7 حقیقت که والدین باید در مورد دندان درآوردن کودکان بدانند

نکات مهم درباره دندان درآوردن کودک-مادرلند-motherlaand.com

دندان درآوردن یک مرحله حساس از زندگی کودک است که اتفاقی بزرگ برای کودک محسوب می شود. فرآیند رویش دندان‌ها ممکن است باعث رنجش و بیقراری او شود.هرچه آگاهی پدر و مادر درباره این مرحله از زندگی کودک بیشتر باشد بهتر می توانند فرزند خود را آرام کنند و از او مراقبت کنند.

مطلع بودن از اینکه در طول دندان درآوردن کودک چه مسائلی ممکن است برای کودک پیش بیاید می تواند به والدین کمک زیادی کند .در ادامه این مقاله 7 حقیقت که باید درباره درآوردن کودک بدانید را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

1) اکثر نوزادان بین 6 تا 12 ماهگی دندان درمی آورند

زمان درآوردن اولین دندان در نوزادان بسیار متفاوت است . برخی از نوزادان ممکن است در اولین جشن تولد خود هیچ دندانی نداشته باشند! حدود 3 ماهگی ، مرحله شناخت دهانی در نوزادان شروع می شود. بزاق دهان آنها افزایش پیدا می کند و دستان خود را در دهان می گذارند. برای بسیاری از والدین این سوال پیش می آید که آیا این به معنی دندان درآوردن نوزاد است یا خیر؟

اولین دندان معمولاً در حدود 6 ماهگی ظاهر می شود. ترتیب درآمدن دندانهای شیری در نوزادان ثابت نیست اما به طور معمول ، اولین دندانهایی که درمی آیند دندانهای جلویی تحتانی (دندانهای پیشانی مرکزی پایین) هستند و اکثر کودکان معمولاً تا 3 سالگی تمام دندانهای شیری خود را خواهند داشت.

2) از 6 ماهگی فلوراید برای کودک ضروری است

فلوراید یک ماده معدنی است که با سفت شدن مینای دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. خبر خوب این است که فلوراید اغلب به آب لوله کشی اضافه می شود. هنگامی که تغذیه کودک خود را با غذاهای جامد (حدود 6 ماهگی) شروع می کنید ، مقداری آب به او بدهید. با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید تا ببینید آیا آب لوله کشی شما حاوی فلوراید است یا اینکه فرزند شما به مکمل های فلوراید نیاز دارد. فلوراید معمولاً در بیشتر آب های بسته بندی یافت نمی شود.

3) ماساژ لثه های دردناک

استفاده از دندانگیر برای کاهش درد لثه نوزاد-مادرلند-motherlaand.com

لثه گیرهای سرد یا استامینوفن ، می تواند به درد دندان درآوردن کودک شما کمک کند.

معمولاً دندان درآوردن باعث ناراحتی زیاد کودکان نمی شود ، با این حال ، بسیاری از والدین می توانند زمان دندان درآوردن کودک خود را تشخیص دهند. نوزادان ممکن است علائم ناراحتی را در ناحیه ای که دندان در حال بیرون آمدن است نشان دهند، لثه های اطراف دندان متورم شده و آب دهان نوزاد ممکن است بیش از حد معمول سرازیر شود.

والدین می توانند با ماساژ لثه های کودک خود با انگشتان تمیز یا مسواک انگشتی ، دادن لثه گیرهای جامد و بدون مایع یا یک دستمال تمیز سرد و مرطوب ، به درد دندان درآوردن نوزاد خود کمک کنند. اگر بیسکویت انگشتی میدهید، حتماً مراقب کودک خود هنگام خوردن آن باشید. تکه های بیسکوییت به راحتی کنده می شوند و می توانند منجر به خفگی شوند. این بیسکویت ها مغذی نیستند و بیشتر حاوی شکر و نمک هستند.

دمای بدن نوزاد ممکن است هنگام دندان درآوردن کمی افزایش یابد. با این حال ، طبق یک مطالعه در سال 2016 در اطفال ، تب واقعی (درجه حرارت بیش از  38 درجه سانتیگراد) با دندان درآوردن ارتباط ندارد و در واقع نشانه بیماری یا عفونت است که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. اگر کودک شما خیلی بی قراری می کند، با پزشک متخصص اطفال خود در مورد دادن دوز مناسب استامینوفن (اگر بیش از 6 ماه است از ایبوپروفن استفاده کنید) صحبت کنید. برای دوز مناسب بر حسب میلی لیتر (میلی لیتر) بر اساس سن و وزن کودک خود از پزشک متخصص اطفال راهنمایی بگیرید. با این حال ، بسیاری از کودکان هنگام رویش دندان ها هیچ مشکلی نخواهند داشت!

 

4) از قرص های دندان درآوردن ، ژل های حاوی بنزوکائین ، ژل ها یا قرص های دندان درآوردن هومیوپاتی و گردنبندهای دندانی استفاده نکنید

از قرص های دندان درآوردن که حاوی سم گیاهی بلادونا و ژل های بنزوکائین است ، استفاده نکنید. بلادونا و بنزوکائین برای کاهش درد در بازار موجود است ، اما FDA به دلیل عوارض جانبی احتمالی هشدارهایی را در مورد هر دو صادر کرده است.

علاوه بر این ، گردنبند دندانی نیز توصیه نمی شود. گردنبند می تواند خطر خفگی را ایجاد کند. همچنین هیچ تحقیقی برای اثبات اثربخشی گردنبند دندانی وجود ندارد.

 

5) شما باید دندان های کودک خود را دوبار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک کنید.

مسواک زدن برای کودک از ابتدای دندان درآوردن 0مادرلند-motherlaand.com

هنگامی که کودکتان دندان دارد ، باید دو بار در روز مخصوصاً بعد از آخرین وعده شیر یا غذای روز با یک خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک دانه برنج دندان های او را مسواک بزنید. به یاد داشته باشید که کودک خود را با شیشه شیر به رختخواب نبرید چون منجر به پوسیدگی دندان می شود.

هنگامی که فرزند شما 3 ساله می شود ، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) ، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) و آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) توصیه می کنند هنگام مسواک زدن از مقدار خمیر دندان فلوراید به اندازه نخود استفاده کنید. هنگامی که کودک شما قادر است، به او بیاموزید که خمیر دندان اضافی را تف کند. بهتر است که شما خمیر دندان را تا 6 سالگی روی مسواک کودک بگذارید. والدین باید هنگام مسواک زدن کودک خود را تا سن 7 یا 8 سالگی تحت نظر داشته باشند و به او کمک کنند. وقتی کودک شما بتواند نام خود را به خوبی بنویسد، توانایی مسواک زدن درست را نیز دارد.

 

6) از متخصص اطفال در مورد فلوراید تراپی دندان های نوزاد خود اطلاعات بگیرید.

حین معاینه پزشک متخصص اطفال دندان ها و لثه های نوزاد شما را بررسی می کند تا از سلامت آنها اطمینان حاصل کند و در مورد نحوه مراقبت از آنها با شما صحبت می کند. AAP و گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده همچنین توصیه می کنند که کودکان پس از داشتن دندان، لاک فلوراید دریافت کنند. اگر فرزند شما هنوز دندانپزشک ندارد، از متخصص اطفال خود بپرسید که آیا می تواند روی دندان های کودک شما لاک فلوراید بمالد یا خیر. هرچه زودتر کودکتان لاک فلوراید دریافت کند بهتر است چون از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

 

هرچه زودتر کودک شما لاک فلوراید دریافت کنه بهتره ، چون از پوسیدگی دندان جلوگیری میکنه☺

 

7) هنگامی که اولین دندان ظاهر شد، اولین نوبت دندانپزشکی کودک خود را تعیین کنید.

سعی کنید اولین نوبت دندانپزشکی نوزاد خود را پس از رویش اولین دندان و اولین تولد او تعیین کنید.

AAP و AAPD  هر دو توصیه می کنند که همه کودکان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. دندانپزشک اطفال از رشد طبیعی همه دندان ها و عدم وجود مشکلات دندانی اطمینان حاصل می کند. همچنین توصیه های بیشتری در مورد بهداشت مناسب به شما ارائه می دهد.

 

نکات مهم در مورد دندان درآوردن:

اگر نوزاد شما زیاد گریه می کند یا بیش از حد بی قرار به نظر می رسد، مثل همیشه شیر یا غذا نمی خورد، گوش خود را می کشد و اسباب بازی ها و شست پای خود را می مکد، این علائم ممکن است در اثر دندان درآوردن باشد یا ممکن است فقط بخشی طبیعی از فرآیند رشد یا نتیجه عفونت ها و بیماری های جزئی باشد. اگر حال کودک شما خوب نیست ، همیشه بهتر است او را به پزشک ببرید، مخصوصاً اگر کودک تب یا اسهال دارد یا نگران علائم دیگری هستید.

در اکثر نوزادان ، دندانها در 12-6 ماهگی ظاهر می شوند.

مالیدن لثه های نوزادان یا دادن اشیا سرد به نوزاد برای مکیدن ممکن است به دندان درآوردن کمک کند.

با مسواک زدن دوبار در روز ، اجتناب از دادن غذاها و نوشیدنی های شیرین و خواباندن نوزادان با شیشه شیر از پوسیدگی دندان های آنها جلوگیری کنید.

کودکان باید در حدود 12 ماهگی یا هنگام ظاهر شدن اولین دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنند.

 

بهترین روش برای تمیز کردن دندان های شیری:

کودک خود را طوری قرار دهید که بتوانید دهان کودک را ببینید و کودک احساس امنیت کند. می توانید روی تخت یا زمین بنشینید و کودک دراز بکشد تا سر او روی پای شما قرار گیرد. چانه نوزاد را در دستان خود بگیرید ، لب های کودک خود را برای تمیز کردن دندان ها با حرکات نرم و دایره ای بلند کنید. فراموش نکنید که تمام دندان های جلو و عقب و همچنین لثه را تمیز کنید. برای این کار می توانید از یک گاز استریل یا مسواک مناسب سن کودک استفاده کنید. مسواک کودک باید برس نرم و گرد و دسته پهن داشته باشد.

 

اگر کودک شما مسواک زدن رو دوست نداره، می تونید مسواک زدن را با خوندن آهنگ یا اسباب بازی سرگرم کننده تر کنید. حتی یک  مسواک زدن سریع بهتر از هیچه و کودک شما علاوه بر یادگیری مسواک زدن، اون رو جز برنامه روزانه خودش قرار میده

 

تمیز نگه داشتن مسواک:

پس از تمیز کردن دندان ها و لثه های کودک ، مسواک را با آب تمیز بشویید. مسواک را به صورت عمودی در یک ظرف باز نگه دارید تا خشک شود. شما باید مسواک را هر 3-4 ماه یکبار یا زمانی که برس فرسوده یا ساییده می شود عوض کنید.

جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان:

تمیز کردن دندان ها به تنهایی تضمینی در برابر جلوگیری از پوسیدگی دندان نیست. رژیم غذایی و نحوه تغذیه نوزاد نیز مهم است.

نوزادان 0 تا 6 ماه فقط به شیر مادر یا شیر خشک نیاز دارند. نوزادان بزرگتر از شش ماه که از شیر مادر تغذیه می کنند و شیر خشک می خورند نیز می توانند مقدار کمی آب بخورند. از دادن نوشیدنی های شیرین به کودک خودداری کنید. پس از معرفی غذای جامد،از دادن غذاهای حاوی قند به کودک خود نیز خودداری کنید.

کودک خود را با شیشه شیر نخوابانید. وقتی کودک شما خواب است ، بزاق کمتری در دهان برای محافظت از دندان ها تولید می شود. اگر کودک شما با شیشه شیر به خواب می رود ، شیر ممکن است در دهان کودک شما بماند و روی دندان ها را بپوشاند. این کار کودک شما را در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهد. همچنین توجه داشته باشید که خواباندن نوزاد با شیشه شیر خطر خفگی را بیشتر می کند.

 

حتما به این نکته توجه داشته باشید که اگر نوزاد یا کودک شما عادت داره با شیر بخوابه ، این روش خوابوندن دندون هاش رو زودتر در معرض پوسیدگی قرار میده.سعی کنید حتما شیر شب برو قطع کنید و قبل از خواب براش مسواک بزنید تا دندون های سالم تری داشته باشه😍

 

motherland
ارسال دیدگاه