10 دلیل برای تماس نگرفتن با پزشک

تماس با پزشک یا خیر در هنگام مریضی کودک-مادرلند-motherlaand.com

همان طور که باید بدانید چه زمانی با پزشک کودک تماس بگیرید یا به او مراجعه کنید، لازم است بدانید چه مواقعی هم لازم نیست با او تماس بگیرید، یا حداقل تا صبح صبر کنید. گاهی بهترین درمان هر دردی، بوسه مادر است؛ بعضی وقت ها هم باید صبر کنید ببینید چه می شود، به خصوص در مورد بیماری هایی مثل سرماخوردگی گاهی باید صبور بود و اجازه دهید تا بیماری دوره اش را طی کند.

در ادامه این مقاله چند مورد را باهم بررسی میکنیم که اگر برایتان اتفاق افتاد بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

 

تب خفیف

اگرچه نوزادان زیر سه ماه باید در صورت تب کردن ( حتی از نوع خفیف) معاینه شوند، تب خفیف ( مثلاً تب ۳۷/۵ درجه ) در کودکان بزرگتر تا وقتی بیشتر از ۳۸/۵ درجه نشود، جای نگرانی ندارد. در سه ماهگی اگر بچه تب خفیفی داشته باشد، می‌توان یکی دو روز صبر کرد و به دکتر نرفت، به خصوص اگر کودک علائم جانبی دیگری نداشته باشد ( مثل سرفه، کم اشتهایی، مشکلات تنفسی، ور رفتن دائم با گوش ها).

می توانید در ساعات کاری مطب تماس بگیرید و ببینید باید چه مقدار تب بر به کودک بدهید. تب ممکن است خودش از بین برود، اما اگر چند روز گذشت و هنوز به قوت خود باقی بود، آن موقع از پزشک تان وقت معاینه بگیرید.

گاهی اوقات تب به دلیل زدن برخی از واکسن ها ایجاد می شود. برخلاف سایر علائم جدی که نیاز به تماس با پزشک یا مراجعه به مرکز درمانی دارد ( مشکلات تنفسی، بی حالی شدید و غیر معمول)، تب بعد از واکسیناسیون در هیچ سنی خطرناک نیست.

 

بد عنقی و کج خلقی قابل کنترل

معمولاً وقتی حال بچه زیاد خوب نباشد، ناراحتی اش را از طریق کج خلقی و بد عنقی شدید نشان می‌دهد. اگر توانستید به آسانی آرامش کنید ( با در آغوش گرفتن و آرام تکانش دادن)، یعنی مشکلش زیاد جدی نیست؛ اما اگر تا یک ساعت هر کاری کردید باز هم دیدید آرام نشده و هنوز گریه می‌کند، با پزشکتان تماس بگیرید.

 

آبریزش بینی

نیازی نیست برای سرماخوردگی های جزئی به دکتر بروید. اگر فرزندتان آبریزش یا گرفتگی بینی دارد و کمی سرفه می‌کند و تب ندارد، بگذارید بیماری سیر طبیعی خود را طی کند. اگر دو هفته گذشت و هنوز سرماخوردگی او خوب نشده بود، سرفه های شدید می‌کرد، خس خس سینه داشت یا نمی توانست راحت نفس بکشد، تب بالا داشت و خیلی نا آرام و تحریک پذیر شده بود، آن موقع باید با پزشکتان تماس بگیرید.

 

کسلی و بی حالی خفیف

اگر بچه کسل باشد، قطعاً از میزان فعالیتش در طول روز هم کم می‌شود. در صورتی باید نگران کرختی و بی حالی کودک تان شوید که ببینید هر کار می‌کنید، سرحال نمی آید و بیدار نمی شود، یا به کل هوشیاری اش را از دست داده است. در غیر این صورت، اگر دیدید وقتی سرما خورده از دیوار راست بالا نمی رود، لازم نیست نگران باشید.

خودتان هم وقتی مریض هستید انرژی همیشگی را ندارید و نمی خواهید کارهای روزانه را انجام دهید ( هر چند که به هر حال انجام شان می دهید، چون اسم  «مادر» روی پیشانی تان حک شده).

 

کم اشتهایی و بی اشتهایی

نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند، نباید بیشتر از ۳ تا ۴ ساعت احساس سیری کند. این زمان برای نوزادانی که از شیشه شیر ، شیر می خورند کمی طولانی‌تر است. با فعال‌تر شدن کودک (هنگامی که حرکت کردن را می آموزد، یاد می‌گیرد چطور اسباب‌بازی‌ها را درب و داغان کند و توی تک تک کابینت های آشپزخانه سرک می‌کشد)، به طور طبیعی اشتهایش هم کمتر می‌شود. خب کارهای واجب تری از شیر خوردن دارد دیگر! اگر می‌بینید سالم و خوشحال است و فقط مثل گذشته غذا نمی خورد، نگران نشوید، چرا که این حالت او به سبب آن است که اکنون سرگرمی‌های دیگری پیدا کرده است.

بچه ها درست مثل بزرگترها وقتی مریض می‌شوند اشتهایشان هم کم می‌شود. تا زمانی که فرزندتان هر ۸ تا ۱۲ ساعت یک بار پوشکش را خیس می‌کند، جای نگرانی نیست.

 

پر اشتهایی

هرچه نوزاد بزرگتر می شود، برای تامین انرژی مورد نیاز بدن اش به غذای بیشتری احتیاج دارد. بنابراین اگر دیدید فرزندتان در هفته سوم، ششم و همچنین در شش ماهگی، ناگهان می‌خواهد بیشتر شیر بخورد تعجب نکنید و سینه تان را از دهانش بیرون نکشید؛ بگذارید شیرش را بخورد. سنین یادشده، سن جهش رشدی بچه هاست. وقتی کودک توانست غذاهای جامد بخورد، بگذارید خودش تعیین کننده ی میزان غذایش باشد. خیالتان راحت، خودش می‌فهمد کِی سیر شده.

 

یبوست

بچه ها هر چه سن شان بالاتر می‌رود، کمتر مدفوع می کنند. چنین چیزی بسیار طبیعی است، حتی اگر بین هر دور مدفوع کردن آن‌ها یک تا سه روز فاصله بیافتد. همچنین کاملاً طبیعی است اگر نوزاد هنگام دفع زور بزند و صورتش قرمز شود (خودتان هم اگر در حالت درازکش مدفوع می کردید همین شکل می‌شدید! کار آسانی نیست!) اگر شکم فرزندتان چندین روز است که کار نکرده و خودش هم ناراحت و ناآرام است ( پاهایش را بالا میگیرد، گریه می کند، کم اشتها شده)، می توانید از شیاف گلیسیرین اطفال استفاده کنید، یا تب سنج را در مقعدش قرار دهید تا روده اش تحریک شود. معمولاً این کارها مشکل را حل می کند. می توانید در ساعات کاری مطب با پزشکتان تماس بگیرید و ببینید برای جلوگیری از تکرار این مشکل چه باید کرد.

 

رویش دندان

هیچ کاری از دست پزشک برای درمان درد و خارش لثه ی فرزندتان بر نمی آید، جز اینکه همان چیزی را به شما بگوید که در همه ی کتاب‌های مراقبت از کودک هست : به او مسکن و دندان گیر بدهید، بیش از پیش به او محبت و توجه کنید، و صبر داشته باشید.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : 7 حقیقت درباره دندان درآوردن کودک

 

خراشیدگی، کبودی، ورم کردگی

بیشتر جراحات کودکان جدی نیست.

اگر جایی از بدن بچه خراش برداشته، آن را بشویید.

اگر جایی باد کرده، رویش یخ بگذارید.

اگر سر زخم باز است، رویش چسب زخم بزنید یا باندپیچی اش کنید.

برای این جراحات جزئی لازم نیست به پزشک زنگ بزنید. اما اگر خونریزی شدید باشد، بریدگی عمیق بوده یا لبه های نامنظم داشته باشد، یا اگر سر بچه به جایی خورده و علائم ضربه ی مغزی در آن مشاهده می کنید ( عدم هوشیاری، استفراغ، مردمک های گشاد یا نابرابر، از دست دادن عملکرد های حرکتی) بدون درنگ با پزشکتان تماس بگیرید.

 

 

واکنش های خفیف آلرژیک

جز در مواردی که فرزندتان واکنش آلرژیک نسبتاً بالایی نسبت به چیزی نشان می دهد ( مثلا حساسیتی پوستی که سرتاسر بدنش را بگیرد، ورم کردن چشم ها و لب ها، دشواری در تنفس)، در سایر موارد معمولاً اگر عامل حساسیت زا را حذف کنید، حالش خوب می‌شود. مثلاً اگر لباس‌هایش را همیشه با یک مایع لباسشویی یا پودر خاص می شویید و می بینید روی شکمش حساسیت پوستی خفیفی ایجاد شده است، شوینده تان را عوض کنید؛ اگر میوه یا سبزی جدیدی به برنامه ی غذایی اش اضافه کرده‌اید و می‌بینید بعد از خوردن آن، گونه هایش قرمز می‌شود و گل می‌اندازد، دیگر آن را به اون ندهید. اگر کودک علائم آلرژیک شدیدی از خود بروز داد، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید : بررسی علائم آلرژی در کودکان

 

در نهایت همیشه حواستان به این موجود کوچک و دوست داشتنی باشد.سعی کنید کوچکترین علائم را جدی بگیرید و پیگیری کنید ( چه در خانه با راه حل هایی که گفته شد و چه مراجعه به پزشک)

با آرزوی سلامتی و تندرستی همشگی برای فرزندان سرزمینمان

motherland
ارسال دیدگاه