انجام فعالیت های ورزشی پیش از بارداری

ورزش زنان پیش از بارداری

انجام فعالیت های ورزشی پیش از بارداری

قبل از آنکه بخواهید اقدام به بارداری کنید، اگر به طور مرتب ورزش کنید دوران بارداری راحت تری خواهید داشت. با انجام ورزش صحیح در دوران پیش از بارداری، استقامت بدن افزایش یافته و مادر در حمل جنین مشکلی نخواهد داشت. انجام ورزش های صحیح در این دوران به باروری و لقاح پذیری کمک بیشتری می کند؛ به ویژه اگر تخمدان پلی‌کیستیک یا اضافه وزن داشته باشید.

چند مورد از روش های صحیح انجام فعالیت های ورزشی پیش از بارداری:

  • ورزش را عادت هر روز خود کنید
  • انواع ورزش ها را باهم انجام دهید
  • بدن خود را قوی کنید
  • ورزش سخت انجام ندهید
  • به دنبال لاغری با ورزش نباشید
  •  از تناسب اندام همسر خود غافل نشوید

 

ورزش را عادت هر روز خود کنید:

شاید بسیاری از شما فکر کنید پس از باردار شدن به دنبال روش های مراقبت در این زمینه خواهید رفت اما این را مد نظر قرار دهید که وضعیت بدن شما، در دوران شکل ‌گیری جنین نیز بسیار حائز اهمیت است.

اگر ورزش کردن تبدیل به یک عادت روزمره برای شما شود، ورزش در دوران بارداری نیز برای شما راحت تر خواهد بود. پس چنانچه همچنان اقدامی جهت برنامه ورزشی ندارید، پیشنهاد میکنیم با مشورت از سوی یک شخص متخصص در این زمینه هر چه سریع تر ورزش کردن را آغاز کنید.


انواع ورزش ها را باهم انجام دهید:

چند فعالیت که از آنها لذت می برید را انتخاب کنید. در این صورت اگر به طور تصادفی برنامه پیاده روی شما مواجه با بارش باران شد، شما می‌توانید به باشگاه رفته و به طور مثال مشغول به ورزش ایروبیک شوید! علاوه بر آن هنگامی که باردار شدید، می‌توانید از بین فعالیت ها دست چین کرده و تنها ورزش هایی که برای شما مفید است را انجام دهید. به عنوان مثال ورزشی مانند شنا، می تواند در دوران بارداری نقش موثری را ایفا کند؛ از بابِ آنکه شما به هنگام شنا، احساس بی وزنی خواهید کرد.

انتخاب ورزش شنا به خصوص در ماه های آخر بارداری که جنین رشد کرده و سنگین است، انتخاب بسیار مفیدی در جهت سلامتی شما خواهد بود.


بدن خود را قوی کنید:

به هنگام بارداری شکم و سینه ها به مراتب رشد می‌کنند؛ مرکز بدن ثقل و در نتیجه این موضوع منجر به درد و آسیب دیدگی سایر اعضای بدن خواهد شد. اگر شما در دوران پیش از بارداری، شکم و کمر خود را با انجام حرکات ورزشی قوی کنید، در دوران پس از حاملگی دچار درد کمتری خواهید شد.

از این رو انجام ورزش هایی که موجب تقویت ماهیچه های شکم و کمر می‌شوند، مزایای دیگری نیز برای بدن شما خواهند داشت؛ انجام ورزش های موثر در تقویت شکم می‌تواند فرم قرار گیری بدن، ایستادن و نشستن را در دوران بارداری تقویت کنند؛ چرا که این موارد، در حاملگی بسیار مهم است.


ورزش سخت انجام ندهید:

اگر دوست دارید به طور روزانه ده کیلومتر پیاده روی کرده یا سخره نوردی کنید، پیشنهاد ما این است در این دوران حساس، کمی در علایق خود تغییر ایجاد کنید.

می‌توانید این ورزش‌های سخت را برای زمانی بگذارید که قصد و نیت باردار شدن ندارید. هنگامی که تصمیم بر بچه دار شدن گرفته اید، لازم است کمی محتاط‌ تر، متعادل تر و به طور حساب شده ای گام در این زمینه بگذارید.

این نکته را مد نظر قرار دهید که انجام ورزش های سخت و سنگین همواره بدن را به چالش‌ کشیده و موجب بروز استرس در آن می‌شوند؛ در نتیجه کلام انجام این چنین ورزش های سخت در دوران پیش از بارداری، علاوه بر آنکه سودی برای شما ندارد، موجب آسیب به شما هم پیش از بارداری و هم در دوران بارداری می‌شود.

از ورزش‌ های مفید و سبک در زمینه می‌توان از شنا، پیاده روی و کوهنوردی های سبک حرف به میان آورد که انجام آنها قبل از بارداری، برای تخمک گذاری مفید می‌باشد.
البته همیشه به یاد بسپارید انجام ورزش به طور سنگین، یعنی بر فرض مثال شنا کردن تا زمانی که نفستان را بند بیاورد، به جای مفید بودن زیان رسان است پس همیشه به یاد داشته باشید در ورزش، متعادل و آرام عمل کنید.


به دنبال لاغری با ورزش نباشید:

شاید به این فکر افتاده باشید که در دوران قبل از حاملگی، دست به کم کردن وزن خود بزنید تا به هنگام بارداری، دچار‌ مشکل در این زمینه نشوید. اما باید به شما بگویم زمان مناسب برای عملی کردن رژیم های سخت غذایی و ورزش های چربی سوز، مطلقا در دوران پیش از بارداری و بارداری جایی ندارد و این زمان برای کم کردن وزن مادر، چندان مناسب نیست. در دوران پیش از حاملگی شما باید مواد غذایی و ویتامین های لازم را به میزان کافی به بدن برسانید و محدود کردن این مورد، می‌ تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم چربی سوزی را به زمان دیگری موکول کرده و در این دوران، به حد کافی از مواد غذایی به خصوص سبزیجات و میوه مصرف کنید.


 از تناسب اندام همسر خود غافل نشوید:

توصیه دیگر ما به شما در دوران پیش از بارداری آن است که همواره از تناسب اندام همسر خود غافل نشوید. از آنجایی که سلامت بدن پدر نیز ۹۰ روز پیش از لقاح مورد اهمیت است، جهت داشتن قدرت باروری‌ مرد ها نیز باید در سلامت کامل باشند و به این منظور، باید به صورت مداوم ورزش‌ کنند.

دلیل سلامت و تناسب اندام همسر شما در دوران پیش از بارداری، زمانی است که اسپرم ها از جهت تکامل و رشد سپری می‌کنند و در این مدت، انجام ورزش‌ها مناسب و متعادل می‌تواند دست کمکی برای قوای بدن مردان باشد.


در انتها به شما پیشنهاد می ‌کنیم با رفتن به یک باشگاه معتبر یا شخص متخصصی در زمینه های ورزشی، یک برنامه متعادل جهت دوران پیش از بارداری تهیه کنید. داشتن یک برنامه ورزشی‌ در کنار برنامه غذایی مناسب‌، می‌تواند شما را یک گام جلوتر از مشکلات دوران بارداری قرار دهد و کمک بسزایی در این زمینه برای شما داشته باشد.

البته مشورت با پزشک خود در زمینه های ورزشی نیز می‌تواند کمک بیشتری برای شما داشته باشد چرا که پزشک، مطلع از شرایط بدن شما و در حاملگی، مطلع از سلامت جنین و مادر‌، می‌ تواند نقش مهمی در تعیین یا رد برخی ورزش‌ها داشنته باشد.

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *