معاینات پیش از بارداری

معاینات پیش از بارداری

 

انجام معاینات پیش از بارداری می‌تواند نقش بسزایی در بارداری راحت تر شما و همینطور سلامت جنین داشته باشد. انجام این معاینه ها در دوران پیش از بارداری این اختیار را به پزشک می‌دهد که بدن شما را برای دوران بارداری آماده کند و احتمال بروز مشکلات را در بارداری تا حد امکان کاهش دهد. همچنین تشکیل پرونده سلامت در دوره پیش از بارداری می‌تواند به عنوان مرجع مناسب در دوران پس از بارداری باشد. با همراهی این مقاله بیشتر با معاینات پیش از بارداری آشنا می شوید.

معاینات پیش از بارداری شامل موارد زیر می باشد:

  • تشکیل پرونده سلامت مادر
  • معاینات فیزیکی در مطب پزشک
  • بررسی داروهای مصرفی
  • آزمایش‌های پیش از بارداری

پزشک در اولین جلسه معاینات قبل از بارداری با دریافت اطلاعاتی در رابطه با وضعیت حال، مشخصات و پرسیدن برخی سوال‌ها در مورد نسبت فامیلی زن و شوهر، الکل و مواد مخدر، سابقه ی بیماری‌های ژنتیک در خانواده و سابقه ی مصرف دارو پرونده ی مادر را تکمیل می‌کند.

تاریخچه انجام تست پاپ‌اسمیر و ابتلا به عفونت‌های آمیزشی نیز جزیی از پرونده ی سلامت شما به حساب می آید. اغلب عفونت‌ های آمیزشی خاموش، بدون نشانه هستند که در صورت درمان نشدن ممکن است باعث التهاب لگن شود و بارداری یا باروری شما را تحت تأثیر قراردهد.

پزشک سابقه ی ابتلا به بیماری‌های مزمن که می‌تواند در دوران بارداری مشکل ساز باشند همانند آسم، دیابت، فشار خون، اختلال انعقاد خون و بیماری تیروئید را نیز از شما خواهد پرسید.

اگر بیماری مزمنی دارید، می‌توانید آن را تحت کنترل درآورید یا به یک متخصص رجوع کنید. البته تا زمانی که به شما توصیه نشده، مصرف داروی تجویزی برای درمان بیماری را قطع نکنید. پزشک همچنین از شما سابقه بستری یا جراحی شدن شما به هر دلیل و یا مشکلات مربوط به بیهوشی را نیز خواهد جویا خواهد شد.


معاینه های فیزیکی در مطب پزشک

در جلسات ویزیت، وضعیت فیزیکی شما در دوران پیش از بارداری بررسی خواهد شد. البته با انجام این امر، پرونده سلامت شما تکمیل می شود. در این پرونده مشخصاتی نظیر قد، وزن، فشار خون و همچنین تعیین شاخص توده بدنی، تبخال و هرگونه مشکل احتمالی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین بررسی وضعیت ظاهری لگن برای تشخیص هر گونه مشکل، علاوه بر آن بررسی وضعیت پوست، چشم، شکم، اندازه طحال و کبد در این دوره انجام می‌پذیرد.


بررسی دارو های مصرفی

پزشک شما در رابطه با هرگونه داروی مصرفی بر فرض مثال: دارو های گیاهی، ویتامین ها و دیگر مکمل های مصرفی نسخه دار یا بدون نسخه خواهد پرسید.
تهیه لیست کاملی از دارو های مصرفی یا بردن قوطی داروی مورد نظر به مطب پزشک فکر مناسبی می‌تواند باشد؛ چرا که پزشک با بررسی دُز مصرفی و نوع دارو ها، می‌تواند از خطر های احتمالی مصرف آنها در دوران بارداری جلوگیری کند.

برای مثال می توان گفت مصرف بیش از حد ویتامین A می‌تواند برای جنین خطر آفرین باشد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که تا به حال از فولیک اسید استفاده نکردید، پزشک به شما پیشنهاد خواهد کرد یک ماه پیش از اقدام به بارداری روزانه چهارصد میکروگرم فولیک را به عنوان مولتی ویتامین مصرف کنید.

مصرف فولیک اسید پیش از بارداری می‌تواند تا حد زیادی خطر ابتلای جنین به مشکلات مادر زادی را کاهش دهد. با مد نظر گرفتن آن که اکثر بارداری ها بدون برنامه ریزی قبلی رخ می‌دهد، متخصصان توصیه بر آن دارند که خانم های دارای سن بارداری، همواره در طی روز چهارصد میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند.


آزمایشات پیش از بارداری

پزشک شما به حتم در جلسه اول دیدار، برای شما یک سری آزمایش تنظیم خواهد کرد که شما ملزم به انجام آن هستید؛ آزمایشات انجام شده در جلسات آینده  بررسی خواهند شد و پزشک شما را در این عرصه همراهی می‌کند.

به عنوان مثال یکی از آزمایش های پیش از بارداری آزمایش ادرار است که به طور میانگین توسط همه پزشکان تجویز می‌شود. این آزمایش در اصل با بررسی ادرار شما برخی احتمالات را در بر می‌گیرد که به عنوان مثال می‌توان گفت وجود قند در ادرار، می‌تواند نشانه بیماری دیابت باشد.

همچنین آزمایش کنت ادرار جهت بررسی هرگونه عفونت احتمالی مجرای ادرار انجام خواهد گرفت. در مرحله بعد پزشک شما یک لیست کامل از آزمایش های خون را تجویز خواهد کرد تا با دقت بیشتری به وضعیت سلامت شما پرداخته شود.

این نکته را مد نظر قرار دهید که آزمایش های خون به صورت ناشتا تجویز می‌شود یعنی به طور کل، قبل از انجام آزمایش به مدت هشت ساعت نباید چیزی خورده باشید؛ به همین سبب بهتر است صبح هنگام برای انجام آزمایش خون اقدام کنید.

به احتمال خیلی زیاد موارد زیر در آزمایشات خون شما بررسی خواهند شد:

شمارش خون کامل CBC: با بررسی دقیق این آزمایش که به کنکاش در گلبول های قرمز می پردازد، می‌توان هرگونه عارضه مانند کم خونی یا سایر مشکلات را تشخیص داد.
بررسی آنتی بادی ها: با بررسی سطح آنتی بادی های ضد سرخک و سرخچه، میزان ایمنی بدن شما در مقایل این بیماری ها بررسی خواهد شد. البته ممکن است برای بررسی هپاتیتB و ایدز هم آزمایشی تجویز شود تا پزشک شما با اطمینان بیشتری میزان سلامتی شما جهت بارداری را تخمین بزند.

بررسی تیروئید: آزمایش تیروئید جهت اطلاع از عملکرد غده تیروئید شما تنظیم خواهد شد که در این آزمایش، پزشک مطلع از وجود یا نبود بیماری هایی چون تیروئید کم کار یا بالعکس، تیروئید پرکار خواهد شد.

قند خون ناشتا: در این آزمایش ابتلا به بیماری دیابت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورت بالا بودن قند خون شما بیش از حد معلوم، آزمایش دیگری تنظیم می‌شود چرا که دیابت، می‌تواند مشکلات بسیاری در دوران بارداری ایجاد کند.

گروه خونی و Rh: در این آزمایش پزشک گروه خونی Rh شما را مورد بررسی قرار می دهد. این امر علاوه بر تکمیل پرونده، پزشک را در رابطه با اختلالات احتمالی خونی مادر و جنین مطلع خواهد کرد.


با تکیه بر اطلاعاتی که در ابتدای حضور دکتر از بیماری های ژنتیکی خود و یا همسرتان داده اید، در صورت تمایل و میل شخصی خودتان می توانید از پزشک خواهان معرفی یک متخصص ژنتیک شوید. آزمایش های پیش از بارداری ژنتیک، در آزمایشگاه های خاصی انجام می‌شوند.

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *