سن و تاثیر آن بر قدرت باروری زنان

سن و تاثیر آن بر قدرت باروری زنان

ممکن است شما هم همانند بسیاری دیگر از زنان، باردار شدن را به تاخیر انداخته و حال که وارد دوره‌ی سی سالگی شده اید، نگران هستید که آیا ممکن است سن روی باروری شما تأثیر بگذارد؟ طبق تحقیقات اوج باروری زنان بین بیست تا سی سالگی می‌باشد و بعد از گذر از این سن، به مرور قدرت باروری در زنان کاهش پیدا می‌کند.
با وجود این امر اگر شما ذخایر کافی تخمک داشته باشید، جای نگرانی نیست و همچنان شانس بارداری در شما وجود دارد. در این مقاله با تأثیر افزایش سن در قدرت باروری زنان بیشتر آشنا می‌شوید.

مواردی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد:

  • تأثیر سن در باروری زوج ها
  • مشکلات بارداری در سن بالا

تأثیر سن در باروری زوج ها:

همانطور که قبلا اشاره کردیم، اوج قدرت باروری زنان در سنین بیست تا سی سالگی می باشد و با ورود زنان به دوره‌ی بالای سی سال، قدرت باروری در آنان کمتر می‌شود. با افزایش سن زوج ها، از زمان شروع اقدام به بارداری تا باردار شدن مدت زمان بیشتری طول می کشد یا حتی ممکن است در این امر با مشکل مواجه شوند.
قدرت باروری در بانوان با ورود به سی سالگی به شیب کاهش افتاده و از دوره‌ی سی و پنج سالگی به بعد، این موضوع با سرعت بیشتری رو به زوال می‌رود. در این دوره هر چه سن بالاتر برود، احتمال نازایی در زنان بیشتر شده و نگرانی زوج ها را افزایش می دهد.

پزشکان در این راستا عقیده دارند زنان، پیش از رسیدن به این دوران و قبل از سن سی سالگی اقدام به بارداری کنند.
اغلب زنان می توانند در سن سی و پنج سالگی به طور طبیعی باردار شوند و کودک سالمی به دنیا بیاورند؛ اما پس از گذر از سی سالگی و ورود به سن سی و پنج سالگی، درصد بسیاری از زنان دچار سقط جنین، نازایی و نقص در کودک می شوند. توانایی باروری در زنان، هنگامی که پا به سن چهل می‌گذارند، به حد چشمگیری بسیار کمتر می‌ شود.

البته که درصد بسیاری از زوج‌ ها اگر یک سال به طور مداوم اقدام کنند موفق خواهند شد، اما اگر بعد از داشتن یک سال رابطۀ جنسی به طور مداوم یعنی دو یا سه بار در هفته هنوز هم موفق به بارداری نشده‌اید، در این مرحله باید به پزشک مراجعه کنید.
اگر سن شما بالای سی و پنج سال رسیده است، پس از گذر شش ماه اقدام و موفق نشدن در بارداری، بهتر است هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم در این زمینه را انجام دهد و راهکاری پیش پای شما بگذارد.

تأثیر سن در باروری مردان و زنان کمی متفاوت است چرا که مردان مدت زمان بیشتری نسبت به زنان قدرت باروری خواهند داشت، اما باز هم باروری مردان نیز همانند زنان با افزایش سن به مرور کمتر می ‌شود. با این وجود که بسیاری از مردان تا سن پنجاه سالگی و حتی بیشتر قدرت باروری دارند اما کیفیت اسپرم در آنها با افزایش سن کاهش پیدا می کند.


مشکلات بارداری در سن بالا:

علاوه بر آن که بالا رفتن سن در زوج ها باعث کاهش قدرت باروری آنها می‌ شود، سن بالا می‌تواند مشکلات دیگری را نیز در بارداری به وجود آورد. تحقیقات نشان داده است درصد زنانی که بعد از سی و پنج سالگی، یک بارداری راحت و سالم داشته‌اند بسیار زیاد است، اما از آنجایی که بارداری بالای سی و پنج سال در ردیف بارداری‌های در معرض خطر محسوب می‌شود، بهتر است مشکلات احتمالی را نیز در نظر بگیرید.

توجه داشته باشید که بارداری در معرض خطر نیازمند مراقبت‌ های بسیار ویژه در دوران بارداری می باشد. همچنین اگر می ‌خواهید بعد از سی و پنج سالگی اقدام به بارداری کنید، نکته دیگری که باید بدانید این است که احتمال چند قلوزایی در شما نسبت به سایرین بیشتر خواهد بود. به طور طبیعی سن هرچه بالاتر می‌ رود، از آن رو ‌که بدن، هورمون محرکۀ فولیکول یا FSH بیشتری برای تخمک‌گذاری ترشح می‌کند، احتمال بارداری دوقلوهای ناهمسان نیز در این سنین بیشتر می‌شود.

علت تولید بیشتر این هورمون طبق نظریه‌ی متخصصان این زمینه، به دلیل تعداد کمتر تخمک‌های زنده و باقی‌مانده در تخمدان‌ها بوده است. ترشح بیش از حد و بسیار هورمون FSH سبب می‌شود که بیشتر از یک فولیکول تکامل پیدا کند و بیش از یک تخمک آزاد شود که در انتها این امر منجر به تشکیل بیشتر از یک تخمک بارور و بیش از یک جنین خواهد شد.

شاید از تصور داشتن دوقلو یا چند قلو خوشحال شوید؛ حتی اغلب زنان عقیده دارند داشتن دوقلو موجب می‌شود که خانوادۀ ایده‌آل خود را در یک بار بارداری به دست بیاورند، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که بارداری چندقلو نیز یکی از فاکتور‌های بارداری پرخطر محسوب می‌شود و دسته ‌ی بارداری های پرخطر، نیازمند به مراقبت‌های ویژه‌ای در طول بارداری خواهد داشت.


در انتها پیشنهاد ما به شما خواننده‌ی گرامی این است که ریسک کردن را کنار بگذارید و در سنین بیست تا سی سالگی اقدام به بارداری کنید. چرا که با گذر از این دهه ها، علاوه بر احتمال ناباروری شما، سلامت جنین آینده و خودتان نیز در خطر خواهد بود.
پیش از استفاده از هر تجویز دارویی و خانگی ای در این زمینه، بهتر است به یک متخصص مراجعه کرده آنها تا با بهره گیری از صنعت علم امروز، راهکارهایی کارآمد پیش روی شما بگذارند و از این رو سلامت خود و کودکتان را بیمه کنید.

البته بسیاری تکیه بر حرف های عامه زده و با مصرف برخی چای ها و دمنوش ها در این دوره‌ی سنی ممکن است سلامت معده و البته بحش های درون شکم را به خطر بباندازند که این امر، علاوه بر کمک نکردن به شما، موجب آسیب شده و بهتر است در این زمینه نیز به متخصص دارو های گیاهی مراجعه کنید.
عده ای شاید گمان کرده اند سن در باروری مردان تأثیری نخواهد گذاشت اما در مطالب بعدی توضیح جامع تری در این زمینه به شما خواهیم داد. سن، در زنان به سرعت بالا رفته و گذر عمر شاید شما را متوجه خود نکند، اما بهتر است هرچه سریعتر اقدام به بارداری کنید تا در روز های آتی، دچار مشکل نشوید.

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *