هر آنچه درمورد صندلی ماشین کودک نمیدانید

هرآنچه درمورد صندلی ماشین کودک نمیدانید در مادرلند

خرید لوازم سیسمونی نوزاد یکی از شیرین‌ترین دوره‌ها برای هر پدر و مادریست. شما در حالی که از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجید به همراه شریک زندگی‌تان در مغازه‌های رنگارنگ سیسمونی نوزاد قدم برمی‌دارید و آنقدر محو تماشای لباس‌های کوچک و اسباب‌بازی‌های هزار رنگ می‌شوید که اصلا گذر زمان را احساس نمی‌کنید.

در این میان برخی از لوازم سیسمونی اهمیت بیشتری نسبت به سایرین دارند که با وجود آن‌ها نگهداری از فرزندتان بسیار ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد بود. صندلی ماشین کودک یکی از این دسته سیسمونی‌هاست!

با خرید صندلی ماشین کودک شما یک آغوش گرم و مطمئن برای فرزندتان تهیه می‌کنید که در تمام طول مسیر رانندگی با خودرو، او را محکم نگه می‌دارد و از تمام آسیب‌های احتمالی حفظ می‌کند.

اگر قصد دارید این صندلی حرفه‌ای و گرم و نرم در ماشین را برای فرزندتان خریداری کنید این مقاله را از دست ندهید تا با تمام ویژگی‌های بهترین صندلی ماشین کودک و معتبرترین برند‌ آن آشنا شوید.

 

بهترین صندلی ماشین کودک چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

قبل از آن که در مورد ویژگی‌های یک صندلی ماشین کودک استثنایی با هم صحبت کنیم بیایید با تعریف و انواع آن آشنا شویم.

صندلی ماشین کودک چیست؟

 

صندلی ماشین کودک یک صندلی مخصوص نوزادان و کودکان است که به دلیل طراحی خاص و سایزبندی‌های متفاوت‌، به راحتی کودک را در بر گرفته و امن نگه می‌دارد. این صندلی، کمربند‌هایی مخصوص خودش دارد که متناسب با جثه‌ی کودک بوده و او را محکم نگه می‌دارد.

 

چرا باید صندلی ماشین کودک بخریم؟

 

حتما برایتان پیش آمده که پس از نشستن روی صندلی خودرو و بستن کمربند، متوجه شوید که کمربند بزرگتر از جثه‌ی شماست و شما را محکم نگه نمی‌دارد.این اتفاق قطعا برای نوزاد و‌ کودک هم خواهد افتاد.

صندلی‌های یک تکه‌ی خودرو و کمربند‌های بلند به هیچ‌وجه برای در امان نگه داشتن یک کودک یا نوزاد مناسب نیستند. به همین دلیل لازم است که نسبت به خرید صندلی ماشین کودک اقدام کنید تا کودکتان را از خطر تصادفات و حوادث در امان نگه دارید.

 

معرفی انواع صندلی ماشین کودک

 

 •  صندلی نوزاد

این صندلی که به کریر نیز معروف است به راحتی قابل حمل و جداشدن بوده و میتوانید کودک خود را در حالی که در صندلی خوابیده است با خود جابه‌جا کنید.

 • صندلی خردسال

این صندلی ماشین کودک تا ۴ سالگی برای کودکان مناسب است.

 •  صندلی تقویتی یا بوستر

صندلی تقویتی مناسب کودکانی‌است که نه آنقدر بزرگ شده‌اند که روی صندلی خودرو بنشینند و نه آنقدر کوچک‌اند که در صندلی ماشین کودک جا شوند. این صندلی‌ها قابلیت تغییر ارتفاع دارند و تا هشت‌سالگی برای کودک استفاده می‌شوند.

 •  صندلی قابل تنظیم

این صندلی‌ها دو دسته را شامل می‌شوند. صندلی‌های قابل تنظیم بین نوزاد و خردسال.صندلی‌های قابل تنظیم بین خردسال و تقویتی.

به تازگی نمونه‌ای از بهترین صندلی‌ ماشین کودک وارد بازار شده‌است که مجهز به سیستم رگلاژ بوده و برای سنین مختلف تنظیم می‌شود.

قیمت صندلی ماشین کودک با این سیستم بالاتر از قیمت سایر صندلی‌هاست. اما از آن‌جایی که تنها یک‌بار هزینه‌ی آن را می‌پردازید و تا سال‌ها نگهداری می‌کنید می‌شود گفت ارزشش را دارد.

برای بیشتر آشنا شدن با گروه سنی مربوط به هرکدام از صندلی‌های ماشین کودک به مقاله‌ی مربوط به آن در همین سایت سری بزنید.

 

در خرید صندلی ماشین کودک به چه نکاتی دقت کنیم؟

 

توجه داشته باشید که صندلی ماشین کودک تنها برای سال اول بعد از تولد نیست و اگر در خرید آن دقت کنید میتوانید تا چندین سال آن را نگه‌داشته و استفاده کنید. برای یک انتخاب درست موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • قابل تنظیم بودن

رشد کودک مخصوصا در سال‌های اولیه با سرعت انجام می‌شود. آنقدر که حتی فکرش را هم نمی‌کنید! به همین دلیل بهتر است در خرید صندلی ماشین کودک به این نکته دقت کنید که صندلی از لحاظ قد کودک و فضای قرارگرفتن پا، قابلیت تغییر و تنظیم داشته باشد تا برای حداقل ۴ سال قابل استفاده باشد.

 • کاربرد آسان

علاوه بر اینکه لازم است نوع پارچه‌ها و طراحی صندلی به گونه‌ای باشد که کودک در آن احساس راحتی کند، لازم است کاربرد آن برای خودتان نیز ساده بوده و نصب، شستشو یا حتی استفاده از دفترچه راهنمای آن برایتان دشوار نباشد. در غیر اینصورت پس از چندبار استفاده ممکن است از آن دلزده شوید.

 

 • تناسب ابعاد صندلی با کودک

اگر نمی‌دانید چه صندلی‌ای مناسب فرزندتان است بهتر است قبل از خرید ابتدا یک‌بار فرزندتان را در آن بخوابانید و به نحوه‌ی قرارگیری‌اش در صندلی دقت کنید. اگر سایز صندلی برای کودک مناسب باشد باید کاملا صاف و مستقیم روی صندلی بنشیند و به یک سمت متمایل نشود. در غیر اینصورت باید صندلی بزرگتری برای او خریداری کنید.

بهترین نحوه‌ی قرارگیری کودکان زیر یک سال در صندلی ماشین کودک به صورت خوابیده است. کافیست زاویه‌ی صندلی را به گونه‌ای تنظیم کنید تا کودک در آن احساس راحتی کند.

 

 •  فضای کافی

تحقیقات نشان داده که بهتر است کودکان تا سن ۴ سالگی، هنگام سفر و رانندگی رو‌ به عقب نشسته باشند. در این حالت امنیت بالاتری خواهند داشت. به همین دلیل لازم است که صندلی ماشین کودک فضای کافی برای این کار داشته باشد.

 

 • قابلیت ایزوفیکس

صندلی‌هایی که از این قابلیت برخوردار هستند مستقیم به بدنه‌ی خودرو متصل می‌شوند و از این نظر، ایمنی بالاتری دارند. علاوه بر آن،نصب صندلی‌ ماشین کودک با پایه‌ی ایزوفیکس بسیار ساده‌تر، مطمئن‌تر و سریع‌تر از نصب یک صندلی بدون این سیستم انجام می‌شود. البته بهتر است قبل از خرید این نوع صندلی‌ها دقت کنید که خودروی سواری‌تان از ایزوفیکس پشتیبانی کند.

 • گذشتن از فیلتر تست اضافی

تست اضافی یا Plus test یک آزمایش شبیه‌سازی تصادف است که میزان امنیت و کیفیت صندلی ماشین کودک را بررسی میکند و تضمین می‌دهد که صندلی، قوی‌تر از آنچه که در دستورات گفته‌شده، ساخته‌شده است. بهترین صندلی ماشین کودک با گذراندن تست اضافی 04/ ECE R44 و UN R129 سطح ایمنی بسیار بالایی دارد.

 

 • تناسب فضای داخلی خودرو با ابعاد صندلی ماشین کودک

از آن‌جایی که صندلی ماشین کودک ممکن است با سیستم ایزوفیکس یا latch به صندلی پشتی ماشین متصل شود باید قبل از خرید، اتصالات مربوط به این سیستم‌ها را در صندلی پشتی خودرو بررسی کنید و همچنین تعداد افرادی که قصد دارند در صندلی پشتی بنشینند را در نظر بگیرید تا فضای کافی برای صندلی ماشین کودک وجود داشته باشد.

ابعاد صندلی باید برای خودروی شما مناسب باشد. یعنی نه آنقدر بزرگ که مجبور باشید  صندلی‌های خودرو را به خاطر آن جلو بکشید و نه آنقدر کوچک که باعث آزار فرزندتان شود.

 

 • داشتن تأییدیه ایمنی صندلی ماشین کودک

قطعا یکی از مهم‌ترین دلایل خرید صندلی ماشین کودک، ایجاد امنیت برای کودکان است که با خیال راحت از سواری در خودرو لذت ببرند. به همین دلیل لازم است قبل از انتخاب بهترین صندلی ماشین کودک از داشتن مهر تأییدیه ایمنی روی صندلی مطمئن شوید. این مهر نشان می‌دهد که صندلی تمام آزمایش‌های مربوط به کیفیت و ایمنی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌است.

 

 • برخورداری از قابلیت‌های ویژه

بهترین صندلی ماشین کودک از کمربندی با ۵ نقطه‌ی مهاری برخوردار است. یعنی ۲ بند روی شانه،۲ بند روی کمر و ۱ بند بین پاها که کاملا کودک را محکم روی صندلی نگه می‌دارد. بهتر است کمربند‌ها زبر یا خشن نباشند تا درصورت ضربه، به کودک فشار وارد کنند. از طرفی لازم است خودتان قفل کمربند‌ها را بررسی کنید تا به آسانی توسط کودک باز نشوند.

از دیگر قابلیت‌های ویژه‌ی صندلی ماشین کودک میتوان به کفی مضاعف برای مهار ضربه‌های جانبی، ضربه‌گیر هوا نزدیک به محل قرارگیری سر، وجود کمربند‌های مهاری تنظیم‌شونده و تنظیم زاویه‌ی صندلی با یک‌دست اشاره کرد.

توجه داشته باشید که قیمت صندلی ماشین کودک با قابلیت‌های ویژه بالاتر از صندلی‌های معمولی است.

 

 • قابلیت شستشوی صندلی ماشین کودک

از آن‌جایی که کودکان بسیار حساس هستند لازم است تمام وسایلی که با آن‌ها سر و کار دارند همواره شسته‌شده و تمیز باشند. یکی از خصوصیاتی که صندلی ماشین را به یک صندلی استثنایی تبدیل می‌کند قابلیت شستشوی آن است. معمولا صندلی‌هایی که از پارچه‌های نرم و بدون برآمدگی یا برجستگی ساخته شده باشند راحت‌تر و سریع‌تر از پارچه‌های مخمل تمیز می‌شوند و در مقابل، کمتر آلودگی‌ها را در خود نگه‌می‌دارند.

اگر میخواهید با نحوه‌ی شستشو یا تمیزکردن صندلی ماشین کودک آشنا شوید به مقاله‌ی مربوط به آن در همین سایت مراجعه کنید.

 

 

صندلی ماشین کودک ایرانی بخریم یا خارجی؟

 

در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید. اما اگر به دنبال بهترین صندلی ماشین کودک هستید و به کیفیت و ویژگی‌های آن اهمیت می‌دهید بهتر است به سراغ نمونه‌های خارجی بروید. ناگفته نماند که تقریبا تمام صندلی‌ ماشین کودک‌های خارجی به سیستم ایزوفیکس مجهز هستند که ایمنی را بسیار بالا می‌برد. اما این سیستم در هیچکدام از نمونه‌های ایرانی موجود نیست.

خرید صندلی ماشین کودک ایرانی یا خارجی به بودجه‌ی شما نیز بستگی دارد. قیمت صندلی ماشین کودک ایرانی از ۵۰۰ هزارتومان شروع می‌شود. اما قیمت صندلی‌های خارجی معمولا بالای یک‌میلیون تومان است. البته تجربه نشان داده که خرید صندلی ماشین کودک ارزان قیمت کار چندان درستی نیست و علاوه بر خطرات و نداشتن ایمنی، به زودی خراب می‌شود و صرفه‌ی اقتصادی نیز ندارد.

ناگفته نماند که در صورت خرید صندلی ماشین کودک ایرانی میتوانید از در دسترس بودن لوازم یدکی آن مطمئن شوید در صورتی که صندلی‌های خارجی این مزیت را ندارند.

 

چرا نباید صندلی ماشین کودک دست دوم بخریم؟

خرید صندلی ماشین کودک دست دوم ممکن است از لحاظ قیمت به‌صرفه به نظر برسد اما از نظر ایمنی میتواند خطرساز باشد.به موارد زیر دقت کنید تا برایتان بگویم چرا خرید صندلی ماشین کودک دست دوم اشتباه است.

 

 • ممکن است در ظاهر سالم به نظر برسد اما برخی از مهم‌ترین قطعاتش را از دست داده باشد.

 

 • پلاستیک پس از مدت‌ها در آفتاب‌ماندن و قدیمی‌شدن خشک و شکننده می‌شود. همین دلیلِ ساده میتواند باعث شکستن صندلی در یک تصادف و آسیب رساندن به فرزندتان شود.

 

 • ممکن است این صندلی در گذشته دچار تصادف شده باشد و شما از آن خبر نداشته باشید. صدماتی که به این صندلی وارد شده و حالا از چشم شما پنهان است میتواند برای کودک دلبندتان حادثه‌آفرین باشد.

 

 • دفترچه راهنمای محصول که برای نصب و نگهداری صندلی ماشین کودک ضروری است به همراه یک صندلی ماشین کودک دست دوم فروخته نمی‌شود.

 

 • ممکن است از رده خارج باشد و از استانداردهای ایمنی جدید پیروی نکند.

 

 • احتمال دارپد این صندلی که شما خریداری کرده‌اید در گذشته بخاطر طراحی نادرست از بازار جمع‌آوری شده و تولیدشان متوقف شده باشد. اما شما خبر نداشته باشید.

 

اما اگر اصرار دارید که از یک صندلی ماشین کودک دست دوم استفاده کنید بهتر است تمام موارد بالا را در نظر گرفته و دقت کنید که بیشتر از ده سال از تاریخ تولید صندلی ماشین کودک نگذشته باشد. معمولا تاریخ تولید روی صندلی نوشته شده است.

سارا شیرعلی
ارسال دیدگاه