرا که افراد تعاریف متفاوتی از آلرژی دارند و مطالعات بر روی غذاهای مختلف و جمعیت های مختلف دشوار است. به نظر می رسد عوامل ژنتیکی ، شیوه زندگی و عوامل محیطی در این امر دخیل هستند.

 

بسیاری از کارشناسان در حال حاضر پیشنهاد می کنند غذاهای آلرژی زا را در سنین پایین معرفی کنید و معرفی آنها را به تأخیر نیاندازید تا ریسک آلرژی زایی را پایین بیاورید.

 

آیا آلرژی غذایی ارثی است؟

فرزند شما ممکن است  آلرژی را به ارث ببرد اما لزوما نه همان نوع آلرژی ای که شما به آن مبتلا هستید. به عنوان مثال ، اگر مبتلا به تب یونجه ، حساسیت به حیوانات خانگی یا حساسیت غذایی هستید ، احتمال اینکه کودک شما نیز دچار نوعی حساسیت شود ، 50 درصد است ، اگرچه شاید مشابه شما نباشد. وقتی هر دو والدین آلرژی دارند این احتمال به 75 درصد می رسد.

آلرژی غذایی می تواند در هر سنی اتفاق بیافتد. کودک مبتلا به آلرژی غذایی دو تا چهار برابر بیشتر از کودکانی که حساسیت ندارند به سایر آلرژی ها و بیماری های مرتبط مانند اگزما و آسم مبتلا می شود.

 

آیا آلرژی غذایی با افزایش سن برطرف می شود؟

این موضوع کاملا به آن ماده غذایی بستگی دارد. در بسیاری از کودکان آلرژی برطرف می شود و در سایر کودکان ، آلرژی مادام العمر خواهد بود.

 

در اینجا برخی از آمارها آمده است:

حساسیت به شیر: بیش از 50 درصد در سن 5 تا 10 سالگی و 80 درصد در 16 سالگی از بین می رود.

حساسیت به تخم مرغ: حدود 50 درصد در سن 2 تا 9 سالگی و 70 درصد در سن 16 سالگی از بین می رود.

حساسیت به سویا: حدود 45 درصد تا 6 سالگی و 80 درصد تا 16 سالگی از آن بیشتر می شود.

 حساسیت به بادام زمینی : در 25 درصد از کودکان در نهایت از بین می رود. درصد کمتری از کودکان نسبت به آجیل درختی یا غذاهای دریایی آلرژی دارند.

 

آیا می توان برای جلوگیری از حساسیت غذایی اقدامی انجام داد؟

در گذشته ، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) پیشنهاد می کرد که معرفی غذاهای آلرژی زا را در کودکانی که ریسک آلرژی بیشتری دارند، به تعویق بیاندازید. اما در حال حاضر AAP می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تعویق برای معرفی غذاهای آلرژی زا از کودکان در برابر آلرژی محافظت می کند. در حقیقت ، تاخیر در معرفی غذاهای آلرژی  زا ممکن است خطر ابتلا به آلرژی غذایی را افزایش دهد.

تحقیقات اخیر – مانند آزمایش LEAP (تست سریع آلرژی زایی بادام زمینی) – نشان داد که کودکان از 4 تا 6 ماهگی در معرض آلرژی به غذاها قرار نمی گیرند.

در حال حاضر کارشناسان پیشنهاد می کنند غذاهای آلرژیک خفیف را به محض آماده شدن کودک برای مواد جامد و خوردن و تحمل چند غذای معمولی دیگر مانند گوشت ، میوه و سبزیجات معرفی کنید.

تغذیه با شیر مادر ممکن است در برابر برخی علائم آلرژیک محافظت کننده باشد ، اگرچه دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا در برابر حساسیت های غذایی خاص محافظ است یا خیر. تا جایی که می توانید به نوزاد خود شیر دهید ، مخصوصاً اگر سابقه خانوادگی آلرژی دارید.

توجه: قبل از اولین تولد نوزاد شیر گاو ندهید. اما محصولات حاوی پروتئین شیر فرآوری شده – مانند پنیر و ماست – معمولاً خوب است که در رژیم غذایی جامد کودک قرار بگیرند.

 

در مورد حساسیت به مراقبین کودک اطلاع دهید. اطمینان حاصل کنید که هر کسی که از کودک شما مراقبت می کند، پرستار بچه ، بستگان ، کارکنان مهد کودک ، معلمان در مورد آلرژی و اینکه کدام غذاها ممنوع است اطلاع دارند. به انواع غذاهایی که می توانند این ماده را داشته باشند توجه کنید و از مراقبین کودک بخواهید مواد غذایی را بررسی کنند. در صورتی که کودک شما واکنش آلرژیک دارد ، دقیقاً به افرادی که از او مراقبت می کنند بگویید چه کاری باید انجام دهند.

برچسب مواد غذایی را بخوانید. در مورد خواندن برچسب غذا ، دانستن اینکه از چه موادی باید اجتناب کرد و پرسیدن مواد اولیه در غذاهای رستوران یا غذاهای خانه دوستان هوشیار باشید.

با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. اگر فرزند شما از خوردن بسیاری از غذاها اجتناب می کند ، با پزشک خود در مورد مراجعه به متخصص تغذیه مشورت کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی موجود در رژیم غذایی وی کافی است.

در صورت شیردهی رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. پروتئین هایی که باعث ایجاد حساسیت می شوند می توانند از طریق شیر مادر منتقل شوند. بنابراین اگر در حال شیر دادن به کودک مبتلا به آلرژی غذایی هستید ، ممکن است لازم باشد غذای خاصی را کنار بگذارید.

تغییر شیرخشک نوزاد خود را بررسی کنید.  اگر در حال تغذیه کودک شیرخواری هستید که به نظر می رسد به شیر گاو حساسیت دارد ، ممکن است لازم باشد شیر خشک را تغییر دهید. برخی از نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند ، به سویا نیز حساسیت دارند ، بنابراین مهم است که قبل از هرگونه تغییر ، وضعیت را با پزشک فرزند خود در میان بگذارید.

با پزشک نوزاد خود مشورت کنید تا در صورت واکنش های آلرژیک کودک شما برنامه ای ارائه دهد. اگر آلرژی خفیفی دارد ، ممکن است بتوانید او را با آنتی هیستامین ها درمان کنید. اگر آلرژی شدید باشد ، پزشک احتمالاً اپی نفرین تزریقی (دارویی که آنافیلاکسی را متوقف می کند) برای همراه داشتن همیشه تجویز می کند.

 

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است به غذا آلرژی داشته باشد ، با پزشک مشورت کنید. او ممکن است دستور آزمایش خون یا آزمایش پوست را بدهد. فرزند شما همچنین ممکن است یک آزمایش چالش غذایی داشته باشد. در یک آزمایش چالش غذایی ، پزشک کودک شما غذای مشکوک را در حین مراجعه به مطب به کودک شما می دهد و سپس کودک شما را از نظر واکنش آلرژیک تحت نظر می گیرد. این دقیق ترین راه برای تشخیص آلرژی غذایی است.

 

با آرزوی سلامتی برای تمام دلبندان سرزمینمان

motherland
ارسال دیدگاه