عادت ماهانه نامنظم و تأثیر آن در باروری

عادت ماهانه نامنظم و تأثیر آن در باروری

عادت ماهانه نامنظم، داشتن خونریزی غیر طبیعی یا نداشتن دوره‌ی ماهانه، معمولا نشان دهنده‌ی آن است که تخمک گذاری شما درست انجام نمی‌ شود یا دچار اختلال شده است. مشکلات مربوط با تخمک گذاری چیزی است که امروزه، آمار ۳۰ تا ۴۰ درصدی مشکلات ناباروری در زنان را به خود اختصاص داده است.
البته که می ‌توان مشکل عادت ماهانه نامنظم را با دارو رفع کرد اما اگر منشأ اصلی این بیماری مرتبط با بیماری های دیگر نظیر اختلالات تیروئید، اختلالات غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز باشد، می ‌تواند تأثیر مستقیم بر تخمک گذاری داشته باشد.

در این مطلب می‌توانید اطلاعات شایانی در رابطه با وجود برخی از مشکلات تخمک گذاری، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک و روش های باروری با وجود داشتن این سندروم را مطالعه کنید.

در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

  • باروری با وجود مشکلات تخمک گذاری
  • سندروم تخمدان پلی کیستیک

باروری با وجود مشکلات تخمک گذاری:

به طور طبع اگر مشکل در عادت ماهانه شما ناشی از یک بیماری خاص نباشد، پزشک با تجویز برخی دارو های تحریک کننده‌ی تخمک گذاری، اغلب به باروری شما کمک خواهند کرد. تجویز اول پزشک در وهله اول معمولا کلومیفن است.

این دارو چندین دهه است توسط پزشکان زیادی برای زنان تجویز می‌شود و بر خلاف بسیاری از دارو های کمک کننده در ناباروری که به صورت تزریقی می‌ باشند، با خوراکی بودنش این مزیت را به خود اختصاص داده که در مرحله اول از این بابت مادر را اذیت نخواهد کرد.

از کاربرد های این دارو می ‌توان به القای تخمک گذاری، درمان تخمک گذاری نامنظم از طریق افزایش تولید تخمک ها توسط تخمدان اشاره کرد. کلومیفن بیشترین استفاده را برای کسانی خواهد داشت که تخمک گذاری ندارند.

از میزان تأثیر گذاری این دارو بر زنان می‌توان گفت در زنانی که از کلومیفن برای درمان ناباروری استفاده می ‌کنند، حدود ۱۰ درصدی آنها ممکن است در دسته باروری چند قلو قرار بگیرند.

این نکته را در نظر داشته باشید که دُز مصرف این دارو باید توسط پزشک شما تعتین شود. اگر بخواهیم دُز مصرفی این دارو را به طور معمول بسنجیم، می ‌توان گفت مصرف این دارو روزانه ۵۰ میلی گرم به مدت پنج روز است که از روز سوم، چهارم یا پنجم بعد از شروع عادت ماهانه مورد مصرف قرار می ‌گیرد.

به طور طبیعی پس از گذشت هفت روز از استفاده‌ی آخرین دُز کلومیفن می‌ توانید انتظار شروع روند تخمک گذاری را داشته باشید. چنانچه شما همچنان تخمک گذاری نداشتید، پزشک شما می ‌تواند دز مصرفی دارو را هر دوره ۵۰ میلی گرم افزایش دهد تا به روزانه ۱۵۰ میلی گرم برسد.

بیشتر پزشکان توصیه بر آن دارند که پس از شروع تخمک گذاری بعد از مصرف دارو، مصرف کلومیفن را به مدت سه تا شش ماه پیش از مراجعه به پزشک متخصص ادامه دهید.
اگر تا آن زمان موفق به بارداری نشدید ممکن است پزشک داروی شما را تغییر دهد یا شما را جهت درمان تخصصی تر، به یک متخصص در زمینه‌ی ناباروری ارجاع دهد.
البته این نکته را از یاد نبرید که گاهی برخی دارو ها موجب می‌ شود ترشحات دهانه‌ی رحم در حرکت اسپرم به سمت رحم مشکل ایجاد کند؛ نگران نباشید پزشکان می ‌توانند با استفاده از روش لقاح خارج از رحم یا ivf و تلقیح داخل رحمی اسپرم یا به عبارت دیگر iui این مشکل را رفع کنند.

با بررسی های پزشک و مشخص شدن وضعیت شما پزشکان ممکن است از دارو های دیگری نظیر gonal.f یا هورمون های تزریقی محرک فولیکول ها و رشد تخمک در تخمدان را جهت کمک به باروری شما تجویز کنند. دارو های نامبرده در جمله قبل از دارو های تخمک گذاری قوی محسوب می ‌شوند.

از عوارض این دارو های می‌توان گفت هنگامی که مصرف هورمون ها به صورت تزریق زیر پوستی باشد که البته بسیاری از آنها به این طیق مورد مصرف قرار می ‌گیرند، ممکن است موجب تحریک بیش از حد تخمدان ها شوند و باعث نفخ شکم و ناراحتی شما شوند. این امر را دست کم نگیرید چرا که می ‌تواند کار را به بیمارستان بکشاند و لازم باشد مدت زمانی را در بیمارستان بستری و زیر نظر پزشکان باشید.

در صورت بستری شدن به علت عوارض دارو ها پزشکان با سونوگرافی، واژینال مکرر و آزمایش خون‌، سطح های استروژن شما را تحت کنترل خود خواهند گرفت. طبق آمار به دست آمده از تحقیقات انجام شده توسط محققان در این زمینه، غریب به ۹۰ درصد از زنان با این دارو ها تخمک گذاری می‌ کنند و طبق میانگین به دست آمده‌، حدود ۲۰ تا ۶۰ درصد آنها موفق به بارداری می‌ شوند.


سندروم تخمدان پلی‌کیستیک:

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک که با نام تنبلی تخمدان نیز شناخته می‌شود، یک اختلال شایع مربوط به تخمک گذاری می ‌باشد که طبق آمار، حدود ۵ تا ۱۰ درصد از زنان را تحت تأثیر خود قرار می ‌دهد. یکی از دلایل ابتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک می‌ تواند مشکلات هورمونی باشد. در اغلب موارد دیده شده، این اختلال موجب بزرگ شدن تخمدان ها شده و باعث می‌شود سطح آن با کیست های کوچک و پر مایع پوشیده شود. علائم این مشکل را برایتان مثال می ‌زنیم که در صورت ابتلا‌، سریعا برای درمان اقدام کنید:

  • نداشتن دوره‌ی عادت ماهانه
  • چاقی یا افزایش وزن شدید
  • مقاومت به انسولین
  • ابتلا به فشار خون بالا
  • نداشتن دوره‌ی تخمک گذاری یا تخمک گذاری نا منظم
  • کلسترول غیر طبیعی با تری‌گلیسیرید بالا
  • آکنه یا چرب شدن ناگهانی و بیش از حد پوست شما
  • نازک شدن تار های مو یا کچلی با الگوی مردانه

همانطور که مطالعه کردید اختلال در عادت ماهانه می ‌تواند مشکلات زیادی اعم از ناباروری در زنان را به بار بیاورد. شما پیش از هر چیز نیازمند یک تقویم قاعدگی می ‌باشید که با چک کردن منظم تاریخ عادت ماهانه خود از احتمال بروز مشکلات آن ها مطلع شوید. پیشنهاد ما به شما این است قبل از انجام هرکاری یا مصرف دارو جهت منظم کردن تاریخ قاعدگی خود، به پزشک مرتبط مراجعه فرمایید تا با بررسی دقیق بدن شما داروی مورد نیاز را با دُز مناسب مصرف شما تجویز کند.

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *